Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Huzurlu, Keyifli Bir Ortam İçin Bir Kaç Cümle

Konu, 'Duyurular' kısmında Surffishing tarafından paylaşıldı.

1. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Keyifli bir Hobidir Amatör Balıkçılık.

İhtimalleri sevmektir,
    Umudu sevmektir,
    Şansına güvenmek,
    Kısmete inanmaktır,
    Tecrübeye saygı duymaktır,
    Doğayı sevmektir,
    Canlıları sevmektir,
    Havayı, suyu ve tabi ki insanı sevmektir.

Bu satırları neden yazdığımı da kısaca anlatayım. Uzun yıllardır Amatör Balıkçılık camiası içindeyim. Hep birlikte hobimizi doyasıya yaşama gayreti içindeyiz. Bu birliktelik bugün yeni olta alan dostlarımızdan başlayıp,yıllarını denize adamış, adeta denizle bütünleşen ağabeylerimize uzanan zenginliği içeren bir birliktelik..

İhtiyacı olana bilgiyi severek paylaşan tecrübeli dostlarımızla, yazın sıcakta, kışın soğukta beraber olta salladığımız arkadaşlarımızla, bazen de balığın bahane olduğu muhabbet organizasyonlarımızla bu keyifli hobimizi yaşıyoruz.

Tüm bu saydığım güzellikleri bir arada tutan tek şey "Saygı ve Sevgidir". Tek şey dedim, çünkü ; Saygı ve Sevgi bir bütünün iki yarısıdır. İkisi beraberse anca bir bütün olur. Bu kavram öylesine önemli ki, karşılıklı saygı ve sevginin olmadığı hiçbir mecliste huzur ve keyif olmaz. Dostluktan,muhabbetten bahsedilmez.

Bu nedenle bu nokta üzerinde biraz durmak isterim..

Bunca güzel olguyu yaşamak için gereken karşılıklı saygı ve sevgiyi zaman zaman esirgediğimizi düşünüyorum. Özellikle son zamanlarda gerek açılan konularda gerekse konulara yazılan mesajlarda bunu üzülerek görmekteyim.

Bazen paylaşamadığımız nedir diye düşünmekten alıkoyamıyorum kendimi.
    Bir konu okuyorum, sanki ben en çok balığı tutarım diyen. Bir konu okuyorum bir diğerinin avına gölge düşüren. Bir mesaj okuyorum isimler, ithamlar yada kişilerin özeliyle ilgili fikirler, bir diğer mesajda hüküm netliğinde ifadeler. Yani başa dönersek karşılıklı saygı ve sevgiden yoksun, hoşgörünün yok sayıldığı diyaloglar.

Sonuç ; üzüntü, sinir, kırılan dostluklar, noktalanan muhabbetler.

Bunların bu güzel ortama yakışmadığını hepimiz biliyoruz.Bizimkisi bir yarış değil ve asla olmamalı. Bizler burada olmakla , sahilde uçsuz bucaksız maviliğe bakarken göremediğin karşı kıyıdaki oltacının kısmetine sevinir, sırtını yasladığın dağların öbür yanındaki kaçan balığa üzülürüz. Varsın yakalanmasın, varsın kaçsın bize ne!. Bizde umut çook yarınlara ertelenen..

Sevgili dostlar,

Konuyu elimden geldiğince kısa özetlemeye çalıştım.

Çalıştım dediğime bakmayın. Aslında bu yazdıklarım siz sevgili dostlarımızdan gelen öneriler, şikayetler doğrultusunda, tek amacı "birlikte olduğumuz bu forumu daha huzurlu ve keyifli hale getirmek" olan yönetim ekibinin düşünceleridir.

Tabi bu düşünceyle birlikte bazı kararlarda ortaya çıktı. Hepimizin katılacağını düşündüğümüz bu kararları maddeler yerine bir cümleyle açıklamak isterim..
    Sevgili arkadaşlar ; Balık Sevdam Forumu içerisinde konular yada mesajlar içinde bir başkası hakkında doğru bile olsa kişiyi rencide edici yazılar yazmaktan, ithamda bulunmaktan kaçınalım.

