Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hava durumuna bağlı avcılık

Konu, 'Genel Konular' kısmında murat48 tarafından paylaşıldı.

1. murat48

murat48 Aktif Üye

Selamlar.
    Malum emekli olanlarımızın dışında ben gibi çalışanların genelde pazar günleri boş olduğundan, hafta içi bildiğimiz tüm hava rapor sitelerinden ava çıkıp çıkamayacağımıza bakıyoruz.
    Peki siteler de biraz bir birlerini tutsalar neyse, gam yemeyeceğim.
    3 yabancı site ve mgm'den hava raporu alıyorum. Ama hepsi alakasız. Geçen hafta malumunuz posseidon rüzgar çok dediği için, boş bir avlakta akşamı yaptık. Halbuki kendi avlağımııza gitse idik mutlaka birşeyler toplar gelirdik diye düşünüyorum.
    Meteoroloji bile kendi içinde çelişkili rapor vermekte. Şöyleki ; marina tahminlerindeki Örnek ece marina için verilen rüzgar değeri , il ilçe tahminindeki yine Fethiye için olan ile alakasız.
    İl ilçe raporunda 19 km. hız ile rüzgar gösteriyorken, marina içi 7 km , açıklarda ise 20 km. hız gösteriyor.
    Bu arada 0.60 metre açıklarda dalga tahmin ediliyor.
    Tabi ki yönü de önemli olmakla birlikte , ortalama tekne büyüklüklerimizi 4 metre civarı düşünürsek, kaç km rüzgar hızı veya ne kadar dalga boyu ile av yapılabilir.
    Posseidon da malum 1 - 12 arası rüzgar şiddetleri görünüyor. Bu sayılar km olarak mı , knot olarak mı değerlendirmeliyiz ? Konuyu açıklayıcı şekilde tecrübeli olanlarımız paylaşırsa hepimize yararlı olacaktır.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

E ismi hava tahmini tahminden öteye gidemiyor, halen ne yazık ki.
    Ben avalağımı hava durumuna göre seçiyorum. Rüzgar arkadan gelecek şekilde avlağımı seçiyorum.

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

5. leventt

leventt Aktif Üye

6. murat48

murat48 Aktif Üye

7. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

8. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

teknenize bağlı bide ne kadar risk alabileceğinize :) dalga boyu çok önemli değil büyük dalgalar genelde tekneyi batırmaz (tabiii tecrübeye bağlı ) ama küçük ve sık vuran dalgalar serpinti ile tekneyi su doldurabilir ben kendimce bir yıl hemen hemen her gün teknemle açılarak teknemin neler yapabileceğini motorumun nereleri aşabileceğini az çok çözmüştüm kesin bir bilgi bulmayabilirsiniz ama gözünüz tutarsa çıkın yok olmaz derseniz zorlamayın bunlar tecrübe ile olgunlaşır kanımca