Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İki Yaşamlılar ( Amfibiler )

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında nuri deniz tarafından paylaşıldı.

1. nuri deniz

nuri deniz Aktif Üye

İki yaşamlılar (Amphibia), amniyotik yumurtaya sahip olmayan bütün dört bacaklı omurgalıları içeren bir hayvanlar alemi sınıfıdır. Ayrıca iki yaşayışlılar, amfibiler ya da amfibyumlar olarak da bilinirler.
    İki yaşamlılar, değişkensıcaklı (ektotermik) hayvanlardır ve yaşamlarının bir kısmını karada bir kısmını suda geçirdikleri için "iki yaşayışlı" ismini almışlardır. Günümüzde yaşayan 6,022 adet iki yaşayışlı türü olduğu bilinmektedir. İki yaşayışlıları ve sürüngenleri inceleyen bilim dalına herpetoloji denir.
    Gerek anatomi gerekse fizyolojik açıda yaşamlılar (Amphibia) , amniyotik yumurtaya sahip olmayan bütün dört bacaklı omurgalıları içeren bir hayvanlar alemi sınıfıdır. Ayrıca iki yaşayışlılar, amfibiler ya da amfibyumlar olarak da bilinirler.
    İki yaşamlılar, değişkensıcaklı (ektotermik) hayvanlardır ve yaşamlarının bir kısmını karada bir kısmını suda geçirdikleri için "iki yaşayışlı" ismini almışlardır. Günümüzde yaşayan 6,022 adet iki yaşayışlı türü olduğu bilinmektedir. İki yaşayışlıları ve sürüngenleri inceleyen bilim dalına herpetoloji denir.
    Gerek anatomi gerekse fizyolojik açıdan balıklarla, sürüngen arasında bir özellik gösteren Amphibia sınıfı, omurgalıların su dışında yaşayan ilk grubunu oluşturmaktadır. Omurgalılar su yaşamından kara yaşamına geçerken, birçok değişiklikler meydana gelmiştir. Devoniyen'in sonlarına doğru meydana gelen kuraklık nedeniyle, akciğerli balıkların bazı populasyonları yaşadıkları ortamlardan çıkarak karadan diğer sulara geçmişlerdir. Daha sonrada tüm suların kurumasıyla zamanlarının büyük bir bölümünü karalarda geçirmeye başlamışlardır. Böylece Amfibyumların balıkların en evrim geçirmiş olan Teleostei grubu yerine en ilkel olan Dipnoi den meydana gelmesi ilginç bir evrisel olaydır.
    n balıklarla, sürüngen arasında bir özellik gösteren Amphibia sınıfı, omurgalıların su dışında yaşayan ilk grubunu oluşturmaktadır. Omurgalılar su yaşamından kara yaşamına geçerken, birçok değişiklikler meydana gelmiştir. Devoniyen'in sonlarına doğru meydana gelen kuraklık nedeniyle, akciğerli balıkların bazı populasyonları yaşadıkları ortamlardan çıkarak karadan diğer sulara geçmişlerdir. Daha sonrada tüm suların kurumasıyla zamanlarının büyük bir bölümünü karalarda geçirmeye başlamışlardır. Böylece Amfibyumların balıkların en evrim geçirmiş olan Teleostei grubu yerine en ilkel olan Dipnoi den meydana gelmesi ilginç bir evrimsel olaydır.
    kaynak

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Nuri Bey,

Ben bu deveyiyeni anlamadım:(

4. nuri deniz

nuri deniz Aktif Üye

Devoniyen:Birinci Çağın dördüncü dönemi ve bu dönemde oluşmuş canlı ve yer yüzü...

5. sabora

sabora Daimi Üye

Resimdeki bir semender sanırım. :) İlk defa 10-12 yaşlarındayken Gebze'de küçük bir sazlık gölette görmüş, yani bir mahluk keşfettiğimi sanmıştım. Siyah derisinin sırtındaki sarı lekeler ve kavuniçi karnı ile çok sevimli gelmişti. :) Amfibi olduğunu bilmiyordum. Teşekkürler Nuri abi, bana çocukluğumu hatırlattın.:)

6. nuri deniz

nuri deniz Aktif Üye

Bu güzel yorumun için, bende sana çok teşekkür ederim....