Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ilk jig avım için yardım

Konu, 'Jigging (Vertikal Jigging) Jig İle Balık Avı Teknikleri' kısmında prometheus tarafından paylaşıldı.

1. prometheus

prometheus Üye

Arkadaşlar merhaba,

Daha önce yemli avlar yaptığımız kuşadası darboğaz a 20 aralık ta tekrar gidiyoruz av süresi uzun olduğundan gün batımına kadar bir kaç saat uzun zamandır heveslendiğim jig denememi yapacağım merak ettiğim;burada jig yapan arkadaşların önereceği,özellikle bulundurulmasının faydalı olacağı jig var mı?Yoksa genel derinlik(40-45 mt),renk uygunluğuna göre mi jig seçimimizi yapalım?Şunuda belirteyim bilenler bilir akıntı fazla olduğundan 200-250 gr kurşunlarla av yapıldığından 150-250 civarı aksiyonlu bir kamış düşünüyorum Bu konuda üşenmeyip vakit ayıran Hamdi Bey e de teşekkürler sanırım okuma similan 30-50 lbs yi sipariş edeceğim
    ayrıca bu işin ustalarının önerecekleri olursa da mutluluk duyarız

şimdiden teşekkürler

Hamdi bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Rica ederim @prometheus..

Sen hem yemli hem jig için aynı kamış kullanacağın için biraz zor oluyor ikisine de uydurabilmek :)

O bölgede jig yapmadığımdan yanıltmak istemiyorum, yapan arkadaşlarımız bir iki yorumda bulunur iseler ona göre değerlendirebilirim.

prometheus bunu beğendi.
  4. prometheus

prometheus Üye

haklısınız bu nedenle öyle bir seçimden vazgeçtim bir tane uygun fiyatlı bot kamışlarından alıp jig için doğru aksiyonu verebileceğim ayrı bir kamış alacağım fikrimi değiştirdim

Hamdi bunu beğendi.
  5. Mustafa Dereli

Mustafa Dereli Yeni Üye

Oncelikle rastgele dostum burda hayatimin baligini aldim ben 7 kiloluk bi tranca jig yapan cok sinaritte cikardiklarini duydum is yapar kafadan bacaklilari kullan ama akintinin durumuna gore is yapmiyabilir hava guzelse kafadan bacak, eger akinti cok dalga filan varsa acik renklerde yanliz fosforlu diil bi jig kullana bilirsin iyi baliklar cikiyo burdan rastgele

mrt55 ve prometheus bunu beğendi.
  6. löngöz

löngöz Daimi Üye

o bölgede hem yemli avlara gittim,, hemde jig avlarında bulundum,, jig avları çok ilginçtirki,,sadece bir renk ve bir marka etkili oluyor,, eğer doğru kaptanla veya işi bilen birisi ile birlikte iseniz yakalama şansınız çok yüksektir..
    Pek marka ismi vermeyi sevmem ama kuşadasında jige gidecekseniz yanınızda " 200 gr lık dawia pilates glow orange " muhakkak yanına almalısın,, ve bu sahteye ışık tutarak dipde daha iyi görünmesini sağlamalısın...bu yemle genç birey trançalar(1-3 kilo arası) yakalama şansın çok yüksektir ,,tabii aynı yemle aynı bölgede 5-7 kiloluk trançlar veya sinaritler,lagos larda yakalandı
    bir şey daha ilave etmem gerekir diye düşündüm oda nasıl hareket edeceğiniz..
    bu bahsettiğim jigi slow machine dediğimiz sistemde ,,yani duraklatarak 1,2,3,4 yukarı şeklinde..

Son düzenleme: 9 Ocak 2015
    galapagosluiguana, mrt55 ve prometheus bunu beğendi.
  7. prometheus

prometheus Üye

destekleriniz için teşekkürler
    bu arada av hayatımda çıktığım en verimsiz av olarak tarihe geçti teknede 20 kişi civarı vardı ve tek bir antenli alan olmadı hatta bizimle beraber çıkan diğer 2 tekne de toplam 3 tekne 50 civarı oltacı sadece 3 antenli 1 sinarit palazı yakalandı hava inanılmaz güzel,deniz çarşaf gibiydi akıntıda azdı yer yer 250 gr dan 150 gr kurşuna dahi düştüğümüz oldu acaba bunlarla alakalı olablir mi?Son olarak verimsiz geçti ama yanlış anlaşılmasın her zaman balıkla dönecek değiliz ara sıra oluyor böyle şeyler iyot kokusu ile arkadaşlarla oltacı sohpeti yapıp güzel bir gün geçirdik artık bir dahaki sefere deyip önümüzdeki maçlara bakacağız,şubat sonu bodrum çipura avı na gidiyoruz orda da ilk defa avlanacağım klasik çipura avı ve düzenekleri dışında oraya özgü ekstra tiyo varsa çok memnun olurum
    herkese rast gele

8. Mustafa Dereli

Mustafa Dereli Yeni Üye

Oncelikle simdiden basarilar dilerim rastgelir ins ben hasta cipuracilardanim klasikten takimdan sasma yanliz bedendeki dirsrkler kursuna yakin olsun ve hirsiz yapmayida ihmal etme bide saglam bi kopya vereyim bedenlerini flaracarbondan yaparsan 1:0 onde baslarsin maca ozellikle cipura avinda igneler 496 1/0 yem sardalya yengec sonra dua edip beklicen rastgele

CRD ve prometheus bunu beğendi.