Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

HER İNEKTE BİR OLTA

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında necmi fidan tarafından paylaşıldı.

1. necmi fidan

necmi fidan Aktif Üye

Değerli dostlar….Bugün çok güzel bir bahar havasını görünce hanımla tamam dedik…Bu günü kaçırmayalım çoktan beri olta atmıyoruz, işyerini yaz sezonuna hazırlama telaşını bırakalım dedik ve geçen yıl 2 tane kalkan yakaladığımız UZUNDERE ye gitmeye karar verdik.Sabah börekçi GÜRSEL den meşhur kıymalı börekten alarak esnaf çay ocağı HASAN ın nefis çayıyla kahvaltımızı yaptıktan sonra balıkçı MEHMET ağbidende yemlik olarak sardalya ,istavrit ,karides alarak UZUNDERE nin yolunu tuttuk.Uzundere Biga ya bağlı Kemer köyünün yakınında yaz aylarında ailelerin piknik yaparak denize girildiği çok güzel bir doğa harikası. Ve hedef balık levrek..Gelirsede 40 cm üzeri erkek kalkan…Dişi kalkanları boyu ne olursa olsun sürekli salarım çünkü…
    UZUNDERE

Uzundere ye inerken baharın geldiği belli oluyordu.
    Uzundere yaz aylarında geceleri bol miktarda mırmır yakaladığımız ,gündüzleride hanımla olta atarak kafa dinlediğimiz benim çok sevdiğim meralardan birtanesi..
    Arabanın bagajını açtığım gibi hanımdan fırçayı yedim…Çünkü bagaj değil..ÇÖP BAGAJ…
    Enson 7 ocakta Fethiye de olta atmıştım o günden beride bagajdaki takımlara hiç bakmamıştım.Hemen bagajı boşalttım acele 4 takım hazırlayıp suyla buluşturdum.Bu arada hanımda söylene söylene çizmeleri giyerek bagaj paspaslarını yıkamaya başladı.
    Daha sonra çepini alarak solucan aramaya başladı..Herhalde daha zamanı gelmediği için uzun süre aramasına karşı hiç bulamadı,,,,,Levrek geçişi olduğu için solucan(yosun solucanı) iş yapar diye düşündük. Sonra kaşıkla at çek yapmaya başladı…Ben 2 takıma 6 iğneli kıbrısa sardalye, takarak atmıştım.Biliyorsunuz yeni sirkülere göre sadece 6 iğne takabiliyoruz. Bir takımada fleto istavrit, baklava şeklinde kesilmiş sardalye ve karides takarak attım zilleri takarak beklemeye başladım.
    Bu bahar güzellinden birkaç kare yakalarım diye fotoğraf çekerken birden arkadan gelen seslere baktığımda inek sürüsünün yanımıza geldiğini gördüm..
    İnekler önce gelerek denizi bir süre seyrettiler ve etrafımızda otlamaya başladılar…
    Bir ara birtanesi yanıma gelerek önce beni şöyle bir süzdükten sonra benim zararsız olduğumu düşünmüş olacakki…
    Başladık muhabbete…

--Hoş geldiniz…
    --Hoş bulduk
    --Nasılsın ?
    --İyiyim ya siz ?
    --Havayı güzel gördük otlamaya çıktık..
    --Afiyet olsun..
    --Hiç balık geldimi…?
    --Yeni attık bekliyoruz…
    --Burada balık olmaz..
    --Neden ?
    --Dün köşedeki taşlarda dinamitçiler vardı bir ses duyduk baktığımızda küçük kayık hemen suya indirildi ve uzun kepçelerle balıkları toplamaya başladılar..
    --Bir şey yapmadınızmı ? Üzerlerine yürüyüp korkutsaydınız..
    --Ağbi onlar ALLAH tan korkmuyorlar bizdenmi korkacaklar…
    --Çok doğru…
    --Ama saha çok geniş daha çok takım atarsan belki olabilir…
    --Nasıl yani ?..
    --Sende en az 10 takım var hepsini sahile yay gitsin…
    --Amatör balıkçının en fazla 4 takım kullanması gerekiyor kurallara uymak gerekir…
    --Pardon ağbi bilmiyordum…
    --Biz uyalımda uymayanlarda belki uyarlar…
    --Ağbi Balık sevdam açılmış hayırlı olsun..
    --Nerden duydunuz..
    --Dün iki oltacı arkadaş geldi bütün gün Balık sevdam muhabbeti ettiler.
    --Neler konuştular..?
    --Zaten herkez birbirini tanıyormuş güzel oldu dediler..
    --Evet güzel oldu eski dostlar tekrar buluştu..
    --Kimler var ağbi.?
    --Kurucu Hamdi..Agartan ,Asi ve mavi ,Birol ,Ersin ,Faruk usta ,Levrekoviç ,surffishing ,Teknotürk ve İrfan yönetici..Daha birçok üye arkadaşlar var..
    --Ustalarda varmış ağbi..
    --Evet Cahit acun ve Burak Karadeniz de varmış.Onlar Sarozun efendileri inşallah yakında onlarla Sarozda buluşup olta atacağız.
    --Berkay da ordaymış galiba..?
    --Evet oda orda benim Face den küçük arkadaşım..
    --Ağbi muhabbet çok güzel ben artık gideyim..Arkadaşlar senin oltaları yalamaya başladı onları uyarıp ayaklarımızı şöyle denize sokup biraz stres atalım…
    --İyi eğlenceler…görüşürüz..
    --Görüşürüz ağbi… süt falan lazım olursa buralardayız
    --Eyvallah….

