Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

HG tipi (Hızlı tur sarim) makinalar Hk.

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında İLKlüfER tarafından paylaşıldı.

1. İLKlüfER

İLKlüfER Aktif Üye

Merhaba,
    Bildiginiz üzere bogazda kursun arkasi rapala avciliginda genellikle 4.8-4.9 ysni 1 turda ortalama 85-95cm arasi sarim yapan makinalari kullaniyoruz,
    Kullandigim makina PG ozellikte 4.8 devirde ve 1 turda 89cm sarma özelligine sahip bir makina,
    Ben 4 yildir rapala stilinde avlaniyorum ve memnunum ve hemen hemen 230gr kadar tum agirliktaki kursunla calistim,
    Sorum şu ki HG devirde bir makina alsam sayet mantiken daha hizli sarim yaptigi icin hem palamut gibi hizi seven baligi da kandirma acisindan hem de acikta binen dislileri kiyiya getirme acisindan(daha hizli sardigi icin daha az efor olabilir mi diye) daha fazla avantaj saglar mi?
    Ya da saglamazsa neden saglamaz?
    "HG tipi makinalarda kola cok yuk biner " diye ortak bir kani var lakin biz de PG devirle 200gr ve ustu gun boyu calistigimiz da kolumuza yuk biniyor ayni sartlarda HG ile calistigimizdaki fark ne olur?
    Disliyi kandirma hususunda daha yavas sarim yaparak PG devirdeki randimani alabiliriz diye dusunuyorum,
    Sahsen Ryobi ap(tt) power makinalarinda 5.1 devri var tur sarimi yuksek ve bogazda bir cok kisi bu makina ve benzeri ile avcilik yapiyor,
    Sayet aradigim cevabi bulursam sizden twinpower ve ya stella sw8000pg yerine HG olanlarina da yonelebilirim,
    Konuyla alakali (ozellikle HG tipi kullanan ve ya kullanip memnun olan/olmayan kisilerin) sizlerden ddusuncelerinizi bekliyorum,
    Desteginiz icin simdiden tesekkur ederim,
    Saygilar

KIRMIZI BENEK bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. harunonay

harunonay Üye

Aynı ürünlerin pg ve hg olanlarını kıyaslandığınızda,doğal olarak yüksek devirli makine ile daha fazla yorulursunuz.Makinaları yavaş kullanan birisini,daha hızlı sarım yapan birisiyle karşılaştırdığınızda,aradaki fark daha da artacaktır.Yani yavaş sarım yapan kişi daha fazla yorulacaktır.
    Hem makinanın devri yükseldiği için,hemde takımınızı aynı hız ve aksiyonda daha yavaş ç emeniz gerekeceği için yorgunluğunuz daha fazla olur.(palamut ta değişir)
    Bu farklar makina model ve iç yapıları ile birlikte
    kullanıcının kendisi ile birlikte değişkenlik gösterebilir.
    Devirde yükselme olacak,makara boyu aynı,Stella veya twinpower iç yapısı,devir kaynaklı farkı kapatabilirmi,ya da azaltabilir mi?
    Araştırmanızı veya denemenizi öneririm.
    Sonuç olarak uzun zamandır,sürdürdüğünüz av stilinde değişiklik olacak.
    Selamlar..

4. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Bu konuya kimse cevap Yazmamış mı yoksa yazılan cevaplar silinmiş mi anlamadım gitti.