Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İLK PAŞAM BOĞAZIN PAŞASI

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında chaosad tarafından paylaşıldı.

1. chaosad

chaosad Üye

Uzun süredir yoğun olarak devam eden işlerimden ve misafir trafiğinden dolayı ava gidemiyordum. Bu hafta sonu içinde durumlar belirsiz olunca 02/10/2013 akşamı aldım spin takımlarımı daha önceden birkaç kere gittiğim ve kışın güzel avlar yapabileceğimi düşündüğüm bir mekana doğru yola koyuldum.

Arabayı park ettikten sonra pekte umutlu olmayarak deniz kıyısına doğru ilerlemeye başladım son zamanlarda balıkla ilgili kıyı için pek iç açıcı haberler yoktu, boğazda balık vardı ama genelde tekne ile uzun oltayla av veriyordu.En kötü biraz kafam dağılır biraz temiz hava alırım dedim ve başladım atıp çekmeye.

Hava zaman zaman yağmurlu ve 3-5 rüzgarlıydı sağlam estiği anlarda insanın içini titretiyordu.Farklı farklı noktalara at çek denemelerim yaklaşık bir saattir devam etmesine rağmen hiçbir belirti yoktu, artık sahteyi izlemeyi bırakıp sağa sola bakınmaya başlamıştım.O sırada kıyıya yakın bir yerde birkaç balığın atladığını gördüm ve hemen sahteyi çekip o bölgeye yolladım 1.,2.,3. denemeler ama tık yoktu yine.

Oradan ümidi kesip biraz ilerisine attım ve çekmeye başladım sahte kıyıya yaklaşırken bir ağırlık bindi hemen tasmayı attım ve fazla zorlanmadan sudan kaldırdım işte sezonun ilk dişlisini almıştım derken balık çırpınırken iğneden kurtuldu ve yetişemeden cup suya geri döndü. Hadi bakalım buyur buradan yak.

Neyse sağlık olsun deyip devam ettim 15-20 dakika sonra bir ağırlık daha ama bu sefer iri balık hafiften kalama alıyor attım tasmayı ama biraz çektikten sonra balık su üstü yaptı ve oda iğneden kurtuldu büyük ihtimal lüferdi.

Hadi bakalım çalışmaya devam bu akşam sezonu açacaktım ama oltayı atarken uçtaki parça çıktı hop kıyıya çarptı ordanda denize.

Zaten V systemin en büyük sıkıntısı bu, arada bir sıkıştırmazsan uçtaki parça bazen kafasına göre uçma denemeleri yapıyor. Neyse çıkardım sudan kamışın ucundaki porselenin yerinde yeller esiyor moral sıfıra indi tabi bende. Bugünlük işlem tamam dedim umudum vardı biraz ama porselen gidince avda bitti mecburen kös kös eve döndüm. Oturdum kamışı tamir ettim hazır elim değmişken misinayı da elden geçirdim.Yarın akşam tekrar giderim dedim yattım.

Sabah lüferler girdi rüyama saat 5 te ayaktaydım.Uykumu almışım hafta sonuda gidemem zaten fırsatım varken gideyim şu dünkü kaçaklar belki denk gelir deyip düştüm yola.Sabah hava daha soğuktu yağmur yoktu ama rüzgar daha şiddetli ve soğuk esiyordu.Neyse geldim mekana başladım atıp çekmeye yarım saat bir saat tık yok. Dün akşam daha iyiydi bu sabah hiç icraat olmayacak anlaşılan dedim kendime yavaş yavaşta eve gitmem lazımdı daha hazırlanıp işe gidecektim.

Saate baktım 6:30 dedim 45 e kadar takılayım sonra ufak ufak giderim.Biraz daha at çek yaptım ama ne gelen var nede giden su üstüne bakıyorum her yer süt liman tık yok.Sahteyi değiştireyim 3 tur daha atayım sonra gideyim diye karar verdim zaten iyiden iyiye üşümüştüm.Birinci turu attım çektim gene yok kaldı iki dedim salladım sahteyi sardım sardım kıyıya iki üç metre kala birden ağırlaştı olta ama ne ağırlaşmak aynı takılmış gibi refleksle hemen tasmayı attım ve atar atmaz başladı cırrrrrrr

