Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Herkese İnat Levrek Denemem

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Fisher81 tarafından paylaşıldı.

1. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

Akşam levrek için at-çek yapacağım. Gün boyunca bu anı bekliyorum. Hani balık tutacağımızdan değil ya oltayı denize sallayalım, adet yerini bulsun, kamışı her sallayışta üzerimizdeki sinir stresten bir miktar denize bırakalım, rahatlayalım, deniz havası alalım, bu arada fazla denemediğim spin kamışı, makineyi, sahteleri ve silikonları deneyelim, e tabi kazara bir de balık tutarsak değmeyin keyfimize...

Nihayet vakit geldi ve meraya koşturdum. Taşlık kayalık, küçük bir dere ağzı... Pek dalga yok. Suda bazı oynaklar var. Kefaller ya da diğer balıklar keyif mi yapıyor yoksa oralarda bir avcı mı var pek kestiremiyorum... Önce biraz dalarlı sahteleri denedim. Güzel yosun var :p Sonra bu tarz bir denizde su üstü sahtenin daha iyi iş yapabileceğini düşündüğümden, gerçi tam olarak düşündüğümden değil de orada burada okuduklarımdan sebep bir su üstü sahtesini denemeye başladım. Oldu olacak bir de wtd yapayım dedim. Verdiğim walk the dog'umtırak aksiyonla :koptum: (kamış yeteri kadar sert değil sanırım) ava devam ettim.

Ve film burada kopuyor...
    Gün boyu beklediğim av yarım saat sonra kabusa dönüşmeye başlıyor.

Soldaki kayaların ardından küçük bir balıkçı teknesi beliriyor. Tabi ki ağ bıraka bıraka geliyor. Benim atış mesafemin berisinde. Biraz bırakmış belli ki daha çok bırakacak. Haydiii! dedim ve bir sigara yaktım. Tam karşımdan geçerlerken önce biraz bakındılar sonra küfür eder gibi "Rastgele" dediler.
    Uzunca ağı bıraktıktan sonra motoru çalıştırıp, bir yandan da sanırım balıkları ürkütüp ağa takılmalarını sağlamak için tekneye pat pat pat vurarak hızlıca 2-3 tur gelip gittiler. Sonra ağı toplamaya başladılar. Ben bu arada su üstü ile dip ağının üzerinden öylesine at-çek yapmaya devam ediyorum. Belki biraz da inatla... Ben onlar ağ attığı an orayı terkedersem onların anlamsız saçma bir zafer kazanmış moduna girmelerini istemediğimden belki de... Arada "balık var mı" diye seslendim. "Yooook" dedi. "Beter olun" diyerek ava devam ettim. Hem birazdan ortalık tekrar sakinleşecek, tekrar keyfim yerine gelecek :rolleyes:

Bu arada meraya geldiğimde bir 30 metre ileride kıyıdaki kayalıklarda gençleri farketmiştim. Hava karardıktan sonra oradan gelen sesler biraz garipleşti. "Yok canım, öyle birşey yapıyor olamazlar" dedim, duymazdan geldim.

Bir sahte, bir silikon, bir su üstü, bir dalarlı ava devam ediyorum.

Bir süre sonra bu kez arka tarafta doblo tipi bir araç geldi denizi karşısına alarak park etti. Muhtemelen genel içici arkadaşlardan bunlar... İçin, güzelleşin, afiyet olsun, amma velâkin uzunları yakılı bırakmanın ne anlamı vardı?! :acpsnr:

İçimden zincirleme küfür tamlamaları kurarak yer değiştirip derenin soluna, soldaki kayalıkların arkasına gittim. Ha yer değiştirmeyip, ışığı kapatmalarını rica etseydim ne olurdu? "Pardon birader" deyip ışığı kapatacaklarını pek sanmıyorum...

