Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İğneleri Yenileme / Bileyleme

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında ambrosia tarafından paylaşıldı.

1. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Markası ne olursa olsun zamanla iğneler de keskinliğini yitirebiliyorlar. Eminim bir çoğumuz uyguluyordur ancak forumda bulamadığım için paylaşmak istedim.

İğneler için özel üretilmiş bleyler de mevcut. Ben elimdeki iğneleri bley taşı ile (Japonlarda,özellikle Japon ahçılar özel bir stil ile bu taşı veya benzerini kullanıyorlar) bleylemeye çalıştım.

Mikroskop altında inceleyemedim ama en azından bir önceki halinden daha iyi oldular.

Mavi olarak işaretlediklerim bleylenmiş olan uçlar..Kırmızı ise eski hali.
    Bu arada iğneler OWNER...orjinal hallerine bağlı kalınarak bleyleme yapılmaya çalışılmıştır. İğnelerin fotoğrafı, bley taşı üzerinde çekilmiştir. Bu konu ile ilgili video çekmeye pek gerek duymadım açıkçası, umarım net olmuştur.

[​IMG][/quote]

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Tolga

Tolga Aktif Üye

Mikroskopla inceleme gerekirse yardımcı olabilirim. Gerekirse mikroskop altında resimlerini de çekebilirim. :D

4. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Süper...saolsun birkaç arkadaşda bu konuda yardımcı oluyorlar (misina,iğne v.s. incelemelerinde) ama fotoğraflayabilen olmamıştı. Gerçekten çok isterim, özellikle misina,FC incelemede...

5. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Selam Tolga,

Mikroskop altında fotoğraf çekme konusunda bir kaç ürün göndersem çekebilir misin? Örneğin bu bahsi geçen iğneler, ip ler...v.s.

6. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Bence güzel olmuş Buluthan :)

Mikroskop Tolga'nın işi :p

7. Latif Uğurluçimen

Latif Uğurluçimen Aktif Üye

Üzerinde kaplama olan iğneler için krozyona karşı korumasız hale getirmiş olmuyormuyuz.?
    Zaten en paslanmaz iğne bile ne kadar dayanıyorki. Akdenizin tuzlu suyu körelmesine fırsat vermeden çürütüyor maşallah. İğneye verdiğim para voblere harcadığım paradan fazla. Kimde her boydan 300 er adet yedek var diye sorsam çok az kişi çıkar herhalde.
    Çok fazla tükettiğimden ve 6X olanları her zaman bulamadığımdan yedekte fazla tutuyorum. Her hafta bir kaç tanede yem kopartırıyoruz.

8. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Tuzlu su ve insan teri öyle bir şey ki...sanırım kolay kolay hiçbirşey dayanmıyor. Birde kuş dışkısı ile limon sanırım :) İğnler Owner C'ultiva Stinger, sanıırm bunlar kaplama değil (yanlış mı biliyorum?) velhasıl gittiği yere kadar diyip bileyledim. Tabi bu arada yenilerini de sipariş verdim.Bu arada 6 noyu istoçta bulamamamıştım, meğer hepsi sizdeymiş :)

9. Tolga

Tolga Aktif Üye

Elebette çekerim Buluthan. Ne resimlememi istersen gönder.

10. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Eskiden bende paslanmayan iğneleri tercih ederdim. Ancak tecrübe ile aslında paslanan iğnelerin çok daha doğa dostu olduğunu farkettim. herhangi bir sebep ile kıyılayamadığımız balığın ağzında kalan iğne, sahte zamanla paslanan iğne sayesinde balığın ağzından düşecek ve balık hayatına devam edecektir. Aksi takdirde paslanmayan iğneler balığa, acı çektirmekten veya başka değiş ile hayatına sınırlar çekmekten başka bir şey yapmıyor.

11. lodoscubarbaros

lodoscubarbaros Aktif Üye

İğnenin sadece uç kısmını mı bileyliyorsunuz? Acaba kertiğini belirginleştirmek için
    kertiğin ucunu ve kovuğunu(içerden ) bilesek iğneye zarar vermiş olur muyuz?