Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

İlk av raporu

Ufukergen

Yeni Üye
Adı
Ufuk Ergen
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhaba,

Dün akşam 20:30 itibari ile Değirmendere / Yüzbaşılar sahilinde ( Donanmanın hemen sol tarafındaydım ) avlanmaya başlamıştım.. Yem olarak kullandıklarım, " Mamun, Teke, Boru kurdu " olmasına rağmen sabahın 03:00 de eve eli boş dönmemin sebebini acemiliğimde arıyorum..

İlk deniz avım bu aslında, Marinadan 3 4 kez aynı anda çapari ve 3 köstekli yemli takım ile avlarım oldu. Gelenler küçük olduğu için geri salmak durumundaydım. ( Etraftakiler öyle yapmasalar da en azından sizleri örnek aldığım için bana bu yakışırdı. )

Dün akşam ki kullandığım düzenek tam olarak..

Ana beden ucuna orta boy fırdöndü, 70 cm ek beden, ek bedenin ucuna 30gr dip kurşunu, kurşunun 15 ve 30 cm üstüne aşağıda görmüş olduğunuz balıkçıdan mırmır takımı diye aldığım 2 köstek.

P_20160911_125024.jpg
P_20160911_125004.jpg
P_20160911_124930.jpg

Kullandığım takımlar ise bunlardır.

Teleskop kamışımda var ama onu çıkartmadım, bu daha çok hoşuma gidiyor gelen en ufak vuruşu bile hissediyorum. ( Kamış ucuna forfor takıpta beklemek bana göre değil sanırım. Sandalyeme oturur bir elimde çayım bir elimde kamışım balık vuruşu beklemek daha çok hoşuma gidiyor :hhhhhh::hhhhhh: )

Evet ustalarım, Abilerim, kardeşlerim

Ben nerde yanlış yaptım ? :kötü::kötü::kötü:

Saygılarımla,

Herkesin Kurban bayramını kutlar, Avlananlar için bol kısmetli ve lezzetli maceralar dilerim..

senihcan

Daimi Üye
Adı
Senih Can Kardeş
Hocam selamlar öncelikle . İzmit tarafında sanırım geçen aylarda güzel mırmır çıkıyordu . Öncelikle avlandığınız bölgenin dip yapısı nasıl . Çıkan balıklar nelerdir biliyormusunuz ? Kullandığınız iğneler büyük göründü gözüme 500 gr üstü balıklara yönelik bir iğne eğer merada ufak balık varsa yemleri götürür ya da 10 20 vuruşta 1 tane şansa takılır . Eğer avlandığınız bölgede hangi balıklar çıkıyor ve dip yapısını söylerseniz ona göre takımlar önerebilirim . O tarafta mendireklerde , liman içlerinde avlanıyorsanız size 2 önerim var . Biri kıbrıs oltası bu kefal için kullanılan ondan alın o süngerin altındaki iğnelere sardalya bağlayıp yemi dağıtmadan hafif bir savuruşla atın . Egede liman içlerinde bu yöntemle yakalanmayan balık yok :) Diğer bir yöntem şeytan oltası . 5,6 numara iğneye sülünez , mamun , teke , boru kurd , midye bir yem takın kurşunsuz oltanızla atın . Resimdeki spin kamışa benziyor onun için bu yöntemleri öneriyorum . kurşunsuz sadece yem olayına şeytan oltası diyorlar ve bildiğim kadarıyla izmitte çok güzel baltabaş karagöz avları yapıyorlar iskele ve liman içlerinde.
Eğer 3.90 üstü surf kamışınız var ise ve sahilden avlanıyorsanız ; en fazla 6,7 no örnek olarak sasame chinu ringed iğneye bakabilirsiniz o tarzda ufak 6,7 no iğne , beden 2,5 3 metre köstekler en az 75cm yaparak bir kurşun üstü bir fırdöndü altına 2 köstekli takım hazırlayın . Yem olarak boru kurdu , sülünez ,kalamar gibi yemler kullanın yada yem ipi satın alın izmitte satan var mı bilmiyorum ama nette aratırsanız internetten sipariş verebilirsiniz. yemi büyük takın iğne ufak olsun . Atabildiğiniz kadar atın ve bekleyin :) Köstekleriniz 0.21 mm flora olsun . Mırmır varsa yakalarsınız , sülünez veya boru kurduna her türlü süpriz balık gelebilir kalamanız hafif açık olsun :) Sorunuz olursa özelden mesaj atarsanız yine yardım ederim :) İyi avlar dilerim.

