Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İğne Çeşitleri

Konu, 'İğneler, İğnelerin Anatomisi, İğne Çeşitleriyle Nerede Kullanılabileceği Hususları' kısmında Ersin tarafından paylaşıldı.

 1. Ersin

  Ersin Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.375
  Beğeniler:
  112
  Şehir:
  Çorum
  İĞNE ÇEŞİTLERİ

  Aberdeen:

  [​IMG]

  Bu tip iğnelerin belirleyici özelliği bariz şekilde uzun olan bedendir. Ayrıca ağız dirseği, bariz şekilde dairesel olup, uç kısmı dairesel hattın uzantısı şeklindedir. Kalkan, mezgit, levrek gibi yemi yutan balıklarda iğnenin beden kısmının ağızda kalmasıyla baskıyı dengelemesi, böylece daha kolay saplanması nedeniyle tercih edilir. Diğer yandan iğnenin balıktan çıkarılması da kolaylaşır. Uzun sapı lüfer gibi dişli balıklar içinde bir avantajdır, balık misinaya daha geç ulaşır ve zor keser. Fakat balığı alma, yani takılma yönünden lüfer gibi ısıran balıklarda daha az etkilidir.

  Aberdeen iğneler açılmaya karşı zafiyetlidir. Küçük iğnelerle büyük balık yakalamak daha güçtür. Diğer yandan, yemi parça parça alan balıklarda, iğneye yandan yaklaşma durumunda kavisli hat ucun batmasını güçleştirir. Bu form balığın ağzından kolay sıyrılmayı sağlar. Sertçe tasmalama gereklidir. Diğer yandan yemi büsbütün yutan balıklar için bu form çok etkili olabilmektedir.

  Uzun beden sayesinde canlı yemler, sülük ve yaprak yemler için uygundurlar. Kesilmiş kurt, midye içi gibi yemler çok etkili olmaz.

  Kirby:

  [​IMG]

  Bu iğnelerin belirleyici özelliği, ağız ve dirsek kısmının aşağıya düşen dirsek şeklinde olmasıdır. Bu dirsek kavisli olarak uç kısmına kıvrılır ve uç bedene doğru uzanır. Bu sayede, yemden parça alıp gitmeyi seven balıklar için son derece etkili bir tuzak hazırlar. Fakat dirseğin düşüklüğü nedeniyle uygun zamanda tasmalama kritik önem taşır. İzmarit, lüfer, istavrit gibi balıklarda ortalama etki gösterir. Fakat diğer balıklar içinde uygundur, açılmaya dayanıklıdırlar. Basitçe, hiç bir tür için bitirici olmaz, ama pek çok tür için ortalama ve yeterli avcılık sunar.

  Midye içi, kesik kurt gibi yemlerin, ağız boşluğunu kolayca doldurup iğnenin uzunu ulaşılmaz hale getirebilmeleri başlıca sorundur. Yemi, beden tarafına geçirmeden, dirseğine takmak iyi netice verirken, balığı ürkütebilir.

  Canlı yemler için uygun değildir. Kıvrımlı dirsek canlı balığı çok çabuk hırpalar.

  Limerick:

  [​IMG]

  Bu tür Kirby'ye çok benzesede, dirseğin uca dönüş açısı ucun bedene paralel durması ile ondan ayrılır. Diğer yandan ilk anda görülmeyen özelliği, dirseğin dövülerek açılmaya karşı güçlendirilmiş olmasıdır. Kirby'den daha zor açılan, özellikle alabalık gibi seri hareket eden balıklarda etkilidir. Fly ve kurt kullanımında özellikle tavsiye edilir.

  Coarse/Match/Crystal:

  [​IMG]

  Temelde aynı olan bu iğneler, limerick'ten kısa beden ile ayrılır. İzmarit, kefal gibi emerek yutan balıklarda daha etkilidirler. Yapısal olarak, kalın tel olanlar Crystal olarak sınıflanır. Kalın beden kullanımı nedeniyle genelde Crystal türü olanlar daha çok limerick'e benzer ve beden nispeten uzundur.

