Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

HASAN REİSİN TEKNESİ 5 balık, 3 kilo kanat

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında ismail talay tarafından paylaşıldı.

 1. ismail talay

  ismail talay Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  113
  Beğeniler:
  0
  İki hafta havaların kötü, rüzgarın şiddetli olması sebebiyle ara verdiğimiz tekne avına bu hafta gitmeye niyetlendik. Tüm hafta sürekli değişiklik gösteren hava durumu zaman zaman ümidimizi yitimemize zaman zamanda ümitlenmemize sebep oldu.
  [​IMG]

  Son durum böyleydi, rüzgar muhtelif yönlerde hafif hafif esecekti ,ama bariz bir değişiklik daha vardı önceki avlarımızda 900 lerde olan basınç 1000 in üzerindeydi hava tahmini yanılmıyorsa en azından üşümeyecektik , zira son gidişimizde hava durumu tahmini fazlaca yanılmış, tekneyi limandan baya uzakta bir kıyıya demirleyerek otomobille dönmeye karar vermiştik..

  Bu hafta da ya nasip dedik, sabah 05.20 de çıktık yola. Yağmur çiseliyordu ve yol boyu yer yer sis vardı, denize yaklaştıkça hava durulmuş,hava tahminlerine yakın bir ortam oluşmuştu. *

  bu hafta kadroya yeni katılanlar var öncelikle onları ve bu hafta ki ekibi tanıtayım sizlere;

  Şükrü... bu arkadaşımız beyaz eşya satıcısı, zaman zaman tatlı su avları yapsada Deniz balıkçılığına ilk kez
  çıkıyor.

  [​IMG] *

  Ramazan.. *oto galerici ve tuhafiyeci, öyle çok sık balığa cıkmaz, arada bir bizler gaz verirsek dere avlarımıza katılır, ramazan ında ilk tekne avı, hatta tekneyle denize ilk çıkışı.

  [​IMG]

  Mehmet.. hayatının büyük bir bölümünü denize yakın şehirlerde geçirmiş ordu mensubu iken istifa ederek memleketine dönmüş tam bir balık sevdalısı , gerek tatlı su, gerek deniz avlarında tecrübeli..

  [​IMG]

  Saydan.. Hasan reisin teknesinin müdavimlerinden kendisi, iyi bir tatlı su oltacısı, deniz avlarında ise artık kalfalık düzeyinde..

  [​IMG]

  Ben... tatlı su avlarında fena değilim, denizlerde zıpkınla avcılık yaptım uzun zaman, ama deniz oltacılığıyla hasan resisin takasında tanıştım, hasan reisimin çırağıyım.

  [​IMG]

  ve Hasan reis...İşçi emeklisi, emekli olunca memleketi burhaniyeye dönerek bir tekne yaptı kendine, işi gücü amatör oltacılık, bu ekibin ustası.

  [​IMG]

  saat 07.00 gibi hasan reisimle her zamanki kahvehanede buluşup çaylarımızı içtik ve tekneye binerek yola çıktık.Tecrübeleri doğrultusunda hasan reis, havanın ilerleyen saatlerde bozabileceğini düşünerek yakın meradan uzak meraya doğru kerterizlerimize gidecektik.

  [​IMG]

  Teknenin kıç tarafına aramıza yeni katılan ramazanı ve şükrüyü koyduk ki üşümesinler saydanı da yanlarına... mehmet abiyle biz burunda ilk kez deneyeceğimiz jig ile avlanacaktık. 25 metrelerde ilk denemelerimize başladık uzun zaman çalışmamıza rağmen hiç bir vuruş alamadık biz jig ciler,sonarda görünen kaya eğimlerinde bir hayli deneme yaptık arada da keşke akdenizde olsak buralarda midilli sınırına yakın yerler dışında 40-50 metreler bile zor jigler dibe değiyor yeterince aksiyon alamadan yukarı cıkıyordu, buraları biliyordu hasan reis, paraketeciler buralardan iyi sinaritler alıyor diye söyleniyordu ama olmuyordu. durum diğer tarafta da farklı değildi oltalarını atmışlar geride kalan bir saat boyunca onlarda da tık yoktu.