Yeni yerim daha karanlık, daha sessiz... Tekrar at-çek yapmaya devam ediyorum arada gelen yosunları temizleyerek... Zaten meranın afedersin ırzına geçtiler, balık olacağından değil ya, dediğim gibi adet yerini bulsun, ve biraz da pratik yapmak amaç... Bir ara yine yosuna takıldı sandım. Biraz sarıp bekledim ki kamışın ucu titriyor. Bu; spin kamışımın ucunda hissettiğim ilk titreme :) Fakat muhtemelen levrek değil. Kimliği belirsiz bir balık... Bu pek de ufak olmayan sahteye atlayan ne ola ki bu mevsimde diye düşünmeye başladım makineyi sararken... Çinekop sarıkanat olamaz heralde? Yani belki olabilir ama daha hiç duyum almadık. Belki küçük bir ispendek, belki edepsiz bir kaya balığı ya da iskorpit derken kıyıya gele gele selvi boylum al yazmalım orta boy bir zargana geldi.... Bir yandan sonuçta bir balık tutmuş olmanın verdiği heyecan, bir yanda da "nasıl olur böyle birşey" anlamsızlığında ışığımı yakıp balığı çıkarmaya çalıştım. Malesef kuyruğa yakın bölümden iğneye takılmış. Hem de malesef çok iyi takılmış. Çıkarmaya çalışırken balık da, benim takım da epey zarar gördü. Zargana fena yaralandı, ip misina kancalara dolaştı. Çok yüksek ihtimal öleceğinden balığı suya iade edemedim ve yakın zamanda kalkan avı denemesinde kullanmak üzere alıkoydum. :uzgnm:

Dolaşan ip misinayı keserek tekrar klips bağladım ve ava devam ettim. Sonra arka tarafa başka genel içici abilerin geldiğini farkettim.

Bir süre sonra içlerinden birisi seslendi,
    - "rastgele birader "
    - "Sağol abi teşekkürler"
    - "Neye atıyon? Lüfere mi?"
    - "Levreğe atıyorum abi..."

İyi dedim bu bana çok musallat olmaz, bir iki soru sordu cevapladım, bitti. Şimdi kendi içlerine dönerler, keyiflerine bakarlar... Ama öyle olmadı... Soruyu soran eleman daha meraklı çıktı yanıma geldi.
    - "Ney atıyon sahtemi o?"
    - "Evet abi"
    Sahteyi eline alıp baktıktan sonra
    - "Hmmm, nasıl, oluyo mu burda balık?"
    - "Valla bilemiyorum abi, bi şansımı deneyeyim dedim."

İşte hatayı burada yaptım: "Valla bilemiyorum abi" demek ona bildiği bilmediği herşeyi bana anlatma fırsatı vermek demekti, balık avından anlasa da anlamasa da bu sözden sonra işin ehli kesilecekti, o hatayı yaptım, ve o meraklı abi bir anda usta balıkçı oldu başıma...

- "Ama bunda fosfor yok yeaaa, o fosfor kutuları varya onlardan al bi tane fosfor dök buna."
    - "......."
    - "Hem burdan atma bak şu ileri taraftan at"
    - "Oradan attım ama arabalar suya ışık vuruyor o yüzden kaçtım"
    - "Heee, bak ama bu sahte çok kıvrak değil yaa"
    - "Yok abi bu da kıvrak çok güzel aksiyonu var"
    - "Yok yok, silikonlar varya hani onlardan atman lazım"
    - "Onlardan da atıyorum abi hepsini deniyorum"

Kibarca "yav he he" diyerek diyaloğu sonlandırdım.

Sonra biraz daha at-çek yaptım ama, önce önüme bırakılan ağ, sonra yandan gelen garip sesler, arkadan gelen araba ve uzun ışığı, en sonra da önce meraklı görünüp sonra işin ehli kesilen bu abi, artık yeteri kadar keyfim kaçmıştı. Serinleyen havayı da bahane ederek 22:15 gibi toplandım evin yolunu tuttum...

Olta atan adamın önüne ağ sermeyin.
    Yasak dönemse zaten hiç ağ sermeyin.
    Olta atan adama akıl vermeyin, biliyorsanız siz de olta atın.
    Üç kuruşluk keyfimizi hiç etmeyin.

NRT75, addemarch, ferhat920 ve 18 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Abdullah SÜRÜCÜ

Abdullah SÜRÜCÜ Daimi Üye

İlk başladığım 1 yıl boyunca at çekte tek skorum bir adet zarganaydı :) Yazında biraz kendimi buldum... Balıksız da olsa her gidilen balık avı bence çok keyiflidir... Bir dahakine avın balıklı hatta trofeli olsun inşallah...