Arkadaşlar denizin keyfini çıkarırken bende çiçeklerin fotoğrafını çekmeye başladım…
    Yerde bulduğum bir papatya birden lise yıllarımı aklıma getirdi ..Başladım papatya falı bakmaya…Kaynanam beni seviyo sevmiyo…Kaynanam beni seviyo sevmiyo…Hanımda bu arada bana bakıyor ne diyor bu diye..

Derken bir şangırtı koptu ..Tamam dedim levreği kaptım…Başımı oltaları çevirdiğimde sadece bir oltanın yerinde olduğunu gördüm..3 olta yoktu..Koşarak sahile indiğimde olayı anladım..İnekler oltaya takılmıştı..Çünkü oltaların hepsinin kalaması açıktı..Gezinen arkadaşlar misinaya dolanınca zil sesleri onları ürkütmüştü ..Her oltada bir inek dersem yanlış olur herhelde..HER İNEKTE BİR OLTA bende onlara yetişmeğe çalışıyorum..Lise yıllarındaki gibi papatya falı bakarken birden ilkokul yıllarına döndüm.KOŞ NECMİ KOŞ.. TUT NECMİ TUT…Tut ta neyi tutacağım…Üçün birinimi..? Arkadaşlar almış oltaları gidiyorlar…Nefes nefese bir tanesi elime geçti..Ben asılıyorum o asılıyor..Sanki orkinos çekiyorum..Yanımda çakı olsa misinayı keseceğim ama yok.. nalet misina balık olsa çoktan kopardı.. şimdi kopmuyor…..
    Bende arkadaşlara zarar vermemek için takımı yere bıraktım.. Şaşkınlıkla yerlerde sürüklenen 3 tane takıma bakıyorum..İnekler o kargaşada öyle ürkmüştükü sahilin sonunda ancak durabilmişlerdi..Etraf panayır yeri gibiydi..Hanımda uzaktan hem halime gülüyormuş hemde kamerayı zoomlamış beni çekiyormuş…Süper bir muhabbet süper bir av..Sonuç..2 kırık kamış…3 tane hasarlı makine…Birde sezona gireceğim diye sabah makinelere yeni taktığım güzelim misinalar...

Balıkmı ? Tabiî ki balıkta oldu.1 tane 27 cm küçük kalkan ve aynı takıma gelen 2 tane pisi..Pisiler limitlerin üstünde olduğu halde geriye saldım çünkü 32 cm olmasına karşı havyarlıydı..Niyemi ? Çoğalsınlar ve sizde tutasınız diye…..
    Sonra hanımla uzun süre inek olayına güldükten sonra antik PARION kentinden geçerek limanı tepeden seyrettik..[​IMG]
    Daha sonrada Kemer köyünün denize sıfır köy kahvesinde çaylarımızı içtikten sonra işyerimize döndük..
    NOT:Konuda adı geçen arkadaşlarım ve ağbilerimden özür dilerim inşallah kimseyi kırmamışımdır…
    Bütün amacım dostları biraz olsun gülümsetebilmekti...Sevgiyle , sağlıkla ve hoşgörüyle kalın…….

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. coredon

coredon Aktif Üye

Süper anlatım süper kareler süper bir gün.Çok teşekkürler günü bizade yaşattınız.

4. zafersat

zafersat Aktif Üye

:) Necmi bey çok keyifli bir anlatım olmuş, inanın hala o önünüzde koşuşturan ineğe gülüyorum. İnekler plaja inmiş bir şezlongları eksik.

5. necmi fidan

necmi fidan Aktif Üye

Teşekkürler..Buraya gelirseniz aynı inekler oralarda geziyor..Tanıştırırım..:D
    Zaten bu mevsim plaj ineklere ait.Oltacılar giremez..:D

6. löngöz

löngöz Daimi Üye

sevgili Necmi ;balığa çıkamadığım bu pazar günü beni gerçekten çok keyiflendirdin,,
    üsdat bu ne güzel anlatım ;kıyıdan olta atdığım yerlerde gözlerim bundan böyle "inek" arayacak...ve hep seni hatırlıyacağım...
    siz ve değerli eşinizle birlikte; ,,ülkemizin tüm kıyılarında kıyıdan balık avlama zevkinin SONSUZ GÜZELLİKLERLE YANINIZDA OLMASINI DİLERİM...

7. necmi fidan

necmi fidan Aktif Üye

Ağbi çok sağol..Yakında Akyaka dayım o zaman..Ben işin tekniğini öğrendim.Sana öğretirim..Limit adam başı 1 inek.Eşek gelirse salıyoruz..:D:D:D

8. tutarfatih

tutarfatih Aktif Üye

Necmi abi her raporunuzu keyifle okuyorum. Ellerinize emeğinize sağlık. Sevgiler selamlar...

9. necmi fidan

necmi fidan Aktif Üye

Sağol Fatih inşallah soyadın gibi çok güzel balıklar tutarsın.:D:D Sevgiler selamlar..:)

10. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Necmi Abi,ineklere mi gülsem sana mı?
    Bu plajın baharı böyleyse yazın inekten geçilmez.:Dİneğin deniz görmüşü de bir başka oluyor demek ki:D
    Harika bir tesadüf ve anı.
    Hala gülüyorum.:D:D:D

11. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Sevgili Necmi hocam, akşam akşam hiç güleceğim yoktu...:pHay allah senden razı olsun..Vallahi bu paylaşım iyi geldi akşam akşam...:)

Ellerine sağlık hocam..:)