  [​IMG]

  Uzaktan duyulan martı çığlıklarına başımı döndürdüğümde bir balıkçı teknesinin üzerinde dönüp duran martıların tekneden çıkan balık artıklarından nasiplerini alma çabaları ve o gün de doymuşluğun sevinç naralarının güzelliğini gördüm.

  [​IMG]

  [​IMG]

  tekne bize yaklaştı ve yanıbaşımızda durdu, Gelen hasan reisin kardeşi mehmet reisti, balıktan dönüyordu, bereketli bir balık avı geçirmiş rızkını almış limana dönüyordu kuyruğundaki martılar eşliğinde.

  [​IMG]

  Mehmet reisin tarif ettiği bir taşa yöneltti hasan reis tekneyi, hala balık yoktu, mehmet abinin ve benim jig denemeleri kollarımızda derman bırakmamıştı, orada takımlarımızı değiştirdik bizde arka taraftakiler gibi klasik üçlü takıma dönerek mercan, karagöz aramaya karar vermiştik.

  Ama nafileydi, dakikalar hızla geçiyor tek bir vuruş alamıyorduk, aramızdaki en acemi arkadaşımız ramazanın aldığı bir vuruş hepimizi ümitlendirmişti, ramazan makinayı sardı ve günün ilk mercanı ramazanın şansına binaen kovaya girdi.

  [​IMG]
  Ramazan ın sevinci görülmeye değerdi doğrusu hem ilk kez denize açılıyor hemde ilk balığını yakalıyordu.Üstelik bu balık mercan dı.

  Biz yordun jig ciler teknenin burnunda Başarızlığın sebeblerini istişare ederken, bu güzel anların tadını çıkarmaktanda benliğimizi alıkoymuyorduk.

  [​IMG]

  Neredeyse öğle vakti gelmiş olmasına rağmen bir balık vardı kovada, hasan reis se bu kıtlığa çare arama cabası içerisine girmiş bir yandan söyleniyor bir yandan habire yeni kerterizler denemeye devam ediyordu.

  [​IMG]

  mehmet abi yer değişikliğini ve gidilecek yolu hesap ederek mangala başlamıştı, balık bugun kesat gidecekti nasılsa, balık yoksa kanat vardı.

  [​IMG]

  Ekip iyice gevşemişti, balık yokluğundan istifade sohbetler başlamış, bu yokluğa dair espriler ardı ardına gelmeye başlamıştı.

  [​IMG]

  mehmet abi! peynir mi getirseydik.. Dedi ramazan.Bizim buralarda meşhurdur , dereye giderken eski ustalar görürse bir balıkcı genci, '' keçi peyniri aldınmı'' sorusu kaçınılmaz olurdu.

  Saydan da oltasına bakmayı bırakmış sofra hazırlıyordu. Sabah ki azim ve istek yerini kaygısızlığa bırakmıştı.

  [​IMG]

  Ramazan ve şükrü hem kara yolunun hem deniz yolcuğulunun yorgunluğu ile güverteye uzanıvermiş, şekerleme yapıyorlardı.

  [​IMG]

  Ramazan uykudayken bir vuruşla, ansızın uyandı aha geldi dedi, sardı makinayı bu defa da bir karagöz aldı.

  [​IMG]

  Günün sanslı adamı ramazan dışında mehmet abi de bir karagöz bir de mercan aldı bu ana kadar, bizim oltalarımızda tık yoktu. Yeğemeğin ağırlığı çökmüş olsa gerekki, kamara da iki saat gibi bir süre bende şekerledim. ramazanın sesi uykudan uyandırdı, adam bir balık daha yakalamış, Şans işte sen ilk kez denize cık, günün en balıkçı adamı ol.

