Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İLK BALIKLARIM kefal veya levrek-iskorpit veya?

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında losttime35 tarafından paylaşıldı.

1. losttime35

losttime35 Yeni Üye

çaparime takılan bu balğın cinsi ne kefal dedier ama ağzı çok büyük ve çapari ile yakalnması mümkün değil diye biliyordum rus kefali gbi gelmişti banada acaba bi ümit bu balık levrek mi ? :confused:
    bu arada biri iskorpit galiba 20-30 adette istavrit var ama onları koymadım...
    iskorpitide geldiği gbi geri yolladım malum acemıyım
    bide son sorum ustalar bu balık iskorpit demi??

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

üstteki levrek alttakide iskorpit afiyet bal şeker olsun çok kısmetlisiniz ne ile nasıl avlandınız bunlarıda paylaşın tam rapor olsun :D

4. SUNAY GÜNGÖR

SUNAY GÜNGÖR Aktif Üye

Başlangıcınız güzel olmuş, ilk fotoğraftaki balık levrek yavrusu; diğer bir ismi ispendek denir.Sirkülerde avlanma boyu 18 cm olarak geçsede doğru bir ölçü değildir,yanlış anlaşılmasın kendi şahsi tavsiyem ispendeklerin en az 35 cm'den büyük olanların alıkonulması, çünkü havyar dökebilecek boya ancak bu boylarda ulaşabiliyorlar.
    İkinci resimdeki balık da iskorpit balığıdır, genelde eşkina avında daha çok karşımıza çıkar , çünkü daha çok kayalıklar arasında yaşamını sürdürür hemen her tür yemle yakalanabilir, hatta bir keresinde levrek için canlı ispari yavrusuyla avlanırken canlı yemi yutup oltama iri bir tane yakalanmıştı, dikenlerine dikkat etmek gerekir, zehiri zararlı olmasa da dikenin battığı yer yeteri kadar acı verir. İskorpiti tuttuğum zaman balığın iğnelerinden korunmak için baş parmağımı ağzına sokup alt çenesinden tutup iğneyi çıkartırım, veya varsa bez yardımıyla balığı tutup öyle çıkartırım. İskorpit görünüşü itibarıyla çirkin olmasından dolayı çekici gelmeyebilir, fakat eti lezzetlidir. Kırlangıç balığının son yıllarda sayısı iyice azaldıktan sonra kıymete binmiş bir balıktır, özellikle müdavimleri çorbasını tercih ederler. Şahsen kendim 20-23 cm'den büyük olanları yakaladığım zaman alıkoyup, derisi kalın ve sert olduğundan keskin bir bıçak yardımıyla dikkatlice temizledikten sonra, filetolarına ayırıp mısır unu ile kızartmasını tercih ediyorum, eti çok hafif sert olmasının yanı sıra çok da lezzetlidir.
    İskorpit hakkında aklıma gelen başka bir özelliği de yakalandıktan sonra su dışında uzun süre canlı kalmasıdır, poşet ve benzeri ince torba içinde taşırken dikkat edilmesi gerekir, canlı olduğu için ve dikenleri kabarık durumda olduğu için taşırken veya sırt çantasından batma riskine karşı dikkatli olunmalıdır.

5. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Levreği dağ taş arayan var sizin oltanıza gelmiş :p

6. bahadir37

bahadir37 Aktif Üye

çapariyle levrek tutanı da ilk defa gördüm :) tebrikler kardeşim

7. cgrtan

cgrtan Yeni Üye

Sanırsam istavrit caparisine geldi bu yavrucak:( Geçtigimiz sene Tekirdag TMO iskelesinde capari yapiyordum 1,5 kiloluk takimi 15 dk atıp çekip yarım saat dinleniyordum:D Oltayıda suda atılı bırakıyordum eskaza 2li 3lü denk geliyordu istavrit, duran oltaya. Avın sonlarına dogru dinlenmemi bırakıp artık toparlanıyım derken kamışın ucunu dans eder halde gördüm:) Sarıyorum ama zorlanma var dedim capariyi doldurduk:D ilk 3 igneyi suyun dışına cıkardım ki ne göreyim uzunca bir parlaklık:eek: usulca cektim capariyi birde baktım benim oltayada böyle bir yavrucak denk gelmiş(yasal limit falan bilmezdik ama agabeylerimizden bu boyların ufak oldugunu -bilhassa eşkina konusunda çok dikkatliydik- ögrenmistik). Yavrucak alttan 2 igneyi banamısın demedeb yutmuş ufak bir operasyon ile kurtarıp salmıstım:) sonra ögrendimki levrek içinde capari varmış:) Ve o balığı saldıktan sonra TMO iskelesine dahada giremedim:D:harika:

8. bahadir37

bahadir37 Aktif Üye

istavrit çaparisiyle palamut tuttuğum olmuştu geçen yaz tekneden ama levrek garip :D

9. losttime35

losttime35 Yeni Üye

ilginize çok teşekkür ederim normal istavrit çaparisine gün batımında liman ağzında yakaladım...
    Bu arada levrek olduğunu duyunca cok mutlu oldum sizinde ağzınıza sağlık :D

10. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

İlk levreğini tutmuşsunuz..Haydi bakalım daha irilerine ve bereketli avlara..:)

11. losttime35

losttime35 Yeni Üye

Sunay abi ilk balığımın vermiş olduğu heycanla cıkarıken yaraladım balığımı zaten büyük ihtimal salsam da yaşamazdı eve geçerken marketten tarttırdım 400 gr. idi tahmini boyuda 28 cm den büyüktü ama herşeye rağmen şu an üzgünüm keşke salabilseydim.
    iskorpite gelince onu zaten saldım :D korkunçtu