Kişisel tartışmaları,anlaşmazlıkları herkesin görebileceği forumda değil, diğer iletişim araçlarıyla yapalım (mümkünse tartışmayalım). Fikirlerimizin sadece kişisel düşünce olduğunu bilip, mutlak kabul görmesini beklemeyelim.

Tecrübelerimizin saygıyı hak ettiğini ancak bize üstünlük vasfı kazandırmadığını bilelim.

Özetle : Karşılıklı saygı ve sevgi çerçevesinde paylaşımlarımızı sürdürelim..

Yukarıda saydığımız özellikleri taşıyan konu yada mesajlar sahibine haber verilmeden silinecek yada düzenlenecektir.

Bu satırların amacı asla kısıtlama olarak anlaşılmamalıdır. Amacımız Balık Sevdam çatısı altındaki herkesin daha nezih bir ortamda paylaşımlarına devam etmesini sağlayabilmektir. Gün geçtikçe büyüyen Balık Sevdam ailesi bireylerinin huzuru öncelikli görevimizdir.

Balık Sevdam Ekibi.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hunter

hunter Daimi Üye

Sevgili Erdal,
    Çok güzel özetlemişsin,bazan bizler bile neredeyse kendimizi tutamayıp neredeyse bu konulara muadil olmaya ramak kalıyor.

Anlatmak isteğin mesaj çok açık,senide çok iyi tanırım (diğer arkadaşlarım alınmasın :D ) sitenin beyefendi moderatör'lerden birisin,verdiğin hiç bir mesaj art niyet taşımayacağı gibi çok yerinde oluyor her daim.

Burada bulunma amacımızı bir düşünelim, (Amaç-Niyet-Hobi)çok açık,Balığımızı tutacağız,biliçli olacağız,devletin belirlediği kurallara uyacağız ve uygulayacağız,çevremize ve doğaya duyarlı olacağız,tuttuğumuz balığın resmini çekip,bu macerada yaşadığımız heyecan dolu hikayesini baylaşacağız,sonrada arkamıza yaslanıp Dost'larımızdan gelen güzel yorumlarla yüzümüzde gülen bir ifadeyle paylaşımımızın keyfine ve haklı grurunu yaşayacağız. :)

Arkadaşlar,
    Kendinize yapılmasını istemediğiniz şeyleri lütfen başkasına yapmayınız,kimsenin etlisine,sütlüsüne karışmayınız,buralarda yazı yazarken yazacağımız kelimeleri ve uslup durumuna çok ama çok dikkat etmeliyiz,çok iyi bilirsinizki kişilerin yüzlerine bakmadan sadece yazı yazarak kendinizi ifade ediyoruz,burada bir şey yazdığınızda başına veya sonuna bir gülücük eklemeniz konuyu ap ayrı bir durum almasını sağlar,aksi halde şu minnacık işareti koymadığınızda anında karşıdakinin kafasında şimşekler çakmasına sebeb olabiliriz.

Sanırım kısmende ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.
    Ben (Balıksevdam.com)dan başka hiç bir siteye girmem,burada reklam yapmıyorum sakına yanlış anlamayınız,bir defa çok sevdiğim bir arkadaşımın bulunmuş olduğu bir ortama üye oldum ve iki yada üç yazı yazdım o kadar,şunu demek istiyorumki ben burada huzur bulabiliyorum,burada kendi evimde gibi hissediyorum,Dost'larımla görüşebiliyor,şakalaşabiliyorum,ailece görüştüklerimiz var...elbet isteyen istediği kadar yere girer,anlatmak istediğim durum çok farklı,bana göre çok yere girersem huzuru bulamayacakmışım gibi geliyor,birde istenmeyen olaylara ve yazılar rastlıyorsunuz farklı yerlerde bunlarda can sıkıcı olabiliyor.

Lafın özü arkadaşlar,bakıyorumda en huzurlu site bizimkisi :D her yerde kavga haberleri kulağıma gelmekde,bizlerin gereksiz işlerle ilgisi olmaz,izinde vermeyiz,birlikden kuvvet doğar,hep birlikde inşa ettik burayı,koruyup kollamakda bizlere düşer.

