Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hava şartlarına açık alanda teknenin korunması için bir yöntem

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında havatemiz tarafından paylaşıldı.

1. havatemiz

havatemiz Aktif Üye

Yazın yaklaştığı bu sıralarda kasım 2013 tarihinden bugüne karada açıkta römork üzerinde bekleyen sandalıma gerekli önlemleri aldığımı düşünmeme rağmen her ay gidip baktığımda ya brandanın bir tarafa bağlıyken diğer tarafının iplerinin kopup uçtuğunu, ya da branda durduğu halde yağmurun yağması nedeniyle brandanın sandalın içine gömüldüğünü 300- 500 kg yağmur suyu ile dolduğunu gördüm. Neyse Hortumu sifon yapıp suyu Sifon ile boşalttıktan sonra tekrar iyice sarıp sarmalamama rağmen sonuç hiç değişmedi. Bütün önlemleri aldığımı düşünürken şiddetli rüzgar, yağmur yapacağını yaptı. Sonuçta birkaç malzeme ile bu kez önlemleri değiştirdim. Artık sandalı yağmur, rüzgar ve güneştenm korunaklı bir hale getirdim. Bu sorunu yaşayanların belki farklı deneyimleri olmuştur. Daha iyi bir öneri varsa onları da değerlendirmiş oluruz.

Benim yöntem şöyle ;
    1. Teknenin boyundan her iki taraftan 30 ar cm uzun aliminyumdan yapılmış, balkon korkulukları için boru. Tam tarif edemedim. Trabzanlarının üzerinde yer alan el ile tuttuğumuz bölüm. Uzunluğu standart 6 metre oluyor. Teknenin boyu daha uzun ise bu defa bir boy incesinden alıp bir iki metreyi iç içe sokup vidalayaarak istediğiniz boyutu elde edebilirsiniz. Borunun alt kısmında balkon korkuluğuna oturması için bir yivli bölüm bulunuyor.Bu da ona bir dayanıklılık veriyor. Boru, Nalburların pek çoğunda bulunuyor. Kolay eğilip bükülmüyor e de ucuz.. Daha önce alçıpan duvar için aliminyum dikmelerden aldım , tahtadan dikmeler yaptım , ilk fırtınada yamuldular. Bu aliminyum boru ise son derece dayanıklı.
    2. Yapı marketlerden üç adet büyük çöp kovası alınır.
    3. Yeteri kadar naylon ip.
    4. Sandalı örtecek kadar branda.
    5. Eski, havlu, yer bezi, eski kilim v.s üç parça.

Uygulama : Çöp kovalarını açık ağızları sandala bakacak şekilde ters çevirip sandalın kıçına, ortasına ve başına kaymasın diye altlarına kilim, havlu v.s gibi kaymayacak bir bezin üzerine oturtuyoruz.
    Her üç kovayı da borunun geçeceği şekilde taban kısmına yakın bir yerden aynı hizadan iki taraftan deliyoruz. Boruyu çöp kovalarından geçirdikten sonra , teknenin boyundan biraz daha uzun hazırlanmış aliminyum korkuluk borusunun iki ucuna iyice sünger sarıp, süngerleri yapışkan ambalaj bandı ile brandayı delmemesi için iyice sarıyoruz. Boruyu kımıldamayacak şekilde her iki taraftan sandalın altındaki römorka bağlıyoruz. Öyle ki boruyu elimizle salladığımızda bile boru oynamıyor. Brandayı sandalın üstüne örtüp sıkıca sabitliyoruz. Yağmur yağdığında eğim nedeniyle yağmur akıp gidiyor. Borular kaymıyor.

sabriyazici bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. umooth

umooth Aktif Üye

Merhabalar, Pratik bir uygulamaya benziyor, fotoğraflayabilirseniz anlamak daha kolay olabilir.
    Selamlar,

4. Ahmet R. ÖZDEMİR

Ahmet R. ÖZDEMİR Daimi Üye

sen seversin umut :)

5. umooth

umooth Aktif Üye

Balığa çıkmaktan çok su atmaya gittiğimden iyi bilirim :)

6. havatemiz

havatemiz Aktif Üye

Bu fotograf belki bir fikir verebilir. Bu ilk denemeydi. Rüzgar çıkınca üzerinde branda olmasına ragmen boru kaydı. Daha sonra her üç çöp bidonunu delip boruyu deliklerden geçirince ve iplerle iki taraftan römorka sabitleyince sağlam oldu. Brandayı da gerince yağmur yağınca tekneye su dolma işini bitirdik.

Ekli Dosyalar:

Dentex bunu beğendi.
  7. Dentex

Dentex Üye

Güzel ve basit bir fikir;)

8. renzokuken

renzokuken Aktif Üye

buna benzer bir şey benim de planlarımda, ama benim teknede vardevela da var, tente mantığı bir tarafı iki kenardan vardevelaya, arka tarafı da cırt cırtlı yapışkanlı iplerle bayrak direğinin önündeki bölüme bağlanan bir branda yaptıracağım.

ben de tam anlatamadım ama yapınca burada gösteririm, ya da çizerim.