Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hava/Deniz Durumu-Hava Tahmin Siteleri-Kullanılan Tabirler-Bofor (Beaufort) Tablosu

Konu, 'Genel Konular' kısmında Volkan tarafından paylaşıldı.

 1. Volkan

  Volkan Daimi Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.565
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Ankara, Bandırma
  Biz amatör balıkçılar için, av öncesi yapılan hazırlıklardan en önemlilerinden bir tanesi de hava ve deniz durumunun kontrol edilmesidir. Birçoğumuz bu hobimiz için kilometrelerce mesafe katediyoruz. Tabii ki hiç birimiz bu mesafeyi katettikten sonra berbat bir deniz ve olumsuz avlanma koşullarıyla karşılaşmak istemeyiz. Bunun için de, hava ve deniz durumunu önceden kontrol etmek büyük önem taşır.

  Öncelikle hava ve deniz durumunu takip edebileceğimiz siteleri, sonra da bu sitedekilerin ne anlama geldiğini, özellikle yeni başlayan arkadaşlarımız için, inceleyelim.

  1. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü

  http://www.meteor.gov.tr/

  Ulusal sitemizden denizcilik başlığı altında tüm denizlerimize ait 24 saatlik, 3 günlük tahminleri öğrenebilirsiniz.

  [​IMG]

  Yine denizcilik başlığı altındaki “Ayrıntılı Bölgeler” kısmına tıkladığınızda karşınıza tüm Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz’i kapsayan bir harita çıkacaktır. Bu harita bölgelere ayrılmıştır, ki bunlar meteorolojik bölgelerdir ve her birinin haritada göreceğiniz gibi özel isimleri vardır. Örneğin Karadeniz, meteorolojik olarak Batı ve Doğu Karadeniz olarak ikiye ayrılmıştır ve bunların meteorolojik isimleri Doğu Karadeniz için Georgia, Batı Karadeniz için Danube’dir.

  [​IMG]

  Bu “Ayrıntılı Bölgeler” haritasının üzerine farenizi getirdiğinizde, istediğiniz bölgeye ait 6’şar saatlik tahminleri bulabilirsiniz.

  [​IMG]

  Aynı haritaya tıkladığınızda da karşınıza animasyon çıkacaktır. Bu animasyonda Rüzgar Yön ve Şiddeti, Dalga Yüksekliği ve Yönü ile Dalga Periyodunu hareketli olarak ve 3’er saatlik dilimler halinde takip edebilirsiniz. Her halukarda, yani ister rüzgara isterse dalgaya bakın, resimdeki renk koyu maviden kırmızıya doğru gittikçe durum kötüye gidiyor demektir. Mavi iyi, sarı kötü, kırmızı felaket ;)

  [​IMG]

  2. Poseidon

  http://www.poseidon.hcmr.gr/index.php

  [​IMG]

  Bu uluslar arası site (Yunanistan sitesidir) pek çok denizci tarafından kullanılmaktadır. Senelerdir bizim ulusal meteoroloji sitemizle beraber kullandığım bir sitedir ve burun farkıyla bizimkinden iyidir :)

  Bu sitede sol tarafta Weather Forecast yani hava durumu ve Sea State Forecast yani deniz durumu mevcuttur. Burada da aynı kural geçerlidir, Mavi iyi, sarı kötü, kırmızı felaket :)

  Mutlaka bazı arkadaşlarımızın kullandığı başka siteler de mevcuttur. Ben bu iki siteyi senelerdir kullanıyorum ve çok memnunum. Ancak bu asla hiç yanılmadıkları anlamına gelmez.

  Hava durumunda her zaman ani, saatlik hatta dakikalık değişimler olabilmektedir. Burada önemli olan şunu bilmektedir. Tahmin ne kadar yakın bir zamana ait ise o kadar doğrudur. Yani yarının tahmininin, 3 gün sonrasının tahminine göre doğru çıkma olasılığı daha çoktur. Ayrıca 3 gün, kabul edilebilir yanılmaların olduğu en uzun süredir. Yani haftalık tahminler yapılabilse bile, yanılma ihtimali çok olacağından siteye konmaz. Bunun için evden çıkmadan mutlaka son bir kez hava ve deniz durumuna bakınız.

  Deniz Durumu mu, Hava Durumu mu?