Ufukergen

Yeni Üye
Adı
Ufuk Ergen
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhaba,

Avlandığım yerde Mırmır ve zargana avlayanları daha önceden görmüştüm. Deniz tabakası kum ve çok fazla yosun var.. Dediğiniz gibi iğne büyük gelmiş olabilir, hafif vuruşlar hissettiğimde çektim yemler parçalanmıştı. Daha çok acemi olduğum için başlangıçta takım teleskopik kamış almıştım 270 ve sonra turna sevdası başladı. Spin kamış edindim aslında denizde avlanacağım hiç aklıma gelmezdi.Sürekli turna avı düşündüm sahteler silikonlar edindim. Çok amatörce ve bilinçsiz başlangıç yaptığımı kabul ediyorum :):)
En yakın zamanda Sasame Chinu ringed serisi iğnelerden satın alıp aynı takımı hazırlayıp tekrar merada olacağım..

Teşekkürler tavsiyeleriniz için..

senihcan

Daimi Üye
Adı
Senih Can Kardeş
Merhaba,

Avlandığım yerde Mırmır ve zargana avlayanları daha önceden görmüştüm. Deniz tabakası kum ve çok fazla yosun var.. Dediğiniz gibi iğne büyük gelmiş olabilir, hafif vuruşlar hissettiğimde çektim yemler parçalanmıştı. Daha çok acemi olduğum için başlangıçta takım teleskopik kamış almıştım 270 ve sonra turna sevdası başladı. Spin kamış edindim aslında denizde avlanacağım hiç aklıma gelmezdi.Sürekli turna avı düşündüm sahteler silikonlar edindim. Çok amatörce ve bilinçsiz başlangıç yaptığımı kabul ediyorum :):)
En yakın zamanda Sasame Chinu ringed serisi iğnelerden satın alıp aynı takımı hazırlayıp tekrar merada olacağım..

Teşekkürler tavsiyeleriniz için..
İlla sasame almanıza gerek yok :) Modeli örnek olsun diye gönderim . 270 kamış ile benim dediğim takımlar ile av çok verimli olmaz. Zargana var ise zargana top alın 1 tane beden yapın sinek iğne takın ucuna ve midyeyle atın :) Zargana avıda tadıda keyiflidir. Birde o taraflardada dişliler gelmeye başlamış olabilir yavaştan bence at çek yapmaya başlayın :)

YusufZiyaDeniz

Aktif Üye
Adı
Yusuf Ziya Deniz
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Ufuk kardeşim bende dediğin yerden sürekli avlanırım. Yüzbaşılar sahilde cuma akşamı iş çıkışı gitti. 12 ye kadar takıldım 2 paket kaça marmaram vardı ziyan oldu. O gün çok akıntılı ve rüzgarlı hir hava vardı. Yüzbaşılar sahili desiğin gibi 30-35 metre yosunludur. İlerisine attığın zaman hafif boşluğu alıp bekleyeceksin. Hafif vuruşlarda hemen asılma. Bekle, fosfor tak sağlam bir vuruşta kalama atarsın iş biter. Esasen mırmır zamanına biraz daha var. Mırmır yakalanması zevkli ve kolay bir balık. Bol bol yakalarsın dert etme

Ufukergen

Yeni Üye
Adı
Ufuk Ergen
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Zargana topu almıştım dün gece için sabah suyunda zargana avına başlayacaktım fakat verimsiz geçince daha fazla vakit harcamak istemedim. Sanırım bundan sonra ki meram Ulaşlı olacak. Yusuf hocam bir gün denk getirebilirsek senin tecrübelerin ile bende kendimi geliştirmek isterim.. Tekne avına da katılabilirim.

Celebikyl

Yeni Üye
Adı
Çelebi köylü
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Bence iğneler kısa pala ve belki birkaç numara küçük olmalı 5 numara mırmır için ideal tabiki çok ufak balıklardan zarar vermeyelim

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Her başarısızlık gelecek başarının ilk basamağıdır diye bir laf duymuştum Ufuk..
Denemeye devam