Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İLK LEVREK AVLARIMIZ...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında goldboy52 tarafından paylaşıldı.

1. goldboy52

goldboy52 Aktif Üye

...Değerli avcı dostlar hepimizin ilk levrek avı hikayesi vardır . İlk paylaşımı ve acı tacrübemi ben başlatmak istedim sizlerinde bu başlık altında keyifli ilk levrek avlarını dinlemeyi çok isterim ...

O zamanlar LEVREK...inanın sadece arkadaşlardan hikayesini duyduğum ama yüzünü bile görmediğim bir balıktı... Bir sabah bizim dere ağzında anlatılanlardan yola çıkarak ilk amatör ekipmanımla ava çıktım ....( kullandığım sahte , kamış ve makinayı görseniz gülersiniz...) kocaman 25 Tl lik 60 lık makina + 3 m 100-150 Gr atarlı teleskobik kamış 14 Cm 26 Gr markasını bile bilmediğim bir floating sahte, misina 35 mm çok esnek bir misinaydı (bende diyordum yaw bu neden dolaşıyor'')...( Bunları saolsun bana ''levrek avlayacağım dediğimde '' tanımadığım bir av bayisi vermişti ALLAH RAZI OLSUN!) Ne günlermiş...
    Bense levreği görmeyen tanımayan biri..düşünsenize atıp çekiyorum ama ne tutacağımı bile tam olarak bilmiyorum...O gün sadece zamanlamam ve hava seçimim doğruydu... ben öyle denemeler yaparken benim 5-Kg tahmin ettiğim ama daha da iri olabilir bilemiyorum...paşa takıldı...balık direkt su yüzeyine çıktı yanladı...ve başladı kafa darbelerine..ben kamışa öyle bir asıldımki refleks ve kaçırma korkusu ile balıkla sadece öğlece gerildik yani...ne o gidebiliyordu ...nede ben 1Cm çekebiliyordum...Ama asıl büyük hatam İLK VE SON OLDU ZATEN : Bilmediğim KALAMA AYARI oldu!!! kalama tamamen kapalı olduğundan öylesi bir balıkla direkt kora kor mücadele içinde buldum kendimi 1 dakika kadar sürmüştü...ve ben 1m bile çekemeden kaçırmıştım...Kimseler yoktu yanımda ve şunu düşünüyordum...AMAN ALLAHIM BU NASIL BİR BALIK BÖYLE ?? BUNU KİME NASIL ANLATACAKTIM....
    Tamda bunu düşünürken bir kaç atış sonrasında 2 Kg civarı bir tane daha takıdı oltama... aynı hatalar devam etmesine rağmen (ŞANS) Bu sefer zorlanarak kıyıya almıştım balığı. Bu da benim ilk levreğim oldu...Ehh ilk kez levrek gören birine göre buda fena değildi ..Evdekilere kaçırdığım balığın büyüklüğünü en azından göreceli olarak anlatabilecektim..Birazda kaçırdığım balığın acısına ilaç olmuştuu...(Levrek avı sevdasının başladığı o günü hiç unutamam)
    Komik dimi..ama maalesef gerçek... :)
    (Bir ara aynı ekipman ve acemilikle avlanırken ;Tanıştığım değerli bir levrek avcısı abi ile şöyle bir konuşma hatırlıyorum:
    -Kardeş sen buralardamı avlanırsın?
    -Evet
    -Nasıl balık alıyomusun bari
    -Abi 3- 4 Kg lık balıklar yakalayıp kaçırdığım çok oldu burada :) (doğruyduda...)
    -İyi ama sen bu sahte ile zaten küçük levrek yakalayamazsınki
    -Nasıl abi?? :)
    -Sen bu ekipman ile yorulmuyo musun?
    -Yok abi yaw 1-2 saat atıyorum işte (oysa yaşadığım kol ağrılarım ahh,,,ahh,,,)

Hepinize şimdiden teşekkürler...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. SUNAY GÜNGÖR

