Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

İdeal olta makinesi

Nut

Aktif Üye
Adı
Göksel
Kan Grubu
A Rh Pozitif

İdeal bir olta makinesinde olmasi gerekenler nelerdir?? Bilya sayısı, korozyona dayanıklı bilya kullanılması, paslamaz disli takımı, makinenin alüminyum olması, bir turda sarılan misina miktarı, makineyi donduren ana milin saglam olmasi, makinenin devrinin hedef ava uygun olması, makinenin hafif olması, makinenin yedek kafasının olması, secilecek markanin servis ve yedek parca sorununun olmamasi vs gibi.. Sazan avi ve surf icin 4.3 ve altinda devir, atcek için 5.0 ve üstünde devir vs.. Görüşlerinizi paylasin bir bilgi havuzu oluşsun..

Son düzenleme:

i_gulistan

Daimi Üye
Adı
ibrahim gülistan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Oltayı ne amaçla kullanacaksınız yani hangi av disiplininde ve ve hangi hedef avda Ve en önemlisi bütçe nedir en önemli bu iki soruyu cevaplarsanız ona göre en ideal makineyi bulmak çok kolay 50-100 tl verip paslanmaz bilya dişli takımı mı bulabilirsiniz :) yada tekneden istavrit mezgite çapari atacak isek daiwa saltiga ve ya shimano stella mı kullanmalı ? :) bu arada makine aliminyum olması felan sadece alt orta segmentte aranan özellik üst segmentte yeni metaryeller üretildi onlar kullanılmakta.

cihan drums

Daimi Üye
Adı
cihan
S.a aslında çok güzel bir konu burda bir kişinin ihtiyaç duyduğu makine özelliğinden ziyade bilinen disiplinlere hangi özelliklerin yeterli geleceği dolayısıyla takım dizerken markaların o kavram kargaşasından kurtulmak gereksiz bir sürü teferruattan kurtulmak adına hangi disiplinde minumum hangi özelliklerin aranması gerektiği sonucuna varmamız bir çok oltacıya fikir verecektir..

i_gulistan

Daimi Üye
Adı
ibrahim gülistan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Ustam bu konularla ilgili gerekli av disiplininin alt konularinda paylasimlar mevcut ama kimse minumum su makine diyemez tamamen reklam kokar kimi makine icin catana kimi ceymar kimi procaster der veya aynisi kamis icinde gecerli bir suru baslangic seti kombinasyonu var alacak kisi bütçesine bi bakar birde kendine bi bakar misal 200 tl ye 2 makine var biri 250 gram biri 330 gram ama agir olan bilindik saglam makine ama o kisi agir takimi kullanamicaksa mecbur hafifi almali zaten baslangic seviyesinde tum makine ve kamislar ayni ozellikte hesinin aryi ve eksi yönleri var hangisinin eksi yonu seni etkilemezse onu almalisin.bu olay bu konu başlığı altinda bi yere varmaz arkadas bile cvp vermiyor cok merak eden gider hangi disiplinde av yapacaksa o konu basliginda once okur sonra soru sorar daha usengecse arasin hamdi abiye sorsun kar amaci gutmeden direk yardimci olacaktir

Nut

Aktif Üye
Adı
Göksel
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Ustam bu konularla ilgili gerekli av disiplininin alt konularinda paylasimlar mevcut ama kimse minumum su makine diyemez tamamen reklam kokar kimi makine icin catana kimi ceymar kimi procaster der veya aynisi kamis icinde gecerli bir suru baslangic seti kombinasyonu var alacak kisi bütçesine bi bakar birde kendine bi bakar misal 200 tl ye 2 makine var biri 250 gram biri 330 gram ama agir olan bilindik saglam makine ama o kisi agir takimi kullanamicaksa mecbur hafifi almali zaten baslangic seviyesinde tum makine ve kamislar ayni ozellikte hesinin aryi ve eksi yönleri var hangisinin eksi yonu seni etkilemezse onu almalisin.bu olay bu konu başlığı altinda bi yere varmaz arkadas bile cvp vermiyor cok merak eden gider hangi disiplinde av yapacaksa o konu basliginda once okur sonra soru sorar daha usengecse arasin hamdi abiye sorsun kar amaci gutmeden direk yardimci olacaktir
Konuyu açarken dikkat ettiğim husus, bir olta makinesinde bulunması gereken ozellikler.. Olta makinesi secerken hangi ozelliklere dikkat edilmesi gerektigi..