offffff ne oluyor şimdi ne var bu oltanın ucunda derken sırtını gördüm balığın tam o anda hafif yan döndü ve anladım ki bu bir levrek.
    Hayatımın ilk levreği ve bugüne kadar oltama gelen en büyük balık. Gözüme o kadar büyük geldi ki bu takımla bunu almam mümkün değil diye düşünmeye başladım kepçem yok, seslenebileceğim kimse yok durum vahim anlayacağınız. Zaten yüksekteyim balıkla aramda epey mesafe var kaldırsam misina kopar eğilsem alamam.Etrafa bakınmaya başladım nerden çıkarabilirim diye ama bu arada bir balık cırlatıyor bir ben sarıyorum

kalbim gümbür gümbür atıyor aklıma dün akşam kaçırdığım balıklar geliyor bir yandan.Hayatımın en büyük balığı oltamda ama şimdi kaçıracağım ve arkasından kim bilir ne kadar pişman olacağım diye iç geçiriyorum.O sırada biraz daha alçak bir yeri gözüme kestirip o tarafa doğru oltayı sara sara ilerlemeye başladım ama balık söz dinlemiyor bir kafa atıyor bir kalamayı öttürüyor.

İstediğim yere varınca başladım bu sefer balığı izlemeye oltayı bir sağa bir sola gezdiriyor bende sarmaya çalışıyorum sanki saatler olmuş balığı tutalı bir an önce kıyıya almam lazım diye geçiriyorum içimden sarıyorum sarıyorum ve balığı tekrar görüyorum.Balık yine yan dönüyor ama oda ne!!!

sahte orta iğneden balığın ağzının sol tarafına girmiş kafa kuyruk iğneleri dışarıda sahte resmen balığın yanağında duruyor. Bu balığı alamam kesin yırtar gider kıyıya yaklaşınca dedim ama yapacakta bir şey yok denemem lazım.O sırada balık artık yavaş yavaş sert hareketleri bırakmış usul usul dolanıyor yan veriyordu.Hafif hafif sarmaya başladım bende sert bir hareket yapmasın diye usul usul sarıp kıyıya kadar getirdim kamışı yere bırakıp misinayı aldım elime ordan devam ettim artık fişeklerse gidecekti yapacak bir şeyim kalmamıştı. Ama öyle bir şey yapmadı balık usul usul kıyıya geldi ve yanaklayıp aldım hemen.

Allahım sana şükürler olsun deyip kucakladım balığı doğru arabaya bagajda poşetler var ama sığdıramadım kafayı koyuyorum kuyruk dışarıda kuyruğu koyuyorum kafa dışarıda neyse böyle olmayacak deyip gazeteye sardım balığı.Geri döndüm oltayı takım taklavatı topladım atladım arabaya.Mutluluktan uça uça eve geldim.Aslan avcısı gibi dikildim hanımın karşısına görseniz nasıl kasılıyorum o da sağolsun çekti fotoğrafları mutluluğuma ortak oldu.Balığı dolaba zor sığdırdım.Artık balık balık diye başını şişirdiğim arkadaşlarıma bir ziyafet çekerim kısmet olursa.

Paşa yaklaşık 70 cm ve 4100 gr dır.

Raporu okuyan herkese daha iyileri rastgelsin!!! (Hamdi Abiye ve İnce Çizgi ekibine selamlar:))

Kamış okuma V system 2.70 10-40
    Makine okuma trio 40
    Hava 3-5 yıldız,poyraz
    Av saati 06:30
    Sahte 13 cm floating sardalya renkli
    (Lütfen avlak ve sahte markası hakkında bilgi istemeyin, teşekkürler)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Vay boğaz ve levrek. Bu süper bir haber. Ben de spin takımla buralarda balık alınabiliyor mu derken bir levrek haberi. Tebrik ediyorum. Muhteşem bir trofe olmuş.

4. beetl38

beetl38 Üye

Süper balık tebrikler...

5. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Maşallah, Tebrik ederim işin en güzel yanı boğazda olması. :) Afiyet olsun şimdiden..

6. gommes

gommes Yeni Üye

Gerçekten müthiş birşey... Her daim böyle avlar nasip olur inşallah.

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

7. Mert Yılmaz

Mert Yılmaz Daimi Üye

Çok güzel balık elinize sağlık.
    Tebrik ediyorum.

8. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

Harika bir Levrek.Çok güzel bir anlatım...Keyifle okudum.Tebrik ediyorum.

9. Burak Karadeniz

Burak Karadeniz Aktif Üye

Sevgili Levent gerçekleştirdiğin bu güzel avın yanı sıra sunumu da çok güzel olmuş. Zevkle okudum. Ellerine sağlık.

10. umooth

umooth Aktif Üye

Müthiş av ve anlatım, tebrik ederim.

11. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Levent
    Resmen düşeş atmışsın..
    Her zaman rast gelsin