Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hologram Siyah ve Florosan Sarı

Konu, 'Balık Avında Kullanılan El Yapımı Sahte Yemler' kısmında diverozcan tarafından paylaşıldı.

1. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Merhaba Arkadaşlar
    Bir süredir süren üzerimdeki miskinliği atarak nihayet çok sevdiğim hobime döndüm ve henüz bitirdiğim bu 2 çalışmamı sizlerle paylaşmak istedim.

140mm/14gr lık Floating (yüzen) modelin Saltigayı aratmayacak tarzda bir aksiyonu var. Ağırlıkları yerleştirirken kullandığım mıknatıs ile hem aksiyon halinde dengeyi korumuş oluyorum hem de atış esnasında mesafeyi arttırdığım gibi sahtenin havada takla atmasını da engellemiş oluyorum. Sahtenin üzerini hologram folyo ile ile kapladıktan sonra sırtına file ile pul imitasyonu verip akrilik boyalar ile renklendirdim. Özellikle gece avı için tasarladım.

110mm/13gr. olan bu yarı popper tarzı deneme çalışmamda damak kullanmadan, kamışla aksiyon verdirmeyip sabit şekilde çekerken suyun hemen altından wtd aksiyonunu verecek şekilde gelmesini amaçladım. Aynı zamanda da aksiyon verdirerek hızlı çekildiğinde klasik popper tarzına dönüyor. Stabil halde iken başı suyun dışında duracak şekilde yüzüyor. Ortada özellikle fırdöndü kullanarak, balığın bu iğneye yakalandığı takdirde hem tele binen yükü hem de misinadaki gam olayını azaltmayı düşündüm. Değerli bir dostumun gönderdiği tüyleri ve simleri kullanarak da kuyruk imitasyonu için basit bir fly hazırlamaya çalıştım. Parlak akrilik boyanın içine sim katarak parlak ve cezbedici bir florasan sarı elde ettim.

Keyifli seyirler dilerim, sağlıcala kalınız.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. popeye1907

popeye1907 Aktif Üye

Yaptığınız eserlere hayran hayran bakıyorum her seferinde, tebrikler.:harika:

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

İlki çok albenili olmuş.
    Eline sağlık

5. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Teşekkür ederim değerli yorumunuz için Gökhan bey.

6. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Teşekkür ederim Şeref bey, fotoda gördüğünüzden çok daha gözalıcı durduğunu söyleyebilirim. İmkanım olursa ufak çaplı sergi gibi bir etkinlik düzenlemek istiyorum, nasip bakalım.
    Sağlıcakla kalın.

7. sokrates

sokrates Aktif Üye

Müthiş ilki harika versiyon tebrikler Özcan abi başarılar.

8. Aybata74

Aybata74 Aktif Üye

Özcan abi yine harika sahteler elinize sağlık, yaprığınız sahteler ile balık tutabiliyormusunuz? Çok büyük bir zevk olmalı...paylaşımlarınızı bekleriz...

9. mrtsezal

mrtsezal Aktif Üye

özcan bey gerçekten güzel çalışmalar ,ilk sahte çok albenili olmuş elinize sağlık...

bende 1 aydır başladım hoby amaçlı sahte yapmaya,4-5 tane model yaptım balsa ağacından,fakat henüz boyamalara geçmedim,sahteleri hologramlı kagıtla kaplayıp boyadıktan sonra...üzerine koruyucu ve boyaların yıpranıp dökülmesini önleyen herhangi bir vernik yada parlatıcı bir malzeme kullanıyormusunuz...eger kullanıyorsanız mahsuru yoksa ne olduğunu söyleyebılırmısınız ...
    teşekkürler....

10. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Teşekkür ederim Murat kardeş. Keyif aldıysan ne mutlu.
    Selamlar.

Teşekkürler Gökhan. Elbette tutuyorum, hatta emsallerine kıyasla daha verimli diyebilirim :) Bu zevki yaşamak gerek, inşallah baharda Didim' e doğru gideceğim, güzel avlarım olur da sizlerle paylaşırım.
    Selamlar.

11. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Teşekkür ederim Murat bey.
    Çok zevkli bir uğraşa başladığınıza emin olun. Eğer hologram veya parlak folyo kullandıysam üzerine transparan akrilik boya veya rötuşlarda şeffaf renkli parlak ojeler kullanıyorum, tekrar parlatmama gerek kalmadan direk epoksi ile kaplıyorum. Genelde çok gerekmedikçe parlatmak için vernik veya benzeri bir parlatıcı kullanmıyorum. 3-4 kat Epoksi ile kapladıktan sonra hem boyalar asla dökülmüyor, çizilme vs. nispeten az oluyor ve çok uzun süre dayanabiliyor.