Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

hiç mi olmaz ?

Konu, 'Jigging (Vertikal Jigging) Jig İle Balık Avı Teknikleri' kısmında prometheus tarafından paylaşıldı.

1. prometheus

prometheus Üye

merhaba,
    daha önce ilgili bir konu açmıştım makina konusunda,jig avına yeni merak salmış ve ufak ufak takım toplamaya başlamış biriyim ve sadece bir kez jig denemesi yaptım sonuçsa 3 kişiden dayak yemiş kadar yorgunluk ve hiç balık :) tabii ki yılmak yok "o sinarit buraya (foruma rapor olarak) gelecek" :).
    Şaka bir yana dediğim gibi yeni yeni takım topluyordum elimde 1 adet 40-60 lbs discovery jig kamışı (tekneden yemli avlarda kullanıyordum) ve bir de tica jigging yellow 120-200 gr 1,65 tek parça 2 jig kamışı var penn battle 2 düşünüyordum ama bu hafta bir arkadaşım paraya kıyıp kendine okuma makaira çıkrık aldı ve elinde kullandığı orta halli (bana yetecek kalitede)çıkrığıda bana hediye etti.spin makinalara çıkrık olmadığını biliyorum ama bazı kamışlarda hem çıkrık hem spin makina için uygundur ibareleri oluyor yada kendi teknemi alana kadar bir kaç ayda bir jig avı yapacağımı düşünürsek elimdeki kamışlar çıkrıkla kullanıldığında idare edermi?

teşekkürler

Son düzenleme: 27 Mart 2015
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. dusty35

dusty35 Aktif Üye

Kusura bakmayın ama iki defa okumama rağmen ne sormak istediğinizi anlamadım.
    Arkadaşınız size bir çıkrık hediye etti ve bu çıkrığın hali hazırda kullandığınız kamışa uygun olup olmadığını mı soruyorsunuz ?
    Yoksa bu çıkrık için uygun kamış mı soruyorsunuz.

Biraz daha açık ve kurallı sorarsanız bilgim dahilindeyse yardımcı olmaya çalışırım.

prometheus bunu beğendi.
  4. prometheus

prometheus Üye

haklısınız aşağıda özet geçtim
    elimde 1 adet 40-60 lbs discovery jig kamışı (tekneden yemli avlarda kullanıyordum) ve bir de tica jigging yellow 120-200 gr 1,65 tek parça 2 jig kamışı var spin makinalara çıkrık olmadığını biliyorum ama bazı kamışlarda hem çıkrık hem spin makina için uygundur ibareleri oluyor
    bir kaç ayda bir jig avı yapacağımı düşünürsek elimdeki kamışlar çıkrıkla kullanıldığında idare edermi?

5. dusty35

dusty35 Aktif Üye

Şimdi baştan başlayalım. Makaira jigging'ten ziyade trolling için uygun bir çıkrıktır. Makaira ile jigging yapılmaz demiyorum ama jigging için ondan daha seçenekler var.
    Makaira'ya ~1800 TL veren arkadaşınız bunu biliyordur. Yani elindeki trolling çıkrığını size vererek daha iyisini satın aldığını düşünüyorum.

Başka bir deyişle elinize hediye gelen çıkrık jig için çok uygun olmayabilir. Mevcut kamışlara olup olmadığını anlamak için de takın çıkrığı kamışa ve bakın.
    Siz sağ elle mi yoksa sol elle mi makineyi sarıyorsunuz ?
    Hediye gelen çıkrık sağ el kullanımlı mı sol el kullanımlı mı ?
    Neden ille de jig avında kullanacağınız makine bir çıkrık olacak ?

prometheus bunu beğendi.
  6. prometheus

prometheus Üye

öncelikle teşekkürler
    1.si evet farkındayım sağ el ama benim için çok farketmiyor
    2.si kendi teknemin olması en az 1 yada 1,5 seneyi bulacak ve bu süre zarfında av yapma sıklığı(jig için) çok fazla olmayacak.o zamana kadar yapılacak kiralık tekne ve arkadaş organizasyonlarında beni idare edecek bir takım yeterli bu hobi için bütçemin ciddi kısmını tekne için birikim yapıyorum tekneden sonra sağlam bir takım yapmak planım.yani bu makinayı kullanmayı zorlamaktaki amacım makinaya ayıracağım bütçeyi tekneye aktarabilmek
    3.merak ettiğim makine yatağa otursa da av sırasında olurda bir balık vurursa dayanır mı çatlama vs olur mu?Sonra kamışa ağırlık bindiğinde misinanın kamışa ve özellikle en uç halkaya sürtünmesi kopması gibi bir risk var mı son olarak halkaların genişten dara doğru sıralanışı iki tür kamışta farklı yönlerde oluyor bizim kullanım şeklimizde problem yaratır mı misina salınımı açısından

teşekkürler

7. dusty35

dusty35 Aktif Üye

Kopacak kırılacaksa bunun çıkrıkla bir alakası olmaz. Spin türü makinede de kırılır.

Halkalarla ilgili haklısınız sorun olabilir. Şekilleri kamışın altında kalacak şekilde hesaplanmıştır ve mukavemet buna göre hesaplanmıştır ama gene de ben sorun olmayacağını düşünüyorum.

Ben denerdim. Kırsın da balık kırsın :)

cihan drums bunu beğendi.
  8. bambam84

bambam84 Üye

Benimle aynı fikirde olmayanlar çıkabilir..
    Jigging değişik bir disiplin. Ekipmanlarının fiyatı balığın büyüklüğü arttıkça katlanarak artıyor.
    Kamışı kıracak, makinayı ve sizi canından bezdirecek balığı buluncaya kadar çok para harcamayın...

Misinayı kaliteli seçin jig sahtesini de başarılı avlar yapmış olanlardan alın.

Ekipmanlarınızı zorlayacak, kıracak, koparacak balığı bulursanız zaten imkanlarınızı sonuna kadar zorlayıp en iyi malzemeleri alacaksınız..

Umarım faydalı olur..

little-captain ve prometheus bunu beğendi.