Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hoş Geldin Kış, Hoş Geldin Paşam...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Hür MOL tarafından paylaşıldı.

1. Hür MOL

Hür MOL Aktif Üye

Uzun süreden beri bizi av zevkimizden mahrum eden Lodos, nihayet dün gece yerini Kuzey rüzgarlarına bıraktı. Windguru sitesine göz attığımda , hava ısısının 15-16 derece düşeceğini ve gece rüzgarın 16 knotlarda eseceğini gördüm. Çok sert esecekti. Bu aynı zamanda soğuk demekti. Biraz meşakatli bir av olacaktı ama çıkmak istiyordum. Levrek dediğimiz o güzel yaratık da bu havaların balığı değil miydi. Zaten yaklaşık üç haftadır da doğru dürüst arkadaşlarımızla paylaşabileceğimiz bir avımız da olmamıştı. Çok özlemiştik avı.

Akşam üzeri ilk arayan ‘’Gündüzgezen ‘’ Şenol oldu., sonra ‘’Fish35’’ İbrahim ve ardından ‘’Carpe’’ Hakan. Hepsi hazır askerdi. Hava soğukmuş, sert esecekmiş, kimsenin umurunda değil. Hep birlikte av için sözleştik. İbrahim ve Şenol önden gideceklerdi. Benim ise , yıllardan beri değişmeyen, geleneksel Aile Toplantımız (Her Cuma şaşmaz) olduğu için biraz geç katılacağımı söyledim.

Saat 23:30 gibi avlağa vardığımda herkes ağır işçi gibi çalışıyordu. İbrahim gelirken ‘’Haldunert’’ Haldun arkadaşımızı da almış ve beraber gelmişlerdi. Kısa bir süre sonra da sürpriz bir şekilde Yavuz Durukan arkadaşımız da aramıza katıldı.

Hava güzel esiyordu ama ava engel değildi. Sular oldukça yüksek ve su bulanıklığı olumlu denebilecek kıvamdaydı. Ay durumu da balık avı için uygun olunca iş sadece bize kalmıştı artık. O saate kadar , yanılmıyorsam bir tane ispendek alınmıştı.

Hemen hazırlıklarıma başladım , Uzak atışlar yapmak durumunda olmama rağmen , bu kez , 15-40 gr. atarlı 2.70 Shimano kamışımın yerine , çok hafif olmasından ve saatlerce atıp çekmeme rağmen beni hiç yormayan Cormoran Bullfighter 1.95 5.25 gr. atarlı kamışımı ve üzerine de 2500 lük Ryobi makinemi tercih ettim. Daha önceki denemelerimde de bu takımımla gayet uzun atışlar yapabilmiştim.

Artık hazırdım… Kandırıcı konusunda ilk tercihimi , bize güzel avlar veren Strike Pro SP-092F , R114OB renk kodlu, 10.5 cm , 11 gr ve 0.50-0.70 m dalarlı sahtemi tercih ettim.

İlk yarım saat hiçbir hareket olmadı. Bu arada elimde eldiven olmasına rağmen , açık olan parmak uçlarım soğuktan artık acımaya başlamıştı. Bir mola vermeden önce 15 dakika da MaxRap MXR13, 13cm , 15 gr. Suspending ( Suda askıda kalabilen ) sahtemi denemeye karar verdim. Biraz daha uzağa atmalıydım. Bu kandırıcının erimi son derece iyidir.

Maxrap’ i henüz ilk atışımdı ki, o muhteşem vuruş geldi. Bir tasma… bir tama daha… İşte kamışımın ucunda … Balık saat 2 yönüne doğru hareketlendi. Kalamamın cayır cayır sesi gecenin sessizliğini bozdu bir anda… O sesi , o an eminim ki kimse hiçbir şeye değişmez.

Evet anlamak zor olmuyor bu iyi bir parça… ve çok iyi basıyor… Kafasını çevirmek için acele etmiyorum. Nasılsa sıra bana da gelecek diyorum. Bir süre sonra kalama ses uzunlukları iyice kısalmaya başlıyor ; şimdi sıra bende. Başlıyorum yavaş yavaş çekmeye. İşte su üstü yaptı balık… Aman Allahım yaklaşık 50-60 metrede. Bu kadar uzun çekişler çok zevkli olmakla beraber , balığı bir an önce kıyıya alabilmek düşüncesi adrenalini tavan yapıyor.

