Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Horozbina ile yeni bir günce

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında dr.zeki tarafından paylaşıldı.

1. dr.zeki

dr.zeki Aktif Üye

Öncelikle iyi ki varsın Bülent Abi (Horozbina) diyerek söze başlamak istiyorum:)

Bülent Abi'nin şehir dışındaki işlerini bitirince kendisinden ancak randevu alabildim.
    Yeni keşfettiği bir meraya gitmek üzere sahur sonrası saat 04:30 da yol üzerinde buluştuk. Yaklaşık 30-40 km yol gittikten sonra sessiz, kimsesiz ama oldukça dalgalı bir koyda sahtelerimizi yüzdürmeye başladık. İlk küçük vuruşu ben aldım. Hava aydınlanana kadar sahteler, kaşıklar, silikonlar değişti durdu. Havanın aydınlanmasıyla sahteyi takip eden levrekler gözle görünür oldu. Üzülsem mi, sevinsem mi bilemedim başta.
    Arayıp da bulamadığımız levrekler bu bakir coğrafyada, sahtelerimizi birer birer takip ediyor ancak bir türlü kanmıyorlardı. Yaklaşık yarım saatlik uğraştan sonra bir ispendek kandırabilmiştim sonunda. Sahtem suya değer değmez kayanın dibindeki ispendek yapışmıştı sahteme. Sonra 1 saat boyunca takipler aldık ; hatta Bülent Abi'nin ispendek diye önemsemeden çektiği balığın, kamışı kaldırdığında iğneden kurtularak "elveda" diyen bir lüfer olduğunu görünce şaşırdık. Mera umduğumuzdan verimliydi Benim içim cızzz etse de kaçan lüferin ardından , Horozbina önemsemedi bile:harika:
    Yılmadan usanmadan atçeke devam ediyor, bir umutla başka bir levrek kandırabilirmiyiz düşüncesi ile gün ağardıkça-poyrazla birlikte sarım hızımızı artırıyorduk. Çok ilginç birşey oldu: Sahtemin ardından iki levrek adete yarışıyor, inatlaşmış iki keçi gibi sahtemi kapmak için mücadele ediyorlardı. Son birkaç metrede şahit olduğum bu manzara, inatçı keçilerden birinin sahtemin iğnelerinde son bulan sprinti ile sonuçlandı. Bülent Abi sahtenin iğnesinden kurtardı levreği ve kovaya yolladı:D İnanılmaz bir şey daha oldu: hemen ardısıra yaptığım atışta ise dört levrekten sadece biri finişi görebildi.:D:D Anladım ki tek tek takiplerde levrek çekimser kalırken, grup halinde hücumlarda mutlaka birisi hırsının kurbanı oluyor. Sonraki dakikalarda onlarca (tekli) takip alsak da, gün iyice doğmuş saat 10:25 i gösteriyor, saat itibariyle gelen levrekle gözgöze geliyorduk:D:D. Orada bulunmamınzın artık iyice farkına varan paşalar takipleri de bıraktı... Böylece dönüş yoluna doğru koyulduk...
    kamış: catana 270 Mh-yasei red 270 mh//Bülent Abi: beastmaster 270 mh
    makina: exage 2500- exsence 4000s- // Bülent Abi: technium 3000
    misina: asso 0.26-whiplash green 0.06// Spiderwire beyaz ( sütte görünmez:D)
    sahteler: oooohooo, abartısız piyasada ne varsa (Bülent Abi sağolsun):D:D:D

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Zeki.
    Verimi düşük olsa da heyecanı ve eğlencesi bol bir av olmuş.

4. budun

budun Aktif Üye

Zeki Bey sizi ve av arkadaşınızı tebrik ederim. zevkle okuduğum bereketli bir merada avlanmışsınız. zannedersem ilerleyen günlerde trofe levrek ve kofana haberinide bu meradan son dakika haberi olarak bekliyoruz:D rastgelsin , selamlar.

