Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Haziran'da Haliç'e Boğaz suyu gelecek

Konu, 'Genel Konular' kısmında budun tarafından paylaşıldı.

 1. budun

  budun Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  11 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  300
  Beğeniler:
  194
  Şehir:
  istanbul
  Haziran'da Haliç'e Boğaz suyu gelecek

  Kağıthane Deresi’nden 10 km yolculukla Boğaziçi’ne ulaşacak Boğaz suyu Sütlüce Mevki’inde Haliç ile buluşacak. Son 60 metre için çalışan İSKİ, Haziran ayında Boğaz’dan Haliç’e su pompalayacak.

  İSKİ’’nin hayata geçirdiği proje ile İstanbul Boğazı’nın temiz ve bol oksijenli suyu Sarıyer Çayırbaşı Mevki’nden alınarak, yer altına inşa edilen dev tünelle Ayazağa’ya ulaştırılacak. Ayazağa’da yer yüzüne çıkacak İstanbul Boğazı’nın suyu, burada 23 metre terfi ettirilerek Kağıthane Deresi’ne verilecek. Bu şekilde İstanbul Boğazı’nın suyu Kağıthane Deresi’nde akmaya başlayacak.

  Projenin hayata geçmesiyle Kağıthane Deresi’nde ve Haliç’te sürekli su sirkülasyonu sağlanacak. Temiz Boğaz Suyu’nun Haliç’e ulaşmasıyla bir zamanlar kötü kokusuyla yanına yaklaşılamayan, bugün bir çok balık türünün yaşadığı, kültürel ve spor etkinliklerini yapıldığı Haliç, daha temiz ve daha hareketli su sirkülasyonuna kavuşacak. İstanbul’un iç limanı Haliç, yıllar boyu Kağıthane Deresi’nin taşıdığı suyla beslenmesine rağmen bölgedeki yoğun yapılaşma sebebiyle dereyi besleyen kaynaklar zamanla kurudu. Günümüzde Kağıthane Deresi yalnız yağmur suları taşıyan bir dere haline geldi. Yağış olmadığı dönemlerde, özellikle yaz mevsiminde derede ve derenin Haliç’e döküldüğü noktada su sirkülasyonu olmaması nedeniyle suda çözünmüş oksijen miktarı azalıyor. Bu da canlı yaşamı olumsuz yönde etkiliyor.

  21 Haziran’da proje tamam

  Kağıthane Deresi’ne sürekli su akışının sağlanarak dere suyunun yenilenmesi ve Haliç’e sürekli temiz suyun girmesini sağlamak için Boğaz’ın suları inşa edilen tünelle Kağıthane Deresi’ne taşınacak. 2200 mm çapında 4990 m uzunluğundaki tünel, Ayazağa ile Sarıyer Çayırbaşı arasında inşa edilecek. TBM yöntemiyle inşa edilecek olan tünelle günlük 260 bin m3 deniz suyu, Kağıthane Deresi’ne ulaştırılacak. Projenin haziran ayında bitirilmesi hedefleniyor. Boğaz’dan Ayazağa’ya kadar gelen deniz suyu da burada terfi ettirilerek Kağıthane Deresi’ne akıtılacak. Avrupa Yakası 3. Kısım Atıksu Tünel İnşaatı kapsamında, 32 metre derinlikten Ayazağa Deresi’ne pompa ile terfi edilecek deniz suyuyla Kağıthane Deresi ve Haliç’te su sirkülasyonu sağlanacak. 15 Şubat 2008’de başlanan inşaat 21 Haziran’a yetiştirilecek. Proje, yaklaşık olarak 38 milyon TL’ye mal olacak.

  STAR
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. gurcansap

  gurcansap Daimi Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2010
  Mesajlar:
  1.722
  Beğeniler:
  966
  Şehir:
  İstanbul
  Harika bir haber. Haliçte canlı nüfusunda hatırı sayılır bir artış olacağa benzer. Çok mutlu oldum.
   
 4. özcan bolat

  özcan bolat Daimi Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.024
  Beğeniler:
  67
  Şehir:
  istanbul/ümr
  hadi bakalım inşallah sonradan suyu çıkmazsa
   
 5. cogito74

  cogito74 Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  242
  Beğeniler:
  35
  Şehir:
  istanbul
  buna benzer birşeyin lafı edilmşti. aynı güzergahta neredeyse haliç genişliginde bir kanal açılarak bogaz ve haliç birleşecek ve manhattan gibi adacaık oluşacaktı. böyle bir proje okumustum internetten olsa güzel olurdu aslında..neyse buda fena degil.1993 yılındaki haliçi hatırlarımda kokusu bile cevreye zehir kusuyordu..
   
 6. BİROL

  BİROL Daimi Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.156
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  İSTANBUL
  KAnal olsa tam süper olurdu. Kanal boyu lüfere atmış binlerce indan.Hemde spin takımla.offf ki offf :D
  Haliç çocukluğumda üzerinden arabayla geçerken camları kapatıp, kokusunu duymamaya çalıştığımız bir yerdi.
  Şimdi ise nisbeten temiz ve kokusuz bir yer. Üstüne üstlük bu proje ile de dahada temiz olacaktır...