Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

iki hafta sonu baracuda avlarım

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında efekan2000 tarafından paylaşıldı.

1. efekan2000

efekan2000 Üye

Merhaba,

Levrek sezonunu dışında olmamız ve yeni başlayıp Muammer kardeşimin bebeği olması nedeniyle bir kez yapabildiğimiz shore jig macerasını da ileri bir tarihe ertelememiz nedeniyle barakuda peşine düştüm J

Yazlığımın Kuşadası’n da olması nedeniyle 2 - 3 hafta sonu avlak arayışı ile geçti. Avlarım sırasında barakuda görmeme rağmen hiç vuruş alamamaktaydım. Ama iki hafta önce imdadıma Oğulcan kardeşim yetişti. Sürekli barakuda aldığı avlakta av yapmayı öneriyordu. Ama iki hafta sonu da onunla saatlerimiz ve onun misafiri olması nedeniyle av yama imkanımız olmadı. 12 Temmuz gecesi 2 baracuda aldığını duyunca bende de heves iyice arttı. 13 Temmuz gece 10:00 civarı yazlıktan arkadaşım Engin ile avlağa doğru hareket ettik. Engin şimdiye kadar hiç atçek avı yapmamıştı. Ona Corraman bull fighter 5-25 gr atarlı kamış, Okuma seabass 0,26 misina sarılı Shimano Exage 3000 makine River marka üstü sarı altı kırmızı (kodunu hatırlayamıyorum) sahte takarak ve atış çekiş özelliklerini göstererek ava başlamasını sağladım.

Ben ise Shimano catana 7-21 gr atarlı kamış, Power Pro 0,13 sarı renkli ve 1 mt uzunluğunda 0,32 leader bağlı olarak Penn Batlee 3000’lik makarayı takarak sahte olarakta Maxrap limonu kullanarak ava başladık;

Derken bir baktım Engin kepçede yanında olmadığı için kıyılattığı barakudanın boğazını sıkmak suretiyle J denizden almış koşa koşa getirdi. (Artık onunda spin takımı var Engin’ide zehirledik) sabah gün doğumunda balığın av yaptığını gördüğümüz halde başka vuruş alamadık.

Bir gün önceki tespitlerimizin sabah suyunda balığın daha iyi av verdiğini tespit edince 14 Temmuz 04:30 da sahurdan sonra avlağımıza vararak atışlarımıza başladık aynı takımlarımız ile balık olmasına rağmen vuruş alamıyorduk. Çeşitli denemeler hızlı veya çok yavaş çekişler, Sammy su üstü ile WTD denemeleri nafileydi. Artık av bitti derken son atışım diye atışımı yaptım ve takip varmı diye sahteyi gözlemlemeye başladım. Tam 4 mt kadar kala arkadan bir karaltı geldi ve sahteye yapıştı. Kepçeyi Engine verdiğim için ve benden uzak olduğu için çok yavaş çekerek hayvanın yorulmasını bekledim ve ortalama 800 gr baracudamı kıyıya aldım.

Bir hafta sonra 19 Temmuz Cuma akşamı dolunay olması nedeniyle 11:00 civarı Murat ve Tuncer arkadaşlarım ile avlağa vardık. Geçen hafta Engin’in balık aldığı noktaya bu sefer Tuncer geçti. Bizde Murat ile benim avlandığım noktada ava başladık bizim takımlarımız aynı idi. Tuncerin ise kamışını hatırlamamakla beraber makarası Shimano nexave 3000 modeli sahtesi ise Yazuri Tobimaru yeşil idi. Saat 02:00 civarı Tuncer ilk barakuda ile geldi ( Ne yazıkki onun fotosunu temin edemedim. O yarım sezondur atçek yapmakta idi ve oda ilk atçek ile balığını böylece yakalamış oldu J ) Onunda sevincine ortak olduktan sonra ava devam ettik. Sabah gün doğana kadar iki üç vuruş aldığımız halde balık alamadık.

Gün doğumu ile güneşin tam kalktığı kırmızı zaman aralığı ortalama 15-20 dakika baraküdanın en iyi avını verdiği saatler. Ben yine maxrap limon ile sağlam bir vuruş aldım ve yakında olduğu için balığı kepçeye aldık. Tekrar ava devam etmeye başladık. Yalnız tavsiyem av süresi çok kısıtlı olduğu için balığın ağzından sahteyi çıkarmak yerine yeni sahte alıp ava devam etmek. Çünkü kısa av zamanında 5-10 dk büyük zaman kaybı demek oluyor. Buraya özel olsa gerek çok yavaş çekerek ve hafif aksiyon vererek (3 balık bu şekilde vurdu) sarım yaparken bir vuruş daha aldım. Ama bu sağlam asılıyordu. Bu balığı da kepçelerken bu avında bittiğini suda gezmeye başlayan küçük balıklardan anlıyorduk.

Ortadaki Tuncer arkadaşımın barakudası

20 Temmuz sabahı tekrar avlağa bu seferde kardeşimi esir ederek J ve Engini de alarak avlağa vardık. Su tam istediğimiz gibi sakin ve dolunay mükemmeldi. Sabah ben güzel bir vuruş ile balığı yine kepçesiz (Kepçe olmayınca kaya üstünde barakuda ile mücadele çok heyecanlı oluyorJ) zahmetli bir şekilde aldım. Bu sefer balık direk su üstü yapıp sıçramalarla geldiği için çok keyifliydi. Havanın ve dolunayın çok müsait olduğu halde toplam da ben üç vuruş bir balık, Murat ise hiç vuruş alamadın avı sonlandırdık.

Bu bereketli avlar için buradan OĞULCAN kardeşime bol bol teşekkürlerimi ve şükranlarımı gönderiyorum.

İnşallah hepinize böyle avlar nasip olur.

Sevgi ve saygılarımla,

Serkan Öztürk

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. fishlover

fishlover Aktif Üye

Tebrikler, daha bereketli avlar yapmanız dileğiyle .

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. turna

turna Aktif Üye

Tebrikler, güzel av olmuş.

5. Kumsal

Kumsal Aktif Üye

Tebrikler dahası rastgele.

6. efekan2000

efekan2000 Üye

Teşekkür ederim. Aynen sizinda avalarınız bereketli olsun inşallah

7. efekan2000

efekan2000 Üye

Teşekkür ederim.

8. efekan2000

efekan2000 Üye

Sizede rastgele :)

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Serkan,
    Hedefin olan balığı bulmuş ve yakalamışsın.
    Yazlığı doğru yerden edinmişsin.. :)
    Afiyet olsun

10. himm

himm Üye

Tebrikler. Daim olsun inşallah

11. efekan2000

efekan2000 Üye

Teşekkür ederim de yok yazlık yanlış yerde valla av çıkarmak için ne kadar didindiğimizi bilemezsiniz. Yemlide tık olmaz, at çek yapsanız kasımda başlar yazları çok zor çokk :)