Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Horozbina'ya bir soru?

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında MERCURY90 tarafından paylaşıldı.

1. MERCURY90

MERCURY90 Aktif Üye

merhaba, ben olta makinesini şelrotella 20/50 ile yağlıyordum, yanlış mı yapıyorum? siz bu konularda genel bilginiz var, yazılarınızdan anşalılıyor. daha çok soru soracam, önce buna bir cevapğ alırsam
    teşekkürler

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

O yağın makinedeki yüzeylere yeterince tutunamayacağını düşünüyorum.:)

4. popeye1907

popeye1907 Aktif Üye

Çok sevdiğim, balık kankam ve büyüğüm Sedat abim yıllarca asansör gresiyle yağlamış makinelerini. Ben söktüm ve temizledim tabi yerlere yata yata :D:D:D

5. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Önce; Belki yanlış düşünüyor olabilirim ama, bunu bizim makinelerde kullanmanızı önermiyorum.
    http://www.baliksevdam.com/forum/ucretsiz-loctite-multi-spray-yaglayici-5286.html

Hasan Bey,

Bana sorduğun soruyu özel mesajla bildirmene rağmen görmemiştim.
    Sonunda Hamdi Beyin link göndermesi ile görebildim. Bizim makinelerin nasıl yağlanması gerektiğini tam olarak bilmesem de bildiğim uyduruk bilgilerle yanıtlamaya çalışayım. Benim düşünerek yazdıklarımın doğru olup olmadığını siz araştırıp daha doğru bilgilere ulaşıp bildirirseniz sevinirim.

Yağ seçiminde mekanizmanın devir sayısına, yağlama şekline (damlama, çarpma, sisleme, püskürtme vs.) çalışma koşulları ve yağlanacak elemanların özelliklerine göre yağın viskozitesi ve diğer özellikleri seçilir. Diğer özelliklere ortam sıcaklığına dayanıklılık, (soğuk ortam dahi önemli) çevreden kirlenme gibi birçok faktör girer. Örneğin uçaklarda kullanılan gresler ve diğer yağlar, hidrolikler -60 derecede dahi donmamalı. Motor yağları ise yüksek sıcaklıklarda özelliklerini korumalı vs.
    Bizim makaralarda yağın özellikleri ne olacak derseniz ilk olarak aklıma suya dayanıklı gres geliyor. Asansör halatlarında kullanılan olmayıp, asansör dişli kutularında kullanılan gres bizim makinelerde daha uygun. Çünkü bu dişliler de düşük devirli sonsuz vida dişli çark mekanizması.
    Ancak; gres olta makinelerinde sürtünme nedeniyle verimi düşürebilir. Daha fazla güç harcamamıza neden olabilir. Şimdiye kadar Henkel’in promosyon olarak dağıttığı yağ yerine hep gresi önermemin nedeni bizim makinelerdeki devir sayısı ve mekanizma tasarımları. Multi-sprey ve WD40 bu iş için asla kullanılmaması gereken sadece bir koruyucu, yağlayıcı değil. Bir süre sonra donacak greslerden daha olumsuz koşullar oluşturacak ve içeriğindeki maddeler ve çevreden kaptığı toz ile aşınmalara yol açacaktır. Bu yağ hareketli parçalarda kullanılmaz, ancak kapı menteşelerini yağlayın diye yazmıştım. Demir alaşımlarını KOROZYONDAN koruyan yağdır. Hareketli parçalarda bir süre sonra aşınmaya neden olabilir, makine üzerinde sıkılı vidaların gevşeyip açılmasını sağlayabilir. İlk püskürtüldüğünde çözücü özelliği vardır, iyi bir özelliği var suyu uzaklaştırır.

Bizim makineler hareketli parçalara sahip olduğundan uzun ömürlü olmaları için mutlaka yağlanmalı. Gres ve özellikle kauçuklu gres iyi bir çözüm olmasına rağmen kolayca dönebilmeleri için 10 numara yağ ile yağlanması akla daha yatkın. Sık temizlik ve yağlama ile sürtünme aşınmaları önlenmiş olur. Motor yağları sıcak ortamlar için özellikler kazandırılmış yağlardır. Hatta sentetik veya yarı sentetiktirler. Mineral yağ oranları düşük veya yoktur. Tezgah kızak yağları, onlar da yüksek basınç özellikleri olmasına rağmen tercih edilmemeli ki bizde satılan Shell Tonna 68, Mobil Vactra oil no2 vs kullanıldıkları tezgahlarda dahi çeşitli sorunlar yaratan yağlar.

SONUÇ: Olta makineleri sürtünme aşınmalarına karşı mutlaka önce tatlı su ile yıkanmalı yağlanmalı, gres sizin için dönme kuvvetini arttıracağı için sorun yaratıyorsa senede bir kez yerine, kullanım sıklığını göz önünde bulundurarak 10 numara ince yağ ile daha sık yağlamanızı öneririm.