Nice uzun ve huzurlu paylaşımlara.
    Sevgilerimle.

4. oktay16

oktay16 Moderatör

Erdal abi çok güzel bir konuya değinmişsin, ben şahsım adına bu platformda çok keyifli vakit geçiriyorum, en başta av konusuyla iligli kendimi geliştiriyorum, biliyorum ki, çok güzel arkadaşlıklar, çok güzel dostluklar var burda, görüşemediğim tanışamadığım, fakat samimiyetine inandığım bir çok iletişimim var. tanıştığım kişilerle zaten 40 yıllık dostmusuz gibi anlaşabiliyorum.

Mustafa abinin dediği gibi bu platform yalnış anlaşılmak adına çok müsait bir ortam, küçüçük bir gülme işaretini eksik bırakmanız, yalnış anlaşılmalara sebep olabilir, Hata yapmıyomuyuz, mutlaka üzerimize vazife olmayan durumlar hakkında yorum, eleştiri yaptığımız oluyordur, :) bazen yazdıktan sonra farkına vardığımda oluyor ama artık iş işten geçmiş ne fayda:) fakat buda tamamen bu ortamın zarar görmesini bu arkadaşlığın dostluğun bozulmasını istemediğim için yapıcı yorumlardır.

Kısacası ben burda olmaktan çok keyif alıyorum alternatiflere ihtiyacım yok, Bu arkadaşlık bu sevda hiç bitmesin.........

5. Ersin

Ersin Moderatör Yönetici

Erdal Abi, yazdıklarının üstüne söylenecek çok fazla birşey de yok aslında. Kısaca kendi şahsi düşüncelerimi ilave etmek isterim.

Bence şu kelimeler herşeyin çözümü, Sevgi - Saygı - Alçakgönül

Bizim yönetim olarak birinci amacımız bu ortamda huzuru daim etmek ve nezih çizgimizden sapmadan forumu idare edebilmektir. Bu anlamda da asıl iş aslında değerli üyelerimize düşmekte. Özeli bir kenara bırakıp genel anlamda ne verebilirim diye düşündükten sonra aslında hiçbir sorun yaşanmayacaktır. Sonuçta hepimiz insanız, doğrularımız yanında yanlışlarımızda olacaktır. Önemli olan yanlış yaptığımızda yada yanlışla karşı karşıya kaldığımızda sevgi, saygı ve alçakgönüllü olmayı bilebilmektir.

6. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Bu yazıya ne yorum yaparım, nede ilave ancak altına imzamı atarım. Kalemine sağlık Erdal kardeşim. Çok güzel ifade etmişsin.

Herkese sevgilerimi yolluyorum. Rastgelsin.

7. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Çok samimi bir üslupla yazılmış...
    Ara ara mutlaka herkesin okuması gereken ve herkesin kendi payına bişeyler alabileceği harika bir yazı..

Duruyon duruyon bir yazıyon Erdal abi ondada döktürüyon maşallah..

Seviyoruz bu platformu.. ve üyesi olan her kişiyi..
    Üzgünlüklerin, kırgınlıkların bitmesi dileğiyle..

8. löngöz

löngöz Daimi Üye

doğru söze ne denir,,sevgili Erdalında ,diğer yorum yapan arkadaşlarında söylediklerine ilave değil ancak geliştirme yapabilirim...
    bulunduğumuz bölgelerde yerel faaliyeti daha yoğun olan bazı sitelere girmedim değil,,ama hiç biri bizim sitedeki hoşgörü ,sevgi ,saygıya sahip değiller,,
    bazıları savaş alanı gibi,,
    3-5 kişilik gruplar oluşturmuşlar
    sen şu çusun ,o buçu ...gibi
    bizim sitede gerçekten böyle davranışlar yok,bu çok sevindirici..
    sitemizde çeşitli hayat görüşüne sahip insanlar var ama gerçekten hepsi birbirine çok saygılı...bu çok önemli bir unsur...

