Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

İçten ve Dıştan Takma Tekne Motorları

Hamdi

Admin
Site Admin
Adı
Hamdi TEKBIYIK
Kan Grubu
O Rh Negatif
MOTORLAR

Dıştan Takma Motorlar

Dıştan takma motorlar, örneğin Yanmar marka bu dizel motor teknenin kıç aynasına güçlü bir mengene mekanizması ile bağlanır. Motor üstteki koruyucu bölmenin içinde bulunur. Motordan gelen güç, uzun bir şaftla aşağıya aktarılır ve pervaneyi döndürür. Her yıl yaklaşık bir milyon dıştan takma motor üretilir. Bunların güçleri 1,5 beygir gücünden 300 beygirgücüne kadar değişebilir. Balıkçı motorlarında genellikle 1,5 beygirgücündeki modeller kullanılır.

İçten Takma Motorlar

İçten takma dizel motorlar denizde çok iş görürler. Yatlardan balıkçı teknelerine ve römorkörlerden dev tankerlere kadar her tür iş teknesinde kullanılırlar. Sağlam, güçlü ve az yakıt harcayan bu motorlar neredeyse hiç bakım
gerektirmeden saatlerce çalışırlar. Bu küçük dizel motor, yelkenli tekneler tarafından limanlara girip çıkarken ve yelkenler kapalı iken kullanılır. Son derece sessiz ve düzgün çalışan bu motor çok güvenlidir.

Tubitak Bilim Kitapları

Cüneyt Hoca

Daimi Üye
Adı
Cüneyt YILMAZ
Dıştan takma disel motor sanırım Ülkemizde satılmıyor. Bir tek sahil güvenlikte görmüştüm. Onun dışında rastlamadım.

Cüneyt Hoca

Daimi Üye
Adı
Cüneyt YILMAZ
İçten takma motorlar bir iki marka dışında pekte sessiz çalışmıyorlar. Birde tam gazda ses ve vibrasyon birleşince bir hayli rahatsızlık veriyorlar. Genelde bizdeki balıçı teknelerinin motorları sonradan marinize edilmiş :eek: su motorları olduğu için nerdeyse çalışma sesleri balıkları bile kaçıracak düzeyde:D

Adı
Hızır Şeref Gültekin
Kan Grubu
O Rh Pozitif
ben yalova da tepede oturuyorum ama denizdeki motor beni tilki uykumdan uyandırıyor :) aslan pancar

Adı
Hızır Şeref Gültekin
Kan Grubu
O Rh Pozitif
hamdi abi bu dizel dıştan takma hakkında daha fazla bilgi varmı ?

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Benim bidiğim dıştan takma diesel motor yok.

Adı
Hızır Şeref Gültekin
Kan Grubu
O Rh Pozitif
evet abi de onların gürültüsü yerleştirilmesi ayrı bir dert acaba kuyruklu motorlar bu işler içinmidir hiç kullanım aşamsında bir motor hiç görmedim