SUNAY GÜNGÖR Aktif Üye

İlk aldığım ve levrek yakaladığım kamış; 2005 yılında yemlide kullanmak için aldığım Alba Star Leader 3234 3,00 mt 100-200 gr atarlı kamıştı, hatıra olarak makinamla beraber hala saklarım. Piyasaya ilk çıktıklarında çelik sargı olarak geçiyordu, vay be ne çelik sargıymış :) ağırlığı 420 gr. İlk aldığım makina da Alba Star Athlete 50 ağırlığı 480 gr, yedek kafası da vardı, 0,35 mm Mustad misina sarmıştım diğer kafaya da 0,40 mm meşhur Krokodil veya Rodex misina kullanıyordum :) aynı makina ve kamıştan 2 ikişer adet almıştım :) beraberinde basit silikonlardan da almıştım, fakat denemelerimde levrek yakalayamamıştım. Uydu kanallarından balıkçılık ile ilgili Chasse & Peche kanalını izleyip gazı aldıktan sonra sahteyle başlıyordum at- çek yapmaya, denizin durumu o zaman pek önemli değildi benim için :) İlk aldığım maket sahte balık 9cm Yozuri Crystal Minnow rengi blue sardine idi, çok büyük hevesle gittiğim o gün gündüz sahtemi iskelenin üzerinden at- çek denemeleri yaparken, ayağımdan çıkarmış olduğum arkamda duran sandeletime takılıp benim de atma hamlemle sandelet denize fırladı misinadan kopan sahte de denizin dibine :( sandeleti denize girip aldım ama sahtemi bulamadım,sonra ertesi gün tekrar av bayisine gidip hiç unutmam 20 TL verip aynı sahteden tekrar almıştım. İlk levreğimi akşam üzeri Poyraz 4-6 eserken 2006 yılı sonlarıydı sanırım, 9cm Yozuri Crystal Minnow rengi blue sardine ile yakalamıştım, boyu 35 cm civarıydı çok heyecanlanmıştım, yemli de kurt ile mırmır avında ispendek- levrek yakalıyordum ama sahteyle ilk defa levrek yakalamıştım, sahteyi uzağa atabilmek için bir kulaç önüne 50-60 gr kurşun bağlıyordum. Daha sonra spin kamış olarak 2008 yılında Shimano Catana Telespin 3,30 mt kamışımı ve Cormoran Al 11 Pif 4000 makinamı aldıktan sonra ve birçok sahte ve diğer spin malzemeleri de o zaman çoğaltmaya başladım, sektörde çeşitlilik git gide artmaya başlamıştı ve cazibesine kapılmamak ne mümkün :)

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Ben levrek peşine düştüğümde onu ne yemişliğim, ne de görmüşlüğüm vardı.
    Kıyıdan yakalanabilecek balıklar arasında olduğunu biliyordum. En güzel avlarını Ege kıyılarında verdiğini duyuyordum. Kulaktan dolma bilgilerle, anlatılması imkansız takımlarla levrek peşine Ege kıyılarına seferlere başlasam bile her defasında sonuç sıfırdı.

Bu seferler bana birşeyi öğretmişti. Takım nasıl olmalı.
    Takım hafif olmalı tabii.
    Yolumu İstoç'a düşürüp Trabucco 4 parçalı 10-30 gr atarlı kamış ve Abu Garcia 3000 serisi (hala kullanıyorum) bir makina aldım. Makinaya Okuma Seabass 0,26 misina sardım. (hala duruyor) Alba'dan da güzel bir Yozuri suüstü ile 2 liralık olanlardan bir iki tane de sahte aldım.

Bekle ki Ege kıyıları gidilecek zaman gelsin. O zaman ancak yanılmıyorsam 2007 Temmuzunda geldi ve kendimi Sivrice'de buldum.

Eşim yol yorgunluğundan odasında kestiriken ben usulcacık kaçıverdim balığa. 2 liralık sahtenin damağını kırarak attım çektim, attım çektim.
    Çok geçmeden de olmaz denilen ayda, olmaz denilen saatlerden birinde alıverdim ilk levreğimi. (ispendek demek gerek tabii)
    İşte buyrun. Benim ağzım kulaklarımdaki o efsane levreğim. :D

5. bahadir37

bahadir37 Aktif Üye

gerçekten güzel hikayeler ilkler güzeldir her zaman

6. goldboy52

goldboy52 Aktif Üye

Teşekkürler paylaşım için Şeref Bey....