5. Hırçın Karadeniz

Hırçın Karadeniz Aktif Üye

Nasıl güzel av yapmışsınız abi, ben yakalayamasamda, gündüz net bir şekilde takip ettiklerini görsem tutmuşum gibi sevinirim :) bu güzel avınızı bizimle paylaştığınız için çok tşekkür ederim.. müsayit bir zamanda, kendinize bir nazar duası okutun saygılar :)

6. dr.zeki

dr.zeki Aktif Üye

Teşekürler, gerçekten güzel bir sabah geçirdik. Ama şuan dilim damağıma yapışık ,susuz iftarı bekliyorum:rolleyes::rolleyes:

7. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler valla güzel av olmuş, Bülent abiyle sohbette avda keyiflidir. Çok selam :)

8. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

İki hafta önce Trakya'ya gittim. Yolda eli kamışlı kimi görsem durup yanlarına yanaştım, Umurbey radarı, Lapseki, Gelibolu, Tekirdağ çevrelerinde gidiş ve dönüşte olta salladım. Hiç bir şey tutamadan geri döndüm. Ne varsa bizim körfezde var da dememek gerek. Yer bilmek ve zaman çok önemli bu işte. Yoksa ha herhangi bir deniz kenarında, ha Malatya Mücelli caddesinde olta sallamışsın fark etmez.
    İş için çağrıldığımda, buralarda yine levrek başladığından gidişimi 1 hafta ertelemiştim. Dr. Zeki sık sık beni aradı neredesin be abi çabuk dön bugün, iki tane 7-800 gramlık bir tane kiloluk aldım. Ertesi gün biri 2 kg yine üç levrek yakaladım, dedikçe ben kudurdum. Sonunda döndüm ve sevgili kardeşim Zeki ile ıslak ve dalgalı bir yere gittik.

Oltaya geleni çok küçük diye önemsemeden çektim suyun üstüne çıkınca şaşkınlıkla aaa lüfer dedim. İcapçı (Zeki) ile şaşkın şaşkın bakarken oltayı kıyıya almayı unuttum, lüfer oltanın ucunda sallandı sallandı suya düştü. Ben heyvan kurtuldu diye sevindim, İcapçı nedense üzüldü.:D

Sonra bana birkaç lüfer daha geldi, yarı yolda tüyerek, rahmetsiz kaldılar.

Levrekler sahtelerle kovalamaca oynayıp yemi ağızlarına almayınca yani, at çek verimli olmayınca İcapçı yeni bir yöntem icat etti. Bu yöntemi yazalım mı yazmayalım mı karar veremedik. Sonra milleti yeni masrafa sokmayalım diyerek yazmamaya karar verdik. Yönteme WTF ismini verdik. WTD den çok farklı bir şey.
    Açık adı Walk the Fisherman. Atıp atıp ve çekmek yok.

Bu metotta levrekleri azdırıp yarışa sokmak en önemli özellik. Bir ara 4 levrek ölümüne İcapçı'nın oltasına atladı. Yöntemin en zevkli yanı onları izlemek. Ölümü hızlı olan hak ettiği için WTF deki F yerine T, trafic de denilebilir. Bu nedenle Zeki'nin yöntemine hızlı yaşa genç öl de demek mümkün.
    Sahte kapma yarışında biri gözünden yakalandı. İcapçı göz doktoru olduğundan ve gözünden yakalanan son levreğin hemen ilk önce ölmesi nedeniyle onun yakalanmasını ıskalayıp, levreğin ölüm nedenine oküler kardio vasküler teşhisini koyunca benim doktorlara güvenim sıfırlandı.:D
    Levreğin ölme suçunu da, dur! bırak bırak bırak demediği için anestezinin üzerine attı.:eek:

Doktor kalacaktı ben iftar bahanesi ile dönelim dedim. 12 de eve varınca ben iftarımı yaptım. Doktor hala aç ve susuz. Allah kabul etsin.

9. KalamA

KalamA Daimi Üye

:D :harika: Allah'da sizi güldürsün Bülent ağabey, süpersiniz! Her daim rastgelsin.

10. Mert Yılmaz

Mert Yılmaz Daimi Üye

Elinize sağlık güzel av olmuş.

11. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Sağol Can, ve her zaman gül.

Bu arada kullandığım Spider Wire Ultracast Invisi Braid hakkında yazayım.

Doktor sütte görünmez demişti. Biz sütte balık avlasaydık sütün içinde gerçekten görünmezdi bu beyaz ip.

Bu ip sözüm ona görünmez. Ağır görme kaybı olan balıkların dahi görebileceği özellikte. Beyazlaşmış bulanık suda bile en az 20 metre uzaktan ben rahatlıkla görebiliyorum 0.2lik ipi. Mukavemet ve atış sorunu yok.