şakayla karışık belki ,belki diyorum bazı istanbullu arkadaşlar diğer illerden gelen raporlarada bir iki cümle bir şey yazsalar,sevgi ,saygı, ve dostluğumuz daha çok pekişir diye düşünüyorum...
    nedenmi böyle düşündüm;diyelimki raporunuz gündemde ,,tabiiki gündemde başka raporlarda var ve görüyosunuzki siteden bir arkadaşınız sizin raporu atlamış diğer raporların hepsini yanıtlamış...ve bu durumu görüyorsunuz...
    belki diyeceksinizki tercih meselesidir,,saygı duyarım...
    hatta bazı arkadaşlarımızın rapor dışındaki konulara yanıt verdiğinide biliyorum...
    sonsöz şu;balık avı raporlarımızın hep aynı arkadaşlar tarafından değilde daha çok arkadaşlar tarafından okunması,hatta yeni katılan arkadaşlarında raporlarda olması ve rapor hakkında sorular sorması sitemizi dahada zenginleştirecektir.....:):)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Kasım 2011
  9. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Sevgili Erdal

Mesajının manasını belkide ençok idrak eden bir kişi olabilirim.

Nedenine gelince;

İkinci kere okuduğumda bu güzel ifadelerin sebebinin baş aktörü olduğum kanısına vardım.

Esasen açık ve net olan bu durum maalesef,katılmlarımın,konularımın resim ve videolarımın,davetlerimin balığa bir karşılık beklemeksizin çıkarmalarımın,sorulan her soruya içtenlikle verdiğim cevaplarımın 55 senelik balıkcılığımın tüm birikimlerini ortaya koymamın değerinin ötesinde kabul edilen bir durum olmuştur.

Esasen etkin bir forumdan banlanma sebebimin temelindede bu yatmaktaydı.

Kendimi yaşımın,aktarımlarımın ve sair sunumlarımın kendime göre kalkanı altında işte büyüktür,tecrübelidir,gönül dostudur cefekar ve fedekardır gibi kabul edildiğini sandığım ve çokca bazı üyelerce ifade edilmiş olmasına güvendiğim bu sanal niteliklerin,nihayet hiçte kayda değer bir sonuç yaratmadığını ne yazıkki çok geç anladım.

Bana bir sopa gerekiyordu.Yedim ve rahatladım.
    Hakaret gerekiyordu,misliyle uğradım.
    Kendimi her şartta savunurum sandım yanıldım.

Velhasıl yöneticiler ve çoğunluk ne diyorsa onlar haklıdır sonucuna vardım.

Kolum kanadım kırılmış,kuyruğum kısılmıştır.

Bence bu hayırlı bir durumdur.Belki aklımı,başıma gelmesini sağlayacaktır.

İdarenize ters gelecek ilk menfi katılımımda,tereddütsüz beni banlamanızı rica ediyorum.

Sevgimle ve saygımla kalınız

Not;Meydana gelen hayırlardan en önemlisi Orhan Küçükbiçmen babamızla
    bir daha asla bozulmasına izin vermeyeceğimize söz verdiğimiz yeni beyaz,temiz bir sayfa açmamız olmuştur.

Benden özür dilemiş ve aynen karşılık olarak bende özür dilemiş bulunuyorum

10. BİROL

BİROL Daimi Üye

Güzel bir yazı Erdal,
    Yönetim olarak altına imza attık.
    Kalemine sağlık.

11. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Evet yönetim olarak düşüncelerimizi bu yazıyla Erdal bizim adımıza ifade etmiştir.

Balık Sevdam ekibi olarak, hep yapıcı olmaya çalıştık. Bu düşüncelerin dışına çıkan üyelerimizle malesef artık yollarımızı ayırmak durumunda kalacağız.

Amaç Sportif ve Amatör balık Avı hobimizi keyf içerisinde yapmak ve bu keyfi arkadaşlarımızla mutlulukla paylaşmaktır.

Bunun için ekip olarak elimizden geleni yapacağız.

Hepimize Rastgele...