Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hedef KIRMIZI'lardı ama Orkinos kısmet oldu...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında TekAdam tarafından paylaşıldı.

1. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Arkadaşlar merhaba,

Kankamın ısrarları ile aldığım Banax Kaigen 500TM makinamı ve yana yana aradığım ve zor bela bulduğum Daiwa Pirates Jig'lerimi denemek için 8-9 Temmuz'da kaçamak planımızı yaptık ve sabah erkenden Saroz yollarına düştük. Sabah saatlerinde limana vardığımızda ortalık çok sakindi, kimseler yoktu. Teknemizi sefere hazırladıktan sonra denize indirdik ve avlağımıza doğru yola koyulduk. İlk deneme yapacağımız yere 5 dakika sonra vardık. Hedef balıklarımız Fangri Mercan, Sinarit ve denk gelirse Trança idi. Buna göre hazırlığımızı yaptık ve iki farklı Jig ile ilk denememizi yapmak üzere Ege'nin mavi sularıyla oltalarımızı buluşturduk.

Derinlik 130 metre idi ve bu mera bir ağabeyimizin tüyosuydu, mutlaka denememizi söylemişti. Heyecanla aksiyonlarımızı yaparken kankam bir vuruş aldı ama balık yemi kapmamıştı. Ardından bir vuruş daha aldı ama yine balık yemi almamıştı. Ben de 95 metreye kadar Jig'imi çekmiştim, tekrar dibe inmek üzere takımı saldığımda 103 metrede oltam durdu. Mandalı kapattım, boşluğunu aldım ve o anda tasmaladım ve balık yemi almıştı. Kankama ''aldım'' diye bağırdım ve takımı toplamaya başladım. Kafamızda hep Fangri Mercan olduğundan gelen balığı KIRMIZI olarak düşünüyordum. Zira ağırlığı 3-4 kg olarak hissediyordum. Bu durum 30 metre kalana kadar böyle devam etti ama 30 metreye geldiğimizde balığın ilk kafa darbesini hissettiğimde KIRMIZI olmadığını anlamıştım.

İlk aklıma gelen Akya oldu ama sonra bunun neredeyse imkansız olduğunu düşündüm. Çünkü bu büyüklükte Akya'lar için daha çok erkendi. Kankama Akya dedim ama çok kısa bir zaman sonra ''Hacım, bu Akya'da değil, muhtemelen gelen balık Orkinos'' dedim. Son 10 metrede balık kendini gösterdi ve teknenin altında dönmeye başladığında Orkinos olduğunu analadık. 5 metre kalana kadar fazla zorlanmamıştım ama son 5 metrede beni fazlasıyla zorladı. Buna sebep kullandığım makinaya alışık olmamam idi, zira ilk kullanışımdı ve üzerindeki düğmelerin bile ne işe yaradığından haberim yoktu. Kankamın yardımıyla son 5 metreyi de bitirdik ve balığı su üstüne, teknenin sancak bordasına kadar getirdim. Kankam, kakıçladı ve balığı hareketsiz hale getirdi. Ben de kamışı bırakmadan önce kalamayı sonuna kadar açtım ve uygun bir şekilde teknenin içine koydum. Sonra balığın galsamasından elimi soktum ve kankamın da yardımıyla tekneye aldık.

O anda çok mutluydum. Zira, Orkinos avı çok erken başlamıştı ve birçok arkadaşım Orkinos yakalamıştı. Onlarca ısrarlı davete rağmen Orkinos avına gitmemiştim. Eğer Orkinos yakalayacaksam bunu Jig ile yapmak istiyordum ve herkese de bunu söylüyordum. Nihayetinde ilk Orkinos'umu hedef balığım olmamasına rağmen Jig ile yakalamıştım. Keyfim yerindeydi, adrenalin patlaması yaşıyordum. O gazla balığı kucaklayıp kankamdan fotoğrafımı çekmesini istedim, o da sağolsun bu işi layıkyla yerine getirdi. Artık herşey tamamdı, avım belgelenmişti. Bu unutamayacağım bir andı, hafızamda ve arşivimde yerini alan bir av olmuştu.

Orkinos'ları o merada bırakarak daha uzak başka bir meramıza gitmeye karar verdik, zira hedef balıklarımız Orkinos değildi. KIRMIZI'ların olabileceği meralarda denemeler yaptık ama üç saatlik denemede hiç vuruş alamadık. Bunun üzerine ''kısmetimiz bu kadarmış'' diyerek geri dönmeye karar verdik. Limana vardığımızda balığımızı fleto yaptık ve tanıdığımız bir ağabeyimizin buzdolabına koyduk. Sonra Eceabat'a kadar gittik ve arkadaşlarımız ile hoş sohbet ettik ve limana geri döndük. Ertesi gün yeniden denizde balık peşinde olacağımızdan erkenden yattık.