7. goldboy52

goldboy52 Aktif Üye

İlk avımın bende fotoğrafını yüklemek isterdim ama ..o zamanlar makinemde yoktu... :)

8. sayitusta

sayitusta Aktif Üye

Benim ilk yakaladığım levreği mekanda bilmeyen yok...manavgat ta minik abi var orda olup ta bilmeyen yoktur...Irmakta balıkçı barınagının sahibi ...Ben her zamanki gibi gece yemli avlanıyorum levrek kim biz kim diyordum ama takımlar hazırdı..O akşam 8 e kadar tık olmayın canım o kadar sıklımıştı kı ha giderim ha kalkarım diyordum...Tası tarağı toplamıştım o ara mustafa abi geldi (MİNİK) eline rapala kaçırmış üçlü girmiş baş parmağına çıkarıver dedi bu arada diğer elinde 2 kg levrek vardı gözüm takıldı içimden ah çektim...Bu arada minik abiye ben cesaret edemem ben çıkaramam dedim oda kızdı başka birine gitti bende içimden bu balığın eşi vardır dedim..Takımları çıkartım 10 cm siyah beyaz youzuri çıkardım taktım oltanın ucuna başladım sırtıya kıyıdan 1 dakika geçmeden küt ya ne takıldı derken 1 kg levrek inanamadım..Ama iyi çığlık atmıştım yakaladım diye...Mustafa abi ırmaga yeni gelen herkese anlatır o günü...

9. goldboy52

goldboy52 Aktif Üye

Bu aralar avlar azaldı...bu konuda pek yazan olmamıştı..bi güncel çekeyim belki paylamak isteyen olur :)?

10. zokacı

zokacı Aktif Üye

bizde spine yeni merak sardık kısmet olsada yazsak yanlız 7/22 atarlı rephone kamışımla 400 gramlık iskiriyle büyük zevk aldım el oltasından spine geçme kararımda ondan sonra şekillendi hayırlısı inşallah levrekte olur

11. BALIKCI 1

BALIKCI 1 Üye

sene 2002 kasım ayıydı kız arkadaşımdan ayrıldım bilenler bilir konakta aşıkların buluştuğu yerler vardır vapur iskelesinin orada oturuyorum ayıptır demesi 2 kutuda votkalı t. var aşk acısıyla hem içiyorum hemde oltacılara bakıyorum oltayı atıp, duruyorlar içimden diyorum ''çalışamadan kim almış ki siz alcaksınız'' armut piş ağzıma düş neyse uzatmayayım kendimce onlara kızıp gittim 9 yada 10 liraya bir set aldım balıkcılık ney nasıl yapılır bilmem balıkların cinsini bile bilmem neyse kafada ala çakır ya bindim otobüse gittim güzelbahçeye çalıştığım yerdekiler derdi balık var diye oradan mantıkla saat bu arada akşam 10 oldu ben vardım ha bu arada yemciden yem aldım verdi bana böcekleri (teke)ben düşünüyorum nasıl takacam bunları, acaba elimi ısırırmı falan :eek:bir görseniz neyse zor bela taktım ama bir kaç sefer elimde kımıldayınca atıverdim ama en sonunda bilmeden kuyruğundan taktım attım gittim 2 bira daha aldım geldim oturdum içiyorum olta kumda saplı anam bir baktım olta yamul düştü derken denize gidiyor ben bir fırladım yerimden zannedersiniz kurşun yedim son anda tuttum oltayı hemen asıl çek falan derken gözleri çakmak çakmak yanan bir balık geldi önüme o bakışı hiç unutmam çakmağın ışığı eşliğinde iğneden kurtardım bira torbasına koyduğum gibi bekar evime ertesi günü tartdırdım 2 kilo civarıydı ama tek başıma olunca bir hafta yemiştim(parçalatıp dondurdum)düşünün ki kendim bile temizleyemedim:D öğrendim ki namı değer paşaymış bizim balık. O gündür bu gündür levrek derim başka demem ki her tutduğum paşada da o bakışı ararım, hepinize rastgele.