Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İlk balık

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında necdethamdi tarafından paylaşıldı.

1. necdethamdi

necdethamdi Yeni Üye

Merhaba Arkadaşlar,

Nisan ayının başından bu yana iş yerinden bir arkadaşımla beraber spin ile avlanmaya çalışıyoruz. Çalışıyoruz diyorum çünkü ne doğru şekilde atış yapabildiğimden eminim ya da doğru şekilde sahteyi yüzdürdüğümden. Arkadaşım da benim gibi tecrübesiz olduğu için yaptıklarımızın doğru olup olmadığını bilemiyoruz. Bana göre tam anlamıyla atıp çekiyoruz. :) Bir başka sorun ise nerede avlanacağımız. Bizim gibi tecrübeniz yoksa ve çevrenizde yönlendirebilecek tecrübeli birisi olmadığı zaman gerekli takım ya da avlanma tekniği gibi konularda internetten araştırma yaparak az da olsa bir şeyler öğrenebiliyorsunuz ama avlaklar pek paylaşılmadığı için ne kadar araştırma yapsanız da yeterli olmuyor. Nisan ayı başından bu yana arkadaşımla gezerek, deneyerek nerede avlana biliriz bulmaya çalışıyoruz. Ama dediğim gibi neyi doğru, neyi yanlış yaptığınızı bilmediğiniz için şu ana kadar ki denemelerimizin sonucunda herhangi bir fikrimiz oluşmadı. Bu durum da motivasyonumuzu düşürmeye başladı.

Bu ruh hali ile dün gece saat 9 civarında balık tutma ümidi olmaksızın at-çek olayını geliştirmek için Üsküdar'a gittik. Oltaları hazırladık ve başladık at-çek yapmaya. Tabi aynı soru kafamızda dönmeye başladı. "Acaba doğru mu yapıyoruz?" Bu sırada oltamın ucunda bir çırpınma hissettim. Zaten sahte kıyıya çok yaklaşmıştı. Bende hemen suyun dışına aldım. Benim sahtenin üçüncü iğnesi bir kefal yavrusuna çarpmıştı. Arkadaşımın yardımı ile kurtarıp tekrar suya bıraktım. Her ne kadar balık rapalama değil de rapalam balığa atlamış olsa da:) oltanın ucundaki o titreşim beni çok heyecanlandırdı. Zehrin tamamen kanıma bulaştığını hissettim. Yağmura rağmen 2-3 saat daha at-çek yapmaya devam ettik. Hatta sonlara doğru bir martı arkadaşın sahtesine atladı. Bu bizi en çok ümitlendiren an oldu. Sonuçta bir balığı olmasa bile martıyı kandırdık.

Uzun, uzun yazarak hem sizlerle heyecanımı paylaşmak, hem de varsa önerileriniz almak istedim. Umarım daha güzel av raporları ile paylaşıma devam ederim.

Herkese sevgiler ve saygılar.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Merhabalar Necmi bey Foruma hoşgeldiniz,

herne kadar bende acemi bir balıkcı olsamda peş peşe gelen spin ve dişli avları benide baştan çıkarttı,bende yeni bir spin takımı edinip bu akşam yollara düşeceğim,takımı albadanmı alsam shimanodanmı karar veremedim,

en iyisi deneme yanılma yolu ile doğru sonuca ulaşmak diye düşünüyorum.

necdethamdi bunu beğendi.
  4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Boğazda spin ile balık yakalamak istiyorsan meraları her zaman gözetlemek zorundasın.
    Bu disiplinde çok akıntılı yerlerde başarılı olamazsın.
    Suyun daha sakin olduğu koyları/kıyıları bularak denemelere devam edebilirsin.

Eskiden bildiğim bazı yerleri gözünde kestirebilmen için yazayım..

Beşiktaş'taki eski Kadıköy iskelesinin sol tarafındaki köprü üstü.
    Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi'nin sırasındaki kıyı
    Kadıköyden Pendik'e kadar olan kıyı şeridi.. vs vs

necdethamdi ve popeye1907 bunu beğendi.
  5. necdethamdi

necdethamdi Yeni Üye

Destek ve önerileriniz için teşekkürler.

6. Lüferman

Lüferman Aktif Üye

Shimano spin takım bende almayı düşünüyorum. Birlikte alabiliriz belki daha ucuza gelir.

7. shadowpane

shadowpane Daimi Üye

necdet merhaba,

doğru yerde doğru şekilde avlanıyorsun merak etme, yapman gerekn tek şey birazdaha sabırlı olup denemeleri arttırmak, şuan balık çok verimli değil o sebeple doğru zamanda orada olman çok önemli,

şuan için sabah 05:30 da ve akşam ezanında oltan suda olmalı bunların dışında boşa kürek çekme. ama 1/2 hafta içinde popülasyon arttığı zaman karalınlık her süre balık yapabilir.

necdethamdi bunu beğendi.
  8. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Bizler de çoğu zaman boş dönüyoruz tasalanma.
    Deniz kenarında uğraş, balık olmasa da güzel bir eylem.
    Burada bir yıldır her gittiğimde aynı yerde olta atan bir arkadaş var.
    Mehmet adındaki bu arkadaş emekli olup buraya yerleşmiş.
    Dün ilk kez 2 kg lık bir levrek yakaladı. Her gün boş dönüyordum ama güzel zaman geçiriyordum, fakat balıkla eve dönmek daha güzelmiş dedi.

Sen de daha güzel dönüşü yapacaksın Necdet Hamdi.
    Zaten adından belli sek Hamdi değil Necdet Hamdi.
    Bu isim, bizim Hamdi'den daha iyi balıkçı olduğunun göstergesidir.
    Bakma onun orkinos falan yakaladığına, perişan oldu zavallı.

frenist, KalamA ve necdethamdi bunu beğendi.
  9. necdethamdi

necdethamdi Yeni Üye

Uygun olduğum günlerde özellikle bahsettiğin saatleri kapsayacak şekilde avlanmaya çalışacağım. İlgin için teşekkürler.

10. necdethamdi

necdethamdi Yeni Üye

Haklısınız. Başlarken de bunu bilerek başladım. Sabırlı olmam gerektiğinin farkındayım. Eve balıkla dönmek tabi ki güzel olur ama balık olmasa da denizde vakit geçirmek çok güzel. Benim kafamı karıştıran bu disiplini öğrenmek için doğru yolda olup olmadığım. Sizlerden aldığım tavsiyeler doğrultusunda sabırla denemelerime devam edeceğim.
    İyi dilekleriniz için teşekkürler.