  Chinu:

  [​IMG]

  Geniş ağız, kısa beden ve içe bakan uçla belirgin bir profile sahiptirler. Bu tip iğneler özellikle kesilmiş karides, kurt, lokma beyaz yem gibi küçük parça yemlerle, balık yumurtaları, mısır vs. kullanımı için uygundur. Geniş ağız sayesinde iğnenin ucu serbest kalır ve balığın ağzına daha kolay oturur. Yapısal olarak beden kalındır ve misina için göz kullanılır. Bu sayede, çipura, mercan, sazan gibi balıklar için uygun olurlar.

  Kahle:

  [​IMG]

  Bu iğneler prensip olarak çember iğnelere benzerler. Fakat ucun bedenden uzak olması, onları çember olmaktan da uzaklaştırır. Bilhassa canlı yemde etkindir. Yem, nispeten düz olan dirsek üzerinde yerleşir. Misina yukarıdan çektiği için, nispeten yere paralel durur ve balık gelip yutunca, genelde tasma filan pek gerekmeden yakalanmış olur. Fakat çember iğnelerin aksine, genelde balığın midesine oturduğu için ölümcüldür. Tasmalama yapmak başarı şansını bir hayli artırabilir.

  Bu iğnelerin çeşitli küçük eklemelerle elde edilmiş pek çok varyasyonu mevcuttur. Diğer yandan, iğnelerin bazıları bedende ekstra damaklar (kurt vs. yemi bedende tutmak için), kurt vs. takılması durumunda daha iyi yemi sunabilmek üzere dirsekler vs. sunar. Bunlar temelde bazı özgün istekleri karşılar.

   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. hakan4227

  hakan4227 Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2011
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  0
  guzel bılgılendırmeler ellerınıze saglık
   
 4. callpatriot

  callpatriot Üye

  Kayıt:
  8 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  58
  Beğeniler:
  5
  chinu model iğne, çapraz iğne ile aynı şey değil mi?

  Bu tip iğneler kupez,kolyoz vb. balıkların avında kullanılırsa verim alınır mı? Ve kaç numara iğne kullanmak gerekir?

  Mustad 92553 Delikli 2 numara iğne uygun olur mu? Yine mustad 92553 delikli 7 numara iğne bu tip balıkların avında kullanılabilir mi?
   
 5. Sökeli

  Sökeli Aktif Üye

  Yaş:
  54
  Kayıt:
  3 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  186
  Beğeniler:
  1
  Çagrı bahsettigin balıklarda 1- Mustad 1523 serinin 5 nosunu kullanacaksın, 2-İgnelere beyaz yem karides takacaksın ignenin tümünü kapatacak şekilde degil kıvrım yerine kadar olacak, bu balıklar tam dipte gezmezler takımı dipten biraz yukarı kaldıracaksın bunu dene balık yakaladıgını göreceksin sonucu bildirirsen sana 4 ve 5 nolu ayrıntılarıda anlatırım.
   
 6. callpatriot

  callpatriot Üye

  Kayıt:
  8 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  58
  Beğeniler:
  5
  Delikli iğne kullanmak daha kolaya geliyor bana da:)-bağlama açısından.-

  Mustad'ın belirttiğim iğnelerini o yüzden yazdım. Bu sene tatile Gökçeadaya gideceğim.Araştırdığım kadarı ile orada da kupes,kolyos hedef balıklar olarak önüme çıktı.Alsam , bu delikli iğnelere iş yaptıramazmıyım?

  Yada başka hangi delikli iğneleri önerirsiniz ?
   
 7. scetin

  scetin Üye

  Yaş:
  59
  Kayıt:
  12 Ocak 2012
  Mesajlar:
  75
  Beğeniler:
  5
  Şehir:
  DİKİLİ
  İğne seçimi çok önemli. Bunu bizzat yaşadım. Verilen bilgiler, resimlerle birlikte olunca çok yararlı olmuş. Teşekkürler. Emeğinize sağlık.
   
 8. ahmet34

  ahmet34 Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2014
  Mesajlar:
  7
  Beğeniler:
  0
  Resimlerin bazıları gözükmüyor , bilgiler için teşekkürler


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 9. acemi

  acemi Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  0
  RESİMLERİ GÖREMİYORUM
   
 10. DarkSaga

  DarkSaga Aktif Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  8 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  327
  Beğeniler:
  149
  Şehir:
  İstanbul
  Fotoğraflar açılmıyor güncellenirse süper olur.
   
  kasap rıza bunu beğendi.