Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İlginç Balık Haberleri Ve Fıkralar

Konu, 'Sohbet' kısmında ocormanck tarafından paylaşıldı.

1. ocormanck

ocormanck Aktif Üye

Arkadaşlar Selamlar..
    Yeni Yıla Sayılı Günler Kala Her Arkadaşımın Yüzünü Hem Düşünce Hem Tebessüm Alsın Diyerek Size İlginç Bilgiler Ve Fıkralar Aradım Buldum. Tabi Bunlar Alıntı. Neşeniz Bol Olsun Rastgelsin :)

En büyük deniz balığı
    Balıklar Hakkında Balıklarla ilgili ilginç bilgiler Bir balinanın uzunluğu yaklaşık olarak 15 m'dir Balina köpekbalığının uzunluğu ise 12 m'dir[​IMG]

En küçük balık
    Filipinler'de yaşayan bir kaya balığı 1 cm boyundadır[​IMG]

En uzun yaşayan balık
    Karadeniz'de yaşayan Mersinmorina'ların 120 yıl kadar yaşadığı görülmüştür Bu balıkların ağırlıkları bir tondan fazladır[​IMG]

En az yaşayan balık
    Afrika ve Güney Amerika nehirlerinde en fazla bir yıl yaşayan 26 cins balık vardır Yağmurlu mevsim sonunda nehirler kuruduğu zaman ölürler Ölmeden önce, kuraklığa dayanıklı yumurtalarını yumurtlarlar Yağmurlu mevsim başladığı zaman yumurtalardan yavrular çıkar Bu balıklar bir yıldan daha az yaşarlar[​IMG]

En hızlı balık
    Yelken balığının saatte 68 mil (109 km) hızla yüzdüğü bilinmektedir[​IMG]

En zehirli balık
    Hint Okyanusu'nda ve Büyük Okyanus'ta yaşayan taşbalıkları en zehirli balıklardır Son derece acı veren zehirleri altı saat içinde ölüme sebep olur Fakat bütün sokmalar öldürücü değildir[​IMG]

Elektrikli yılanbalığında kaç volt elektrik vardır?
    Elektrikli yılanbalığında 550 voltluk elektrik vardır[​IMG]

En yükseğe sıçrayan balık
    Bir Tarpo'nun 5 m yükseğe sıçradığı ve 9 m'lik yay yaptığı bilinmektedir[​IMG]

En süslü balık
    En süslü balık hindi balığıdır[​IMG]

En çirkin balık
    En çirkin balığın taşbalığı olduğu söylenir[​IMG]

En büyük balık sürüsü
    Ringa balığı sürüsünde 300 milyon balık bulunur[​IMG]

En uzun isimli balığın adı nedir?
    Çütre balığı Hawai'de
    humuhumunukunuku-apuaa adıyla tanınır[​IMG]

Balık yağmuru nedir?
    Kasırga ve hortumlarla denizden taşınan balıklar, gökyüzünden yağmur gibi yağarlar Bu duruma, balık yağmuru denir 1806'da Almanya'nın Essen kentinde büyük bir dolu tanesi bulundu Dolunun içinde 4 cm uzunluğunda bir sazan vardı 27 kg ağırlığında bir başka balık gökten, Hindistan'daki Jelapur'a düştü[​IMG]

Kılıçbalığını tanıyor musunuz?
    Bir kılıçbalığı kılıcının; bakır zırhı 10 cm'lik levhayı, 30 cm'lik beyaz meşe kerestesini, 65 cm'lik sert meşeyi delip geçtiği bilinmektedir[​IMG]

Oltayla tutulan en büyük balık
    1959'da Güney Avustralya açıklarında 1208 kg ağırlığında bir büyük beyaz köpekbalığı yakalandı[​IMG]

Köpekbalıklarında kaç tane solungaç bulunur?
    Her ne kadar köpekbalıklarında beş tane solungaç yarığı varsa da bazılarında altı solungaç yarığı bulunur Yedi solungaç yarıklı köpekbalıkları da vardır[​IMG]

Solungaç nedir?
    Balıkların solunum organıdır Solungaçlardaki ince deri tabakasının altında kan damarları bulunur Kan çevresindeki sudan oksijen alır, artık olan karbondioksiti dışarı verir[​IMG]

*Bir gün Temel balığa çıkar.İyi bir avdan sonra bir tekne balık tutar.Birden hava patlar ve çok büyük bir fırtına çıkar.
    Temel dua etmeye başlar.Tanrım beni bu fırtınadan kurtarırsan bütün bu balıkları fakirlere dağıtacağım der içinden.
    Hava bir zaman sonra düzelir.Temel evine dönmeye başlar.Bir tarafdanda balıklara bakar ve içinden bu balıklar fazla yarısını dağıtsam olur der.Biraz daha sonra balıklara tekrar bakar ve bu balıkların yarısıda çok fazla, ben bunların çeyreğini dağıtsam olur der.
    Biraz daha zaman geçer Temel tekrar balıklara bakar.Tam o sırada hava tekrar bozulur.Temel kafasını gökyüzüne diker ve şöyle der:
    -Haçen sende şakadan heç anlamiyesun...

