Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

II. El malzeme alırken “tekrar düşünün”!!!

Konu, 'Sıcak Fırsatlar ve İkinci El' kısmında Bahadır Sarıca tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Merhaba sevgili amatör balıkçı dostlar,

Öncelikle şunu açıklama gereği duyuyorum: Bu başlıktaki amaç ne satış yapanı, ne de alanı kötülemektir. Başlığa bakıp belki bir çok arkadaş; “bu ne şimdi?” diyeceklerdir. Özellikle ikinci el, sıcak fırsatlarda alış-satış yapan dostlar. Lütfen kızmayın, bozulmayın. Amacım kimseyi üzmek, kızdırmak değil. Hepimiz(ben de dahil) sıcak fırsatlar ikinci el satışı yapıp, alımda bulunuyo-m/ruz.

Amacım sadece bir tecrübe paylaşımı…Okuduktan sonra; “hadi canım illa böyle mi olacak, bu sizin şanssızlığınız" da diyebilirsiniz. Olabilir. Bu da kabul. Ama en azından arkadaşların “bu da olabilir” diyerek yola çıkmaları. İlla olacak diye bir şey yok tabii…Bu olasılığı göze alıyorsanız en azından sonucunda “üzülmezsiniz” ya da “üzülmeyi göze alır”sınız.

Tecrübem de şu;
    İkinci elde özellikle Türkiye’de pek bulunmayan ürünleri almaya gayret ederim. Ya da fiyat avantajlıları, ki hepimiz bunu gözetiyoruzdur diye düşünüyorum. Bu şekilde almış olduğum bir kamış vardı. Az kullanılmış, aradığım özellikte bir kamış. İki, üç ay önce almış olduğum kamışın temizliğini ve kontrolünü yaparken kamış “çat” diye üstten 3. halkasının olduğu kısımdan kırıldı. Daha bir kere kullandığım kamışın bu şekilde kırılması beni çok üzdü. Diyeceksiniz ki bu yeni sıfır aldığınız kamışta bile olabilir. Değil. Tecrübelerime dayanarak şunu çok net söyleyebilirim. Bu kontrolleri sürekli av sonrası, tüm kamışlarımda yaparım. Bu kamışın kullanılmış 2. El olması bence etken. Ben malzeme ömrü açısından değerlendirdim. Hangimiz kamışların veya aldığımız 2. El ürünün ömrü konusunda “kesin bilgi” sahibiyiz?

İngilizlerin ünlü bir lafı vardır;
    “Ucuz mal alacak kadar zengin değilim.”

Açıkçası ikinci el alırken bir daha düşüneceğim. Hepimiz(ben dahil) satılan ürünün fiyatına ve cazibesine kapılarak arzularımız doğrultusunda hareket ediyoruz.

Ama bir daha düşünmek gerekiyor sanırım. En azından ben düşüneceğim. Çünkü çok üzüldüm…

Sevgi ve selamlarımla…

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Sevgili Bahadır,
    Başına gelen kazaya üzüldüm.
    Kamışı yurtdışından mı almıştın, buralardan mı? Bir de sakıncası yoksa marka ve modeli de öğrenelim ki gerekirse sıfırından da uzak duralım.. :)

İkinci el ürünlerde her zaman risk var tabii ki..
    Üstelik bu ne aldığınızla da ilgili değil.
    İster kamış, makina alın, ister tv, çamaşır-bulaşık makinası, ister telefon veya herhangi bir şey.
    Bu nedenle ikinci el ürün alırken fiyat/fayda hesabı yapıyorum. Aldığım fiyat istediğim ürünün sıfır fiyatından en azından %35 ve daha üstünde bir fark olmalı ki riske girdiğime deysin.
    Sıfırı 500 lira olan ürün için en fazla 350 eder bana göre. Burada ürünün ne kadar kullanıldığı da bu fiyatlama üzerinde etken.

4. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Sevgili Şeref,
    İlgin için teşekkürler. Amacım da sadece 2. el malzeme alışlarında malzeme yorulmasına dikkat çekmekti. Garantisi olan ürünlerde bile bu olayla karşılaşılırken, ikinci elde olması gayet olağan.
    Satıcının da bunu bilmesi mümkün değil.
    Müsaadenle marka model vs vererek yalnış anlaşılmalara mahal vermeyelim. Senin de bahsetmiş olduğun gibi her türlü malzemede olabilecek bir durum.
    Sevgi ve selamlar...