Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

HIZLI VE ÖFKELİ / burunova bassing team

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Devrim Balbay tarafından paylaşıldı.

1. Devrim Balbay

Devrim Balbay Aktif Üye

Cuma gecesi işten çıkar çıkmaz hemen av planı yapmaya başlamıştım.Bir hızla poseidon hava tahmin sitesini kurcaladığımda biraz hayal kırıklığı yaşadım dogrusu.Rüzgar pek yok ve kısmen lodostu.Harita üzerinde en çok rüzgar olan bölgeleri kontrol ettikten sonra takım arkadaşım yıldıray abiyi ve yeni spinici cem arkadaşımızı aradım.Fakat cumartesi günü uygun oldukları cevabını aldıktan evin yolunu tutum.

Güzel bir dinlenme sonrası daha az rüzgarlı bir cumartesi günü bizi bekliyordu.Ben sabahtan başladıgım av hazırlıklarımı öglen bitirdim ve yıldıray abiyi beklemeye başladım.akşam üstü Cem fire vererek gelemiyiceğini söylediğinde iki kişi kalmıştık.Kısa süreli bir telefon görüşmesinden sonra Akşam 5.30 yola çıktık.Avlak konusunda kısa süreli bir konuşmadan sonra yıldıray abinin düşündüğü bölgeyi denemeye karar verdik.Hiç levrek için av yapmadığım bir bölge olduğu için bayağı merak etmiştim açıkcası.

Avlağa geldiğimizde hava kararmış ve ortalık sakindi.Yıldıray abi yemli bir kaç olta yaptıktan sonra
    beklemeye başlamış bende atçek için 2 takım hazırlamış etrafı keşife başlamıştım.Hava bulutlu ve kapalıydı.Bir süre sonra ilk fireyi verip bir daiwa sahteyi kayalıklara kaptırdım. Biraz moralim bozulsada bilinmeyen avlaklarda böyle süprizler normal olurdu genelde.
    Bende atcek yaparak burnun çevresini tarıyordum..Kayaların üstünde ayakta durmakta zorlanıyordum ve dik ve gözenekli yapıları vardı. ilk vuruşu aldım ama beklediğim mücadele değildi.Biraz yaklaşınca suyu püskürtüp kaçan kalamarımın bayağı büyük olduğunu anlamıştım.Suratıma bir gülümseme devam ettiğim avı mola vermek için sonlandırdım.İçilen kahvelerden sonra yeniden başladık.
    Saat gece yarısını geçmişti yıldıray abide tek vuruş yoktu bende etrafta dolaşan ve sırtı çeken tekneleri gördüğümde burada bir gariplik olduğunu anlamıştım.Tekrar atışlara başladım ve yine aynı senaryo kalamarı bu sefer yakaladım.Bir süre daha tekrar tekrar aynı senaryoyu yasadım ve sonuç olmaması nedeniyle gece ikide dinlenmeye karar verdim.Yıldıray abide kendini pek iyi hissetmediğini söyleyip bana katıldı..
    Uyandığımda Sabah gün doğmak üzereydi ve alaca karanlığı kapalı hava av süresini uzatıyordu bu iyi bir durumdu ve artık dip yapısını kısmen gördüğüm için çeşitli dalış derinliklerine sahip sahtelerimi deniyordum.Bir tekne hala sırtı çekiyordu ve bu durum süphelerimi dahada arttırıyordu..Buralarda bir yırtıcı var emindim ama nerde..?
    Bir süre burun diğer ucunda daha deneme yapıp geri dönüp yıldıray abiyi kaldirmaya çalıştım ama
    başaramadım.Hala yemliye hiç birşey vurmuyor ve tekneler sırtı çekiyordu içimden.Buralarda bir yırtıcı vardı emindim ama nerdeydi diye düşünürken koyun içine doğru bütün kaya çıkıntılarından atış yapıyordum..
    Saat 8 olmuş ve bitik vaziyetteki ben avı sonlandırmamak istiyordum.Burna yakın bir kayalığın üstünden koy içine atışlar yapıyordum ki...!

2 Adet büyük zargananın su üstünde adeta yunus taklidi yaparcasına bana doğru soldan geldiğini gördüm bu sahne lüfer avlarından bir çağrışım yaptı ve sahtemi o noktaya fırlattım.Benim sahte düşene kadar onlar yanımdaki küçük kayalık bir koya daldılar..Peşinde su üstünde yapan bir sırt gördüğümde bunu yunus olmaması için dua etmeye başladım..Sadece 3 kol sardığım stella 4000fe sorumun cevabını birazdan yanıtlarım dercesine kalama sesini basmıştı.
    CIRRRRRR
    Sanki balık değil yarış arabası tutmuştum hemen biraz kıstığım kalama ile balıkla mücadelem başlamıştı o esnada aklıma yıldıray abi geldi ve onu aramak için telefonu ceplerimde bulmaya ugraşıyordumki kalama durdu ve ip gerginliği kalmadı..Aklıma gelen ilk şey sahteden kurtulmuş olabileceği oldu ve ikinci atış şansı için hızla sarmaya başladım kiii..
    Bammmm havaya çıkan yeşil bir gövde anladımki bizim spor araba bana doğru yönelmiş geliyormuş..Kalama çığlıkları ve telefonun çalma sesi adeta bitmiyen saniyeler, sonuda yıldıray abi telefonu açtı..
    _ Abi koş ...alo alo..
    _ çok büyük balık... derken bende bir sesizlik oldu..