  Bir diğer konu ise hava durumu ile deniz durumunun birbirinden ayrılmasıdır. Rüzgarın fazla olduğu her durumda, deniz dalgalı olmaz. Burada etken rüzgarın yönüdür. Denizden karaya esen bir rüzgar, denizi daha çok etkileyecektir. Özellikle büyük denizlerde. Örneğin, Karadenizde kuzeyden esen rüzgarlar, güneyden esen rüzgarlara göre denizi çok daha fazla etkiler. Kuzeyden 40 km ile esen bir rüzgar Karadeniz’i cehenneme çevirebilecekken, güneyden esen 40 km’lik bir rüzgar Karadeniz’i pek etkilemez. Tabii bunlar ülkemiz kıyıları için geçerlidir. Bu genel bir bakıştır. Yerel olarak farklılıklar gösterebilir. Örneğin Bandırma Körfezi poyrazdan çok etkilenip, karayelden pek etkilenmezken, hemen diğer tarafındaki Erdek Körfezi karayelden etkilenip, poyrazdan etkilenmez. Dediğim gibi rüzgarın şiddeti kadar yönü de önemli.

  Uzun lafın kısası benim tavsiyem hava durumundan çok deniz durumuna bakmanızdır. Hele ki denize açılacaksanız.

  Rüzgarlar

  Burada bahsi geçmişken rüzgarların yönlerine göre isimlerini de yazalım. Kuzey-Yıldız; Kuzeydoğu-Poyraz; Kuzeybatı-Karayel; Doğu-Gündoğusu; Batı-Günbatısı; Güney-Kıble;Güneydoğu-Keşişleme;Güneybatı-Lodos

  [​IMG]

  Kullanılan Bazı Terimler

  Şimdi hava tahmin sitelerinde kullanılan terimlere bir göz atalım.

  Hava tahmin sitelerinde şöyle bir ibare göreceksiniz “Rüzgar Batı Karadeniz'de güney ve güneydoğudan 2 ila 4”

  Hava tahmininde, rüzgarın hızını belirtmek için kabul edilen evrensel ölçek Bofor (Beaufort) skalasıdır. Adını İngiliz denizbilimci ve hidrografyacı Francis Beaufort’tan alan bu skala aşağıda olduğu gibidir.

  Beaufort (Bofor) Skalası

  [​IMG]

  Bofor skalası genelde ikişer aralıklı kullanılır. 2-4, 3-5, 4-6 gibi. Örneğin 2 ila 4 demek, rüzgarın bofor skalasına göre 2 şiddetiyle 4 şiddeti arasında eseceğini belirtir.

  Dalga boyu konusunda ise sık sık yanlış anlaşılmalar yaşanmaktadır. Dalga boyu, birbirini takip eden iki dalga arasındaki mesafedir. Yani dalgaların büyüklüğü ile direkt bir ilişkisi yoktur. Ancak dalga boyunun çok olması, iki dalga arasındaki mesafenin arttığına, dolayısıyla da dalgaların büyüdüğüne işaret eder.

  [​IMG]
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 7 Mayıs 2010
  ozy bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.594
  Beğeniler:
  9.534
  Şehir:
  İstanbul
  Bugünlerde bu bilgilere çok ihtiyaç olacak :)

  Sizlerinde kullandığı siteler varsa eklerseniz güzel olur.
   
 4. löngöz

  löngöz Daimi Üye

  Yaş:
  61
  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.821
  Beğeniler:
  113
  Şehir:
  İZMİR,AKYAKA
  sevgili Hamdi bu linki günün mesajlarında sabit kalıcı yapabilirmiyiz,,

  hatta "windguru" ""wind finder"" e-maillerinide girersek iyi olur,,
   
 5. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.594
  Beğeniler:
  9.534
  Şehir:
  İstanbul
  Bülent abi, mesaj yazılmayınca konu malesef altta kalıyor.

  Bu konu 1.5 yıl önce açılmış. Bu ve bunun gibi çok önemli konular malesef altlarda duruyor.

  Üstlerde tutmanın teknik bir yolu varmı bulmaya çalışacağım, bulursam tabiki yapabiliriz. Ama olup olmadığını şimdilik bilemiyorum.

  Ben bile googlede hava tahmini ararken bu başlığı tesadüfen buldum :)
   
 6. löngöz

  löngöz Daimi Üye

  Yaş:
  61
  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.821
  Beğeniler:
  113
  Şehir:
  İZMİR,AKYAKA
  devamlı sabit olursa gerçekten iyi olur...:)
   
 7. mrtsezal

  mrtsezal Aktif Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  9 Kasım 2010
  Mesajlar:
  634
  Beğeniler:
  53
  Şehir:
  istanbul
  çok güzel,herkesın işine yarayacak bılgıler,özellıkle bızım gıbı uzak meralara gıdenler için,kötü süprizlerle karşılaşmamızı önler....