Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İkiBinOn Yılı En Özel Trofesi

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Latif Uğurluçimen tarafından paylaşıldı.

1. Latif Uğurluçimen

Latif Uğurluçimen Aktif Üye

İki bin on yılı ortalarıydı, balık avlarım açısından oldukça bereketli geçen bahar döneminden sonra nispeten durağan yaz ayları başlamıştı.

Günün sıcak saatleri insanı bunaltsa da akşam, deniz kenarı serinliği, kurulan masalarda dost sohbetleri içimizi ferahlatıyordu. Böylesi zamanlarda tan vurmadan bir saat önce denize açılıp, sabah serinliğinde kabadayı gezinen birkaç yakışıklıya denk gelir miyim diye bakınır, bu saatlerin tadını çıkartırım. Lakin oldukça sıcak olan hava, uzun olan gün içerisinde öylesine bezdirir ki insanı avı bu saatlere kaydırıp kahvaltı saatinden sonra istirahat’a çekilmek en iyisidir. Cuma akşamı ıssız köy yollarından geçerek gecenin karanlığında sahile indim. Richart Bona melodisi eşliğinde hazırlıkları bitirmiştik ama hâlâ gecenin bir yarısıydı. Diğer ekip henüz gelmemişti aradım bir ihtiyaç için durmuşlar. Onların gelmesiyle İki bot Saat üç civarında açılmaya başladık. Yazın gece rüzgâr kuzey doğu yönünden eser Toros dağlarının hafif serinliği körfezin üzerinden biraz ıslak, insanın yüzüne vurur, bir an ürpertir. Sebep bu değildi ama Kardeşimin ağabey ben aldım demesiyle irkildim. Güneşin yüzünü göstermesine bir saat var ‘’sen hangi vobleri takmıştın, bu karanlık sularda bu kadar iyi gözükebilen’’ diye seslendim. ‘’River 2 sea altı fosforlu’’ diye cevap verdi kısaca. River 2 sea triho minnow 180F. Kafa feneri eşliğinde kepçeleme epey zor olmuştu. 60 Cm civarında bir lüfer İkimizin arasında botun içinde yatıyordu. Hemen diğer set için acele ettik olduğumuz yerde daireler çizmeye başlamıştım. Belki 50 mt. Gitmemiştik bir lüfer daha oltaya binmişti, diğer ekip kıyıya paralel seyir etmiş biz direk açılmıştık, ikinci lüferi kepçeledim. Üçüncü set için oltaları tekrar suya bıraktık. Kardeşim iki lüferi yakalamış olmanın keyfi ile sıkı, sıkı sarılmıştı oltasına ben, spın oltama sabahın ilk ışıklarında su üstünde dikkat çeksin ve ses yapsın diye bir WTD aksiyon vobler takmıştım. Hiç unutmuyorum saat 3:45 elimdeki olta öyle bir gerilmişti ki refleks gereği o yöne baktım avı ile boğuşan bir cüssenin su üstünü kabarmış olduğunu gördüm. Levrek gibi kafa atışları yaptı olur mu dedim bu kadar açıkta olmazdı. Hızla derine daldı kamışı öyle sert ve hızla eymiş tiki makara ip bırakmayı sonradan akıl edebildi garibim. Suyu yaran ve üzerindeki baskı sebebiyle ıslık çalan ip galiba dayanmayacak dedim. Amreyajı biraz açtım. Açmaz olaydım makaranın dönüşüne engel olamıyordum. Amreyajı tekrar sıkmak hızını bir kez almış olan makara için fayda etmeyecekti. Bu yüzden botu manevra yaparak üzerine sürdüm. Makara durunca amreyajı tekrar sıktım. İlk anlarda oluşan baskıya dayanan takım buna dayanırdı, zaten üzerinde baskı oluşmayan bu cüssedeki bir balık ile mücadele çok uzun sürebilirdi. Hiçbir şey yapmıyor sadece balığı diriyor derinde yer tuttuğu mevziden kopartmak için uygun zamanı bekliyordum. Birden sağ tarafıma doğru hamle yaparak uzaklaşmak istedi, onun bu hamlesine ani bir hamle ile Amreyajı biraz daha sıkarak karşılık verdim. Kamışa yüklendim, Bu hamle ile kafasını çevirebilmiştim. Mevzisini kaybetmişti ve yükseliyordu karanlığın içerisinde su üstüne çıkan cüssesiyle bir an cinsini bilemedim. Kardeşim balığı keçelediğinde makinede ki Makara salma sistemini kurarak ona yardımcı oldum ve kepçeye elimi uzattım beraberce bota aldığımız bu güzel balık bana ağzının sarısını gösteriyordu. Diğer ekip bu mücadelemiz sırasında bize yaklaşmış son anlarına şahit olmuştu. ‘’O neydi’’ diye sordular ‘’sarıağız’’ dedim, o zamana kadar hiç yakalamadığım bir balıktı ve çok istiyordum. Yakaladığım, 95 Cm. Boyunda Gölge balıkları cinsine ait bir muskar dı . Diğer ekip de bir lüfer ve oldukça büyük bir tombik yakalamışlardı.

Sabahın bu erken saatinde oldukça bereketli bir güne başlamıştık. Kıyıda balıkları birleştirip fotoğraflarını çektik. Geriye kahvaltı ve istirahat kalıyordu, bizde öyle yaptık.

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Mart 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Çok güzel balıklar, tebrikler.

4. oktay16

oktay16 Moderatör

Çok maceralı geçen bir av olmuş Latif abi, böylesi avlar gerçekten unutulacak cinsten değil,:) Daha öncede sanırım bu avın farklı bir hikayesini okumuş gibi hatırlıyorum, yanılıyor da olabilirim. Tebrikler.

5. yükseltaktak

yükseltaktak Aktif Üye

Tebrikler dehşet bir trofe her daim rast gelsin.

6. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Latif Bey,günceniz avınızı şu an bile bizlere yaşatacak güzellikte.
    Balıklar için henüz söyleyecek bir kelam bulamadım.
    Sarıağızın açıkta ve suüstü bir kandırıcı ile yakalanması çok ilginç.

7. GokhanSacakli

GokhanSacakli Üye

Harika bir av olmuş Latif abi artık 2012'ye özel de bir Trofe olur herhalde.

8. bilal07

bilal07 Üye

Latif abi tebrikler harika balıklar, nacizane tavsiyem makinanızı kumla temas ettirmeyin içine kum kaçtı mı adamı kanser eder :D tam tersi şekilde olmalı yani makina kolu yere gelecek şekilde olmalı bence ;)

9. dr.zeki

dr.zeki Aktif Üye

harika bir trofeymiş; tebrikler...bu 2010 trofesi ise ben hala 1980 lerde kalmışım :) selamlar

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Latif
    Okurken büyük heyecan duydum.
    Herzaman rastgelsin

11. Latif Uğurluçimen

Latif Uğurluçimen Aktif Üye

Cüneyt bey, teşekkür ederim.

Çok teşekkür ederim sevgili Oktay, Gerçekten güzel ve bazı ilkleri içinde batındıran bir gündü. Fakat bu günceyi hiç bir yerde daha önce yazmadım.
    Şu an aktif olan başka hiç bir foruma üye değilim zaten. Sadece burada yazıyorum. Şunu yazdığımı hatırlıyorum belki sende bunu mu hatırlıyorsun acaba
    Bak şimdi benide şüpheye düşürdün.