*Temel bir gün bir hayvanat bahçesine gitmiş. Akvaryumların yanında birini görmüş. Adam elini akvaryumun neresine götürse balık da takip ediyormuş. Temel sormuş:
    -Ula bu nası oliyi?
    Adam:
    -Her zaman daha zeki olan yaratıklar kendinden daha az zeki olanları yönetebilirler demiş.Adam oradan uzaklaşmış. Bir kaç dakika sonra geldiğinde bir de ne görsün? Temel kafasını akvaryuma sokmuş ağzını balıklar gibi bir açıp bir kapatıyor.

*Temel Türkiye'nin AB'ye girebilmesi için düzenlenen toplantıya gitmiş. Bu toplantıda İngiliz... Temel Türkiye'nin AB'ye girebilmesi için düzenlenen toplantıya gitmiş. Bu toplantıda İngilizler-Ruslar-japonlar vardır.
    Gittikleri lokantanın içindekocaman bir akvaryum vardır. AB'nin başkanı bunlara " Kim bu akvaryumun içindeki balıkları hipnoz edebilir." demiş.Tüm ülkeler sırasıylabu balıkları hipnoz etmeye başlamış. Hiç bir ülke başarılı olamamış.
    Sıra Temel'egelmiş. Temel akvaryumun başına gitmiş ve balıklara dikkatlice bakmış.Balık sol tarafa atlıyormuş Temel de sol tarafa atlıyormuş ,balık diğer tarafa atlıyormuş Temel de diğer tarafa atlıyormuş.
    Sonun da başkan bizi AB'ye almaya karar vermiş. Fakat Temel akvaryumun başından halâ ayrılmıyormuş.Diğer ülkeden gelenler Temel'i akvaryumun başından ayırmaya çalışmışlar fakat başarılı olamamışlar.Sonradan başkan anlamış ki TEMEL BALIĞI DEĞİL ,BALIK TEMELİ HİPNOZ ETMİŞ.

*KUMKAPI'da bir balıkçı bağırıyor:
    Canlı balık,canlı balık...
    Yaşlı bir teyze,yaklaşıp soruyor:
    Evladım balıklar taze mi?
    Canlı balık, canlı balık...
    Evladım balıklar taze mi?
    Teyze, canlı diyoruz ya işte!..
    A evladım, ben de canlıyım ama taze miyim?

*Adam, avlanmanın son derece yasak olduğu, yakalanınca çok yüklü para
    cezalarının kesin uygulandığı milli parkta, göl kenarında,
    kucağında kocaman bir balık ile parkın polis müdürüne yakalanmış..
    "Avlanma izniniz var mı?.." diye sormuş, polis müdürü..
    "Yok.." demiş adam, "Gerek de yok çünkü bu balığı ben evimde besliyorum.
    Her gün buraya gelip gölde bir müddet yüzdürüyorum, ıslık
    çalıyorum dönüp geliyor, alıp eve götürüyorum.."
    "Tamamen palavra..!" demiş polis müdürü, "Balıklar bu dediğinizi yapamaz.."
    "İnanın bu gerçek efendim.. İsterseniz göstereyim.." "Tamam.. Görelim
    bakalım.."
    Adam balığı gölün derin sularına bırakmış, aradan birkaç dakika geçmiş,
    polis müdürü adama dönüp "Evet?" demiş
    -Evet ne?
    -Ne zaman geri çağıracaksın?
    -Neyi?
    -Balığı..
    -Hangi balığı?..

:)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Burak Kızılırmak

Burak Kızılırmak Daimi Üye

Güzel bilgiler, paylaşım için teşekkürler ;-)

ocormanck bunu beğendi.
  4. ocormanck

ocormanck Aktif Üye

Ben teşekkür ederim . Biraz tebessüm edelim dedim :)

5. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Güzel paylaşım Osmancığım klavyene sağlık :)

ocormanck bunu beğendi.
  6. mctymn

mctymn Aktif Üye

Paylaşım için teşekkürler.:)

ocormanck bunu beğendi.
  7. ocormanck

ocormanck Aktif Üye

Teşekkürler dostlar .

Selahattin bunu beğendi.