Sabah yeniden meraları yoklamak üzere saat 10:00 gibi denize açıldık. Aramalarımız sonuç vermeyince Deep Drop yapmaya karar verdik. 180-230 metreler arasındaki meramıza gittik ve takımlarımızı yemleyip dibe gönderdik. Çok güzel vuruşlar eşliğinde Kocagöz Mercan'lar yakaladık. Arada gelen dev gibi İstavrit'ler ve Lipsoz'lar bizi keyiflendirmişti. Arada bir tane Balaban Balığı, bir tane Berlam ve ismini sonradan öğrendiğim bir balığı yakaladık. Yeterince av yaptığımızı düşünerek takımları topladık ve dönüş yoluna geçtik. Limana geldiğimizde teknemizi römorka yükledik ve evlerimize doğru yola koyulduk. Onca yol nasıl bitti anlayamadık. Yeni bir kaçamak için programımızı yaptık ama zamanı belli değil. Deniz bizi ne zaman çağırırsa yeniden balık peşinde olacağız.

Avımın videosunu ham haliyle yayınlıyorum. Arada ağzımızdan istenmeyen laflar dökülmüş olabilir. Bunun için özür dilerim.

Bunlarda birkaç kare resimler, keyifli seyirler dilerim...

Yuvarlak içindeki yara balığın galsamasının hatırasıdır. İki gün canımı fena yaktı...

Aulopus Filamentosus - Royal Flagfin İsmini sonradan öğrendiğim bu balık için daha fazla bilgiyi bu http://www.fishbase.org/summary/1698 linkten bulabilirsiniz.

Bir avımız daha bu şekilde sonlandı. Dilerim herkese böylesi avlar nasip olur. Herkese rast gelmesi dileklerimle, sağlıcakla kalın arkadaşlar...

..................................................

Cobia, Arif, Pellegra45 ve 25 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Süleyman
    Şeytanın bacağını kırdın sonunda.
    Artık kafa göz girersin.. :)
    Aradığın ne varsa oltanda olsun..
    Rast gelsin

hakan4117 ve TekAdam bunu beğendi.
  4. sabriyazici

sabriyazici Daimi Üye

Abi eline yuregine saglik en kötü aviniz boyle olsun inşallah devamlarının rast gelmesini dilerim

5. halimyildiz

halimyildiz Daimi Üye

Hay masallah abime bak be daha iyileri ras gelsin süleyman abi

6. TekAdam

Eyvallah Şeref :)

Kırdım, kırdım. Hatta ağzını burnunu, kafasını gözünü kırdım. Sanırım bundan sonra uzunca bir süre yoluma çıkamaz :D:D

Umarım bir gün seninle de aradıklarımızı buluruz ;)

hakan4117 bunu beğendi.
  7. TekAdam

Teşekkür ederim Sabri :)

Şeref'e de yazdığım gibi üzerimdeki uğursuzluktan kurtuldum. Bundan sonra daha güzel avlara da imza atacağım. Dilerim sana da kısmet olur ;)

Sağlıcakla kal...

hakan4117 ve sabriyazici bunu beğendi.
  8. TekAdam

Eyvallah Halim'cim :)

Dilerim sana da kısmet olur ve unutulmazlar arasında yerini alır ;)

Sağlıcakla kal...

hakan4117 ve halimyildiz bunu beğendi.
  9. Turuncu

Turuncu Aktif Üye

Tebrikler valla cok super av olmus elinize saglik zevkle heycanla okudum. Bravo!

Banax makina da hakkini vermis galiba elektrikli olmasi buyuk kolaylik.

Misina kaclik kullandin?

http://www.hedefbalik.com/pictures/201452124527_zoom_1ad7c7e7bd5d47598e42bd6131e25dc1.jpg

10. halimyildiz

halimyildiz Daimi Üye

Insallah suleyman abi bunada bilgi lazim tecrube lazim yavas yavs insallah

11. TekAdam

Teşekkür ederim Turgut :)

Raporumu beğenmiş olman beni bir kat daha mutlu etti. Dilerim böylesi bir av sana da kısmet olur ve benim yaşadıklarımı sen de yaşarsın ;)

Her zaman rast gelsin. Sağlıcakla kal...

hakan4117 bunu beğendi.