Bunları yazdığım için bu işten iyi anladığımı da sanmayın, ben eskiden el oltası ile balık avlardım. Makine kamış, vs ile yeni uğraşmaya başladım.
    Benim nicten de anlayacağınız gibi bir zamanların sahillerde taşların kırık kiremitlerin arasında cirit atan bir balık horozbina olarak asıl işim piliç çevirme.:)

6. MERCURY90

MERCURY90 Aktif Üye

anladım, bende el oltası kullanıyorum, bizim binbaşıda teknemde misafir olur o da el oltası atar. bende de atçek merakı rat kullanmaya zorlayan faktör oldu
    her nekadar tavukçuyum desenizde uçak motorlarının -50derecede çalıştığını ve diğer verdiğiniz bilgileri bilmek herkesin harcı değil
    eksik ve hatalı yer görürsem söylerim, anlamadığım yer olursa tekrar sorarım.

Benim makinelerle ilgili dikkat ettiğim şeyler; 1incisi, rus malı çok eski bir makinem var ve yağsız çalışıyor, ben bile inanamıyorum o makineyle kefal çekiyorum
    2incisi bendeki diğer makineler (plastik olsun, demir olsun, carbon grafit kaplama olsun, bu arada grafitle üretim yapmaktan ziyade, grafitle kaplama yaparlar genelde)) ince yağlarla yağlılar (ne olduğunu bilmediğim). bende onlardan bir tanesini kullanırken yağlama ihtiyacı duyduğumdan, temizledikten sonra motor yağıyla yağladım. çokda doğru bir yöntem değil ama en azından yağsız kalmadı.
    3üncüsü, şimanolara dikkat ettim içlerinde (benim gördüklerimde) şeffafımsı gres yağ gibi yani tereyağı gibi yağlar vardı. buda çevirmedede bir hassasiyet yapıyor, yani kendisini belli ediyor şöyleki biraz mukavemet gösteriyor.
    Öyleyse, kullanım şartları uygunsa, gresle yağlamak daha iyi bir çözüm gibi gözüküyor.
    çünkü makinelerde bir sonsuz vidalı pinyon birde ayna dişli var. yani elimizle kaç dakikada kaç devir yapabilirizki

temizlikte, sanayiden gelme bir alışkanlık mazot kullanırım. bulabilirsem gaz daha iyi. mazotla temizledikten sonra kurutuyorum. mazot plastik aksamlarada zarar vermiyor (bazı hallerde benzin eritiyor). artık temizlenen parçalara 10 numara yağ deneyebilirim. denemekten bir zarar çıkmaz. ama 10 numara yağ yasaklanmıştı diye duydum, bulabilecekmiyim acaba.
    makinenin dışındaki aksamlarıda (dönmeyenler hariç) vazelinle kaplıyorum. bu hem metalleri TUZ dan koruyor hemde banada oluyordur soğuk havalarda herhalde, en azından cildimize zarar vermiyordur

7. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Rus malı makine yağsız çalışıyor demişsin, neden çalışmasın, çalışır. Yağlama aşınmayı azaltır. Çok eski olması da çok fazla kullanılmış olduğunu göstermez. Yağlanırsa hem daha rahat çalışacak aşınma azalıp ömrü daha uzayacaktır. Her gün sabahtan akşama kadar olta sallayan emekliler var, İstanbulda olta balığı satıp geçimini sağlayanlar var. Bu kişiler en azından ayda bir koruyucu bakım işini atlamamalı.
    Mazot da bir çözücüdür. Temizlik için yararlı. Nasıl olsa kirlilik ölçümü yapacak müşterimiz yok. Fakat makinelerde hangi parçayı ne kadar erittiğini gözle anlamak zor. Yazarken temizlik için mazot tiner aklıma geldi fakat yazmadım. Su da bir çözücüdür, bizim parçalara zarar vermeyeceğini ve makaralarda pas oluşturacak malzeme olmadığından temizlik için suyla yıkayın dedim. En azından tuzu çözecektir, kumu uzaklaştıracaktır.

10 numara dediğimiz yağ yasaklanmadı. Böyle bir şey yok.
    Makinenin dışını korumak için vazelin kullandığını yazmışsın, gres yerine iç parçalarda da kullanabilirsin.

Az önce bendeki makinelere baktım, Okumalarda makarayı çıkardıktan sonra iç mekanizmayı yağlamak için delik var, birinde de bu delik bir civata ile kapatılmış, söküp buradan makinenin içini açmadan yağlamak mümkün. Shimanonun birinde ise aynı yerde bir vida diğerinde ise makarayı sökmeden dışında yağlama deliğini kapatan vida var. Dışarıdan kirlenmemesi için yağlama deliği kapatılmış. Yağlama sonrası bu vida yeniden yerine takılıp sıkılmalı. Bu deliklerden sıvı yağ dökmek mümkün. Bunların broşürleri yok, ya da ben atmışım.

