Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hiç Balık Tutmamış Biri Olarak Merhaba

Konu, 'Tanışalım' kısmında tehlikelee tarafından paylaşıldı.

1. tehlikelee

tehlikelee Yeni Üye

Dediğim gibi arkadaşlar daha önce hiç balık avlandığım olmadı ama hayırlısıyla bu dönemi de en yakın zamanda atlatmak istiyorum. Bunun için olta, makina ve balık malzemelerine ihtiyacım olacak. Hazır konuya girmişken yardımlarınızı da isteyeyim bari.

Şu an sadece makina için 80-100 TL bütçem var. Yeni başladığım için kıytırık bir makina almak istemiyorum. Sağlam ve ömürlük olsun. Bunun için makina önerilerinizi bekliyorum.

Olta fiyatlarını bilmediğim için ona bir bütçe ayarlamadım. İstanbul/Sarıyer yada Baltalimanı taraflarında İstavrit (Sanırım) avına çıkmayı düşünüyorum. Bilmiyorum daha büyük ya da daha küçük bir şey yakalayabilir miyim.

Kısacası küçük, orta ya da büyük balıkları yakalayabileceğim bir makina ve sağlam bir kamış (kamış deniyordu herhalde) istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Hoşgeldin ??

4. tehlikelee

tehlikelee Yeni Üye

Hoşbuldum abi.

Ben senden biraz yardım isteyeceğim.
    1. İstanbul/Sarıyer, Baltalimanı, Yeniköy taraflarında kıyıdan hangi balıkları avlayabilirim ?

2.Avlayabileceğim balıklar için ne çok kötü ne de çok iyi bir makina ve kamış düşünmüyorum orta halli birşey olursa sanırım işimi görür. Bu arada oltayı kısa bir süreliğine İstanbul'da kullanacağım. Yakında memleketim olan Amasya ya yerleşeceğim için gölde de balık tutabileceğim bir olta takımı olursa çok iyi olur.

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

İmza ayarlarını yaparsan sana nasıl hitap edeceğimizi de öğrenmiş oluruz.

Sarıyer tarafında istavrit, lüfer ve palamut benzeri balıkları tutabilirsin.
    Bu balıklar en azından orta halli bir takım ister.

4.00-4.50m arası kamış, surf tipi makina.
    Seçenekler sonsuz. 2. el bölümümüzde de güzel lamış ve makinalar var.
    Böyle bir takımı göllerde beklemeli avlarda da kullanabilirsin

6. tehlikelee

tehlikelee Yeni Üye

İmza uyarısı için teşekkürler abi. Umarım olmuştur bu sefer.

Abi şöyle bir kamış buldum senin önerin nedir ?
    Always Tele % 100 Karbon, 400 gr Atarlı, Ağırlığını bilmiyorum yaklaşık 300 - 400 gr arası bir şey. Gölde, Teknede ve Sahil Kenarında (Özellikle İstanbul) gibi akıntının çok olduğu yerlerde her türlü sorunsuz kullanabilirsin dedi av malzemecisi. Markası sanırım F&F böyle birşeydi. Fiyatına gelince 140 TL sadece kamış diyor ve bunun yanında 30 - 40 kg'ma yakın balıkları çok rahat zorlanmadan çekebilirsin dedi. En korktuğum şey oltaya o kadar para veripte elimde kalması olurdu herhalde. Sizin görüşlerinizi almadan malzemelerimi almak istemiyorum. Bu arada oltanın boyu 3.90 m.

7. sabora

sabora Daimi Üye

Hoş geldin Mert keyifli paylaşımlar. Bence o kamışın atarı çok fazla, 400 gr ne atıcan. 400 gr atarı olan kamışın ucu da çok serttir ve zevk alamazın. Boğazda da kullanacağını farzederek maksimum 200-250 gr atarlı (-ki bence 150-200 daha idealdir) bir kamış bak. Boyu 4.20-4.40 olabilir. 30-40 kilo balık kaldırmasanda olur. Bir kaç kilo bile yeterli.

8. mberkay

mberkay Aktif Üye

9. tehlikelee

tehlikelee Yeni Üye

Hoşbuldum arkadaşlar. İlginiz için teşekkür ederim ayrıca.

Arkadaşlar ben gerçekten konunun ehli olmadığım için sizlere bana yardımcı olmanız hakkında doğru bilgiler veremiyorum. Bu yüzden kusuruma bakmayın. En yakın zamanda atış yapmayı öğrenmek için av malzemecim de gözüme kestirdiğim ufak çaplı bir olta seti var. Bu olta setinin yanında balık tutmakla arası iyi olan babam ve öğrendikten sonra benim için gerekecek profesyonel işi bir makina düşünüyorum. Ama o kadar çok marka var ki bir türlü karar veremiyorum. Markaları geçtim; Surfler, Spinler bir dolu değişik yerlerde kullanacağımız olta çeşitleri var.

Ben kısa bir süreliğine İstanbul da avlanacağım için kıyıdan avlanmayı düşünüyorum. Ama yakın zamanda memlekete gidip gölde açılıp tutma ihtimalim var. Benim aklımı karıştıran ise şu oluyor. Yaptığım araştırmalar eğer doğruysa Surf kamış daha uzun mesafeli atışlar yapmamızı sağlıyor. Ama Spin kamışların özelliği nedir bilmesem de internetten izlediğim videolarda 30-40 kg balık çekerken 2 büklüm olan kamış hala kırılmıyor.

Ben bu atma ile tutmanın arasında sıkışıp kaldım. Hadi diyelim onun içinden çıktım. Bu seferde o kadar çok olta makinası ve kamışı var ki fiyatları beni düşündürüyor. Acaba marka olduğu için mi pahalı yoksa çok mu iyi diye.

Bu konuda gerçekten yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar. Yoksa bu gidişle bidaha ki av mevsimine ben anca karar veririm. Birde genelde kıyıdan atış yapacağım ama alttaki video da ki kırmızı olta sanırım Spin. Benim için kullanışlı olur mu ? Olmaz ise ne olur ?

Bu arada Berkay evet kamış o.

Suluada açıklarında Akya (Sarıkuyruk) balığı avı - YouTube

10. sabora

sabora Daimi Üye

Videodaki kamış bir jig yada tekne kamışı diyebileceğimiz kamış, kıyı atışları için uygun değil sen başlangıç olarak surf kamışlara bak. Spin ya da jig kamışı için erken bence.

11. tehlikelee

tehlikelee Yeni Üye