Levreko ve Fisher81 bunu beğendi.
  4. Hasan genc

Hasan genc Aktif Üye

Mustafa geçmiş olsun diyeyim .Ama görünen köy kılavuz istemez misali stress atmaktan çok alacaksam sizin gibi kalmaya inat etmezdim vesselam .Yol vermedin ,otopark yerime park ettin ,gürültü yaptın , yan baktın ,düz baktın vs gibi olaylardan sonuçlarını bildiğimiz ve ülkeme has orjinal hareketlerin bitmesi düzelmesi bence imkansız o yüzden maddi manevi zarar görmemek adına uzaklaşmak başka yerde av şansınızı denemek en iyisi :harika:. Rastgele :)

Fisher81 bunu beğendi.
  5. tekseker

tekseker Aktif Üye

Yahu bir heyecanla okudum acaba balık tutulmuşmudur diyede :) olmamış. Bir dahaki sefer inşallah. İşte balıkçılığa insanı çekende bu , ha şimdi gelecek hissediyorum bundan sonraki 4. atışımda balık vuracak. Neyse son 10 kere daha atayımda gideyim 5 atışta bonus vereyim kendime gitmeden birde silikon deneyeyim derken derken kendimizi kaybediyoruz :)

lufermania ve Fisher81 bunu beğendi.
  6. Önder Kanığ

Önder Kanığ Moderatör Yönetici

Sevgili Mustafa;
    Üzerinde ki sinir sitresi denize boşaltayım derken,her türlü sitresi üzerine almışsın.Yaşamadığın olumsuzluk kalmamış.:uzgnm:
    Umarım bunu en kısa sürede telafi edecek avların olur ve bizlerle paylaşırsın.Bizler de senin üzüntünü sitresini paylaştığımız gibi,sevincini,mutluluğunu paylaşırız.
    Her daim rast gelmesi dileğiyle :)

Fisher81 bunu beğendi.
  7. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Selamlar baliksiz ama (zargana haric) guzel bir yazi dizisi olmus emeginize saglik zevk alarak okudum.

Fisher81 bunu beğendi.
  8. Apathetic

Apathetic Aktif Üye

Gecmis olsun Mustafa, dun aksam bende dedigim seylere yakin bir durum yasadim ve yer degistirmek zorunda kaldim.. Elemanlarin uzun sure icip havaya defalarca ates etmelerinden sonra da takimlari toplayip eve dondum.. Malesef insanlar baskalarina saygi duyma konusunda inanilmaz yetersizler..

Fisher81 bunu beğendi.
  9. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

Mustafa abi aynısını bende yeni keşfetiğim meramda yaşıyorum genelde orda mırmır ve kefale atıyolar

-ne yapıcan burda atçrki boğazda atçek yapsan kimse bir şey demez burda bakık olmadığını nerde n biliyosunuz diyorum burda balık olsa herkes buraya toplanır tarzı konuşmalar geçiyor hergittiğimdede bu konuşma oluyor mera yosun yapınca bende yer değişitirdim eğer yosun olmasa akşam orda balık olucağından emindim.

inatla spine devam

Fisher81 bunu beğendi.
  10. kerem03

kerem03 Aktif Üye

:kptmya::kptmya::kptmya: harika yaa , kendim yazmış gibi oldum bi an :) haftada en az 2 defa yaşıyorum , sıralama bile aynı :D

Fisher81 bunu beğendi.
  11. Mehmet Fatih

Mehmet Fatih Aktif Üye

Bazı sahnelerde kısa spin kariyerimden kesitler gördüm :D Kıyıya kadar gelip yüzüne bakar ağ atmaları gerçekten itici olsada yapacak birşey yok.Bazen zıpkıncı abilerimiz/kardeşlerimiz bizi göre göre olta attğımız yerde sorti yapıyorlar o daha garip oluyor elbise giyme bari ^^ tabi herkes nasibini alır

Fisher81 bunu beğendi.