Çok zevkli bir mücadele başlıyor. Bir o , bir ben… İşte sırf bu an için bu kadar zahmete , soğuğa katlanmıyor muyuz? Ve o an, o balığı çekerken ne soğuk aklınıza geliyor ne yorgunluk. Sinir , stres dert tasa hiç biri kafanızda yok an, dünyadan kopuyorsunuz.

Dört-beş dakikalık bir boğuşmadan sonra kazanan ben oluyorum ve paşayı kıyıya almayı başarıyorum. 60 cm. lik muhteşem bir parça bu. Rahatlıyorum… Artık molayı hak ettim.

İlerleyen saatlerde rüzgar şiddetini öyle bir artırıyor ki , neredeyse ayakta durmakta zorlanıyoruz. Dolayısıyla soğuk da etkisini daha da artırıyor ve bir yandan da hafif hafif yağmur çiseliyor. Artık av zevk olmaktan çıkmaya başlıyor. Hep birlikte aynı fikirdeyiz ve dönmeye karar veriyoruz. Tek dönmek istemeyen adam ‘’Fish35’’ Fanatik İbrahim. İlk balığı ben tuttum, en büyük balığı da ben tuttum, gece böyle biter mi…? ASLAAAA… J Eee.. ne de olsa biliyor, eve gidince şimdi onu uyku tutmayacak , bari burada kalayım da karizmayı kurtarmaya çalışayım diyor. J

Bir av gecesini daha semaverimizi bile yakmaya fırsat bulamadan sonlandırmak zorunda kalıyoruz.

Sağlıkla Kalın...

İşte Görseller :

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. sedatt

sedatt Aktif Üye

ellerinize sağlık

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler harika bir Levrek :)

5. löngöz

löngöz Daimi Üye

kutlarım Hür ,,valla soğuktan biz balığa gidemedik ,,balık yemekleri tarifleri vererek idare ediyoruz,,,,maşallah....

6. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Sevgili Hür senin bu levrek avlarını / aşkını takip ettikçe emin ol bundan 8-9 sene önceki günlerimi hatılıyorum...

Eeeee, artık yaş elliye doğru yaslandıkça o eski enerjimi bulamıyorum Ve levreğe cesaret edemiyorum...:( Ama seni bu cesaretein ve azmin için de tebrik ediyorum..

Ama özellikle dünkü ve bugünki gibi havalar resmen Levrek avı için ideal havalar...Gerçi ben Levrek avlarımda hep yemli takıldım ve hep levreklerimi bu deli gibi esen rüzgarda, köpüren dalgaların içinde kara kıyıyaya yakın sularda buldum nasibi...

Aman deyim iki gözüm çok ama çok sıkı giyin...;)Zira havalar öyle sertki benim diyen adamın dayanamıyacağı havalar...

7. BİROL

BİROL Daimi Üye

MAşallah paşada paşa imiş.
    tebrikler vallahi.Darısı hepimizin başına...

8. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Off offfff. Tam kuzu. Tebrikler.

9. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Max Rap'in levrekte çalışacağıyla ilgili çok iddialı konuşmuştum.Neredeyse bu iddiamda yanıldığımı düşünmeye başlamışken sizin bu levreği yaklamanız ışığın yeniden doğmasına sebep oldu.Bu yaz,tekneden sürütme avlarımızda levrek dışında bütün balıklar itibar etmişti bu yeme.

10. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Ellerine sağlık Hür abi bu soğuk kış gecesinde içimizi ısıtan çayımıza şeker olan bir rapor tebrikler:)

11. Burak Karadeniz

Burak Karadeniz Aktif Üye

Sevgili Hür tebrik ederim.Çok güzel bir av ve bir o kadar da güzel anlatımı olmuş.Devamının dahada iyi olması dileklerimle.Selam ve sevgiler.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Aralık 2010