Uçaklarda kullanılan yağlar soğuk ülkelerde de kullanılıyor. Mesela, yanıcı sıvı sayaçlarında sızdırmazlık için kullanılan manyetik kaplin içerisindeki gresin donmaması için uçak gresi ile kullanılır.
    Bizim makineler bu kadar hassas olmamalarına karşın aşırı pahalı olanlar var. Veya herkesin bütçesine göre alınmış bu aparatları sık kullanıyorsak korumak gerek.

8. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Çeşitli yağlar satılan bir yer buldum. UV ve tuzdan makine ve kamışları koruyan ürünler ile daha çok silikonlu gresler ve ince yani 10 numara yağlar var.
    Ayrıca Türkiyede bulabileceğiniz super lube isimli sentetik gres de listede var.

http://www.fishermansheadquarters.com/access_lubricants.htm

9. MERCURY90

MERCURY90 Aktif Üye

anadlım, söylediğiniz şey, gres yağ pompalama rektörlerinden, makinelerde, göbeklerde ve kızaklı sistemlerde (ahava alan yerlerde) yağlamak için kullanıyoruz. çünkü açık hava alan yerlerde sıvı yağ kullandığımız zaman bir süre sonra tutunma yapıyor.
    olta makinelerle ilgli bir resim buldum aşağıdaki gibi
    yağlama yapıyordu.eğer öyleyse komple makinanın kapağını açmaya gerek yok.

diğer sorum; ben makineyi suyun içinde çok kullanıyorum, ya da kıyıda suyun dışında olsam bile zaman zaman dalgalar şıçrayıp üzerime geliyor. yağmur yağıyorsada cabası. bu durumda makine hem ıslanıyor hemde tuz kapıyor.
    anladığım kadarıyla suya maruz kalmış makina teklemeye başlıyor. sırf bu yüzden çok kaliteli bir makina almak istemiyorum, benim için söküp takması temizlemesi kolay olsun diye. biraz da toz yedimi iyiden iyi yağ koyulaşıyor ve katranlaşıyor iş görmez hale geliyor.
    zatem malzemeciye gittiğimde bana sen yeni makine değil zıpkın al demişti :D

bu durumda; suya (deniz suyuna) çok maruz kaldığımız durumlarda neler yapabiliriz. sudan koruyacak bir malzeme türü bulunabilirmi (sızdırmazlık ne düzeyde olursa olsun makine su ve toz kapıyor)
    bulunamaz, ya da deniz suyu kaptı ise değiniz gibi mazotlamadan önce ya da sonra anladığım kadarıyla suda yıkamak gerekecek, çünkü tuz yağda değil suda çözünen bir madde.
    sudan çok etkilenen makineler için bir öneriniz var mı?

10. özcan bolat

özcan bolat Daimi Üye

10 yıl kadar shell de çalıştım dolayısıyla e meslek icabı yağda bir kanaat oluşuyor benim şahsi kanatim şudur: 1 tiner yasak tiner metalde paslanmaya yol açar 2. gres yağlar yazlık vede kışlık olarak ikiye ayrılır ama ben kullanmıyorum neden?çünkü gres yapısı geregi yoğundur bu yoğunlukta makinayı tutar yani boşta iken makinanın kolunu çevir hızlıca bırak hakkı misal 30/40 tursa kendi halinde bu tur sayısı greste ciddi oranda düşer 3.motorinle yıkamak zaman zaman olabilir motorinin temizleme ve yağlama özelliği çok meslek gruplarınca bilinir 4.wd40 yasak çünkü bu malzeme yağlamadan öte pas çözmek içindir ha beraberinde e madem pısladık hadi azıcıkta yağlama yapalım durumudur köy yerlerinde en baba yağlama aracı zetina dikiş makinası yağı sonra motorin sonrada bir kalıp sabundur :) neyse nerede kaldık:)5,en doğrusu ki ben öyle yaparım bana göre yani denizden geldim makinayı ılık musluk suyuyla bıcı ,bıcı yaptırdıktan sonra deniz suyuyla ciddi temas var ise çözüm şudur pril türünden sıvı deterjan ile köpürterek keseleyin :) hatta kovanın içinde kalabilir 3/5 dakika .sonra bırakın süzülüp kurusun okasar bekleyememse eğer saç kurutma makinamız bize yardımcı olabilir ,sonrasında ise neredeyse her balık av malzemesi satan dükkanda bulabileceginiz fıs fıs püskürtmeli yağlarla bol bol bakmadan gözünün yaşına şıpır ,şıpır yağ akıp damlayana kadar yağlayın arkadaşlar marka tavsiye edebilirim ben son derece memnunum TUTELA 1 in yanılmıyorsam tamamen dişli ve sürtünme için kulanılan ince bir yağ ,bende makina yağlama hastalık oldu av sırasında bile makina yağlıyorum ve her daim yağlı durur vitrinde ha bir şey daha var greste ısrar eden arkadaşlar olursa tercihtir tabi onlarada 10/40 yada daha sentetik araba yağlarını öneririm iyi geceler esenlikle kalın :)

11. özcan bolat

özcan bolat Daimi Üye

20*50 metalde tutunamaz akar gider haklısınız :)