  [​IMG]

  Ramazan kutlamasında kim kutlasın, neşesine diyecek yok

  Yavaş yavaş akşam oluyor , balık cıkmaması da bizi hafiften bıkkınlaştırıyordu , dönmekten daha iyi yapılacak bişey yoktu. *

  [​IMG]

  Bu haftayı da böyle nihayete erdirmiş olduk, balık yoktu.. Kendi aramızda bir çok mazeret ürettik bu yokluğa dair.ama bu mazeretlerin içerisinde sanki en geçerli olanı gecen haftadan hayli farklı olan basınçtı. acaba yüksek basınçta balıkların yemiyormuydu??

  Koca gün 6 kişi 5 balıkla günü sonlandırdık. Hal böyle olunca iskelede ki balıkçıya uğramak kacınılmaz oldu.Nitekim yengelere mahcup olmak vardı işin ucunda.

  [​IMG].

  Hasan reis e bu güzel gün için teşekkürler. Yaradan bizlere sağlık ve uzun ömür versin daha nice güzel avlar yaparız birlikte..

  [​IMG]

  Rasgele dostlar..
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.437
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Tebrikler İsmail abi az balık olsa da bir rapor ancak böyle güzel yazılır hiç balık olmasa bile bizi de oralara götürdün o ortamı yaşattın teşekkür ederiz. Ellerine sağlık birdahakine çok bereketli avların rastgelmesi dileğiyle..
   
 4. oktay16

  oktay16 Moderatör

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  31 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  4.585
  Beğeniler:
  874
  Şehir:
  BURSA
  Eksik olan tek şey balıkmış, oda olmayı versin bu sefer, ordaki sohbet muhabbet herşeye değer:) Hasan reisin ne denli usta bir balıkçı olduğunu önceki raporlarından biliyoruz zaten.
  Devamın rastgele diyelim. Muhabbetiniz bol olsun.....
   
 5. ismail talay

  ismail talay Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  113
  Beğeniler:
  0
  teşekkürler, balık yakalamak kadar bu raporları sizlerle paylaşmak ta çok güzel.
   
 6. ismail talay

  ismail talay Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  113
  Beğeniler:
  0
  teşekkürler, balıkçılık güzel bir hobi ve teknede gecirilen zaman içerisinde yapılan sohbetler ayrı bir güzellik. Ne demişler ''ya nasip'' her gittiğimizde balık yakalasak bu kadar zevkli olurmu acaba balıkcılık?
   
 7. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.599
  Beğeniler:
  9.538
  Şehir:
  İstanbul
  Güzel bir rapor hazılamışsın İsmail, tebrikler :)
   
 8. kaptankarabulut

  kaptankarabulut Yeni Üye

  Yaş:
  58
  Kayıt:
  5 Mart 2011
  Mesajlar:
  24
  Beğeniler:
  0
  İsmail kardeşim,o kadar güzel bir paylaşım yapmışsın ki, sanki Kerem ile Aslı gibi bir aşk romanını okur gibi heyecanla okudum.Balık bu hafta değil aşağı yukarı bir iki aydır yok denecek kadar az.Geçen yıl bu günlerde lidaki çıpra aldığımız aynı bölgelerde bu yıl tık yok.
  Paylaşım için teşekkürler..
   
 9. yucelusta

  yucelusta Yeni Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  6 Şubat 2011
  Mesajlar:
  28
  Beğeniler:
  0
  Fotoğraflarda sizler de harika çıkmışsınız. Ekibin mutluluğu yüzlerinden okunuyor. Dahasına rastgele üstadım.
   
 10. ismail talay

  ismail talay Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  113
  Beğeniler:
  0
  teşekkürler, balıkçılıkta bir nevi aşk değilmi zaten.
   
 11. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.872
  Beğeniler:
  6.792
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler İsmail.
  Çok güzel ve keyifli bir gün olmuş.
  Rapor ise övgüye değer güzellikte.
  Eline sağlık