Gözlerim fal taşı gibi açıldı 5 tane 1 mt yakın balık önümden geçti..telefonu kapatıp
    hemen balığa daha fazla baskı yaparak yormaya başladım etrafta deli gibi dolaşan bir sürü vardı önümde.Yıldıray abiyi toparlanmış gelirken gördüm kafamı tekrar çevirdiğimde balık kayalık çıkıntıya dogru gidip kendini sürtmeye başladı adeta leaderi kesmeye çalışıyordu.İçimden korkulan olmasın deyip son bir hamleyle bende asıldım ve balığı yükseltim.Bir sağa bir sola yüzen canavar artık yorulmaya başlamış ve son hamlelerini yapıyordu.Bir ara o kadar yaklaştıki kızgın ve öfkeli gözlerini gördüm bana bakan.Yıldıray abi nihayet gelebilmiş ve uykunun pişmanlığı şaşkınlık ve heyacan arası karışık duyguları yüzünden okunur haldeydi.Kepçeyle gelmiş ve balığın kepçeye sığmayacağını anladığında balığı uygun bir kayadan deniz seviyesinden klips pensesiyle almayı önerdim ,ikinci denememden sonra uygun yere balığı yanaştırabilmiştim..Yıldıray abi son noktayı koydu ve
    İşte budur....

Artık canavar kıyıdaydı tüm güzelliğile.Bir süre daha uğraşsakta diğerleri hemen kaçmıştı sanki yorgun ama mutluydum.

..Bir çay koyalımda iç artık diyen yıldıray abinin bu sözü üstüne şöyle bağırdım..
    -Tüm çaylar benden... :D

kullanılan malzemeler;
    power pro 20 lb dynema , yozuri 0.35 leader ,decoy klips no :3 ve resimdeki 2 li

burunova bassing team olarak daha iyisi sizlere nasip olsun der ve hepinize iyi avlar dileriz..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Ocak 2014
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Devrim.
    Çok güzel bir lambuka yakalamışsın.
    Kıyıdan yakalanmış olması ise hayli şaşırtıcı..
    Yaşadığın hazzı birebir yansıtabilmişsin yazına.
    Her zaman rast gelsin

4. oktay16

oktay16 Moderatör

Bir çırpıda okuduğum ve o anları birebir yaşadığım bir sunum olmuş :) Tebrik ederim. Herdaim rastgelsin:)

Devrim Balbay bunu beğendi.
  5. AlperMeriç

AlperMeriç Üye

Tebrik ederim güzel bir av gerçekleştirmişsiniz. Rapor da oldukça keyifli okunuyor :)

6. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Devrim, güzel balık almışsınız :)

Bir şey sorayım, kullandığın kamış sanırım 20-50 gr atarlı. Kullanmış olduğun sahteyi performanslı atabiliyor mu?

7. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Kıyıdan lambuka baya bir süpriz olmuş. Oldukça hırçın bir balık. Misinayı kestirmeden alabilmiş olmanız büyük başarı. Tebrikler.

8. Devrim Balbay

Devrim Balbay Aktif Üye

teşekkürler..
    sahte 14.5 cm 19.5 gr shore line ,kamış 20-60 gr atarlı ama en sevdiğim levrek kamış modelleri olan japan style .. Dolayısıyla sıradan bir atçek kamışından cok farklı yapıda long cast istemine sahip kaliteli sahteleri muhteşem atıyor.. reklam gibi oldu :D

9. sabriyazici

sabriyazici Daimi Üye

çok güzel gerçektende ellerinize sağlık tekrarları rast gelsin MAŞALLAH

10. mahmutignak

mahmutignak Aktif Üye

Çok güzel bir rapor olmuş.Ellerinize sağlık.Afiyet olsun

11. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Bu arada fotoğraflarda balığın güzelliği pek çıkmamış. Müsadenizle bir fotoğraf eklemek istiyorum. Bu balik birçok akvaryum balığını kıskandıracak bir güzelliğede sahip aynı zamanda. Erkeklerin kafa üstü belirgin bir büyüklüge ulaşıyor. Sizin tuttuğunuz muhtemelen dişi bir lambuka. Yurtdışında mahi mahi ve dorado ismiylede biliniyor. 6 aylık olduklarında cinsel olgunluğa erişiyor ve 2-2,5 kg ağırlığında oluyorlar. Yurtdışında az miktarda da olsa yetiştiriciliği yapılan bir tür.