i_gulistan

Daimi Üye
Adı
ibrahim gülistan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Hocam secerken bütçeye gore ozellik aranir ilk aranan ozellik istedigin disipline uygun mu degil mi? Verdiğin fiyat performans orani yuksek bir makine tercih edilir

cihan drums

Daimi Üye
Adı
cihan
Hocam secerken bütçeye gore ozellik aranir ilk aranan ozellik istedigin disipline uygun mu degil mi? Verdiğin fiyat performans orani yuksek bir makine tercih edilir
S.a. tam olarak öyle değil ibrahimcim sen yanlış anladın galiba bizim demeye çalıştıģımız bütçeye göre özellik aramaktan ziyade markaların bir sürü karmaşık ingilizce termonoloji sinden kurtulmak Her disiplinin için minumum olması gereken özellikler belliyken bir sürü abartılı ve çok gerekli olmayan özellik ile kabaran gereksiz fiyatları vs. .Bunlar yeni başlayan arkadaşlara lazım olan bilgiler tecrübeli oltacılar alacaģı ürünün fiyat performans ölçekli olacaģını haliyle bilirler..

• Beğen
Tepkiler: Nut

i_gulistan

Daimi Üye
Adı
ibrahim gülistan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Cihan bey ben sizi gayet iyi amliyorum ama size kendimi anlatamıyorum.sorunda burda başlıyor neyse en az ozellik diye birsey yok spin icin 50 tl ye okuma makinede en alt başlangıçta kullanilir shimano catanada 150 tl bunlar baslangic icin kamislarda da bu fiyatlar gecerli burda tek en buyuk etken maddiyat yoksa catana candir onu alamayan spin yapmicak mi burda en onemli ozellik o zaman su denir yapilacak disipline gore kafa boyutu urun agirligi saglamligi bilinen her makine alinabilir bunuda forumlarda denenmis memnun kalinan tum alt sınıflarda arastirilarak bulunur suan ben 400 tl lik makinemi bir sebepten elden cikardim spin icin makine ariyorum ilk sartimin uygun olması hic spin yapmsmaktansa 50 tl lik biraz agirda olsa bi makineyle spin yapmasi yeter sadece ucuz makinede daha bi aabir ve tecrube ile kullanmak gerek o kadar.

Lazarus

Daimi Üye
Adı
Enez elveren
Kan Grubu
O Rh Pozitif
ideal makine senin av sahana uygun makinadır. şöyle ki ben bursadayım. catana fc 4000 kullanıyorum bu catana ile 40 gr delikli kurşun ile mırmır avlayabiliyorum ayrıca 40 gr top ile zarganaya atabiliyorum 10 gr şamandıra ile eşkina veya sahte takıp lüfer levreğe gidebilirim. hatta çapari bile atabilirim. yani merayı karşılıyorsa uygundur. tatlı suyu geçiyorum makine için bir üst zorluk deniz, korozyon dayanımı yeterli ise gerisi teferruat.. ben bu sayfaya ilk geldiğimde 15 tllik makina ve 50 100 atarlı kamış ile spin yapıyordum ve bulunduğum mera için hatırı sayılır irilikte (40 cme yakın ) lüferler aldım. devir sayısı 4.6 diye lüfer yakalayamıcak mısın ? hayır.

bu araba gibi yani kimine şahin idealdir, kimine audi a5. iki araba arasındaki farkları 3 saat konuşuruz. gidiyor mu gidiyor.