Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ilk tekne avım ilk mercanlarım

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında emek79 tarafından paylaşıldı.

1. emek79

emek79 Üye

Herkese selamlar. Yıllarda balık için sahile giderim, içimde hep tekneyle gitmek vardı. Arkadaşlar teklif ettiler olur dedim ama sarı kart almam gerekli. Bir kaç içinde kendimi il tarım müdürlüğünde buldum ama mallesef internet yokmuş bana kart veremediler. Akşam iskenduruna gece avına gidecez almam lazımdı. Akşama doğru bi daha uğradım ama malesef kartımı alamadım. arkadaş gezi teknesiyle gideceğimiz için sorun olmayacağını söyledi. akşam 8 gibi arkadaşlarla buluşup iskenderuna doğru yola koyulduk. Gidecek 60 km yolumuz var. saat 9 gibi tekneye vardık. eşyalarımızı yükleyip yola koyulduk saat 10 gibi olmuştu. yaklaşık 1-1,5 saat yol giitikten sonra büyük bir gürüldü duyuldu teknenin arka kısmında bi baktık gemiye binmek için kullandığımız köprünün bi taraındaki ipler kopup yantarafa çarptı. gemici arkadaş köprüyü kaldırmamış. sahile geri dönüp köprüyü alması gerektiğini söyledi arkadşlar bunun çok zaman kaybı olacağını söylediler. ben ilk defa gemiyle çıktığım için anlamıyordum. Sonunda arkadaşlar adamla tartışıp bizi sahile bırakmasını istediler. saat 1 gibi sahildeydik. maalesef av yapamadan bitmişti tekne avımız. artık bu kadar yol yaptık gelmişken sahilden atalım dedik ama sabaha kadar sadece 300 gr lık bi çupra aldık.
    Bu avdan sonra arkadşım bülent bana 16 sında ava gideceğini teknin 6 kişilik olduğunu ve istersem gelebileceğimi söyledi. Pazar günü olması sebebiyle biraz tereddüt ettim. hafta içi çalıştığım için ailemle sadece pazar gününü beraber geçirdiğim için pazar günü balığa gitmeyi pek sevmem. Biraz düşündükten sonra kabul ettim. İlk iş olarak Sarı belgemi aldım. sonra balık malzemesi satan yere giderek 2 tane 180 cm tekne kamışı aldım. Ordaki arkaşın yardımıyla gerekli iğnelerden yağılmış hazır takımlardan aldım. gerekli malzemeleri arkadşın yardımıyla tamamlayıp pazar günün beklemeye başladım. pazar sabahı saat 2,5 gibi uyanıp yola koyulduk, maalesef yine uzun bi yolmuz vardı. bu seferde samandağ arsuz arasında kale köye gidecektik. kale köyü balıkçı köyü, çok sempatik bi sahil köyü. saat 6 gibi denize açılmaya başladık. fazla yol almadık, yaklaşık 2- 2,5 km uzaklaşınca sahilden olta atmaya başladık. bu kadar yakındanmı atacaz dedim yeter dediler. Ben 6 numara iğne kullanıyordum. Balıklar gelmeye başladı mercanlar tek tek çifter çifter gelmeye başladı. arada bir gümüş ve kolyozda geliyordu. Balık kestiğinde tekneci yer değiştiriyordu. Gemi hareket ederken yanımda getirdiğim 6 lı tüy takımını ucuna 150 gr ağırlık koyarak teknenin arkasına bıraktım. Çok güzel bi vuruş geldi okuma marka 60 lık makinama asıldım. çok küvvetli kafalar atıyordu ilk defa bu kadar kuvvetli balık çekiyordum. Ne geleceğini çok merak ediyordum. ve tekneye yaklaşınca bir palamut olduğunu gördüm. tekneye alınca daha çok sevindim. tekne tekrar hareket etti bende aynı şekilde tüyleri saldım arkasına tüyler beyaz rengindedi. Kaptan yaklaştığımızı söyledi bende tüylari toplamaya başladım, giderek olta ağırlaşıyordu. tekneye adığımda çok şaşırdım tüylerin 6 sıda kolyoz doluydu. balıkları alıp bu sefer dipe doğru gönderdim tüyleri. arkadaşlar yemli atıyorlardı. Yem olarak karıdes kullanıyoruz. Ben her atışta 6 şar kolyoz çekiyordum. bi süre çektikten sonra balık kesmeye başladı. ben de dipte biraz bekletmeye başladım. Bu sefer çıkan balık gümüştü çok şaşırdım ilk defa beyaz tüye gümüşün geldiğini görüyorum hiçte duymamıştım. avımız saat 3 kadar böyle sürdü. iyi derecede hem mercan hem kolyoz almıştık. bende 2 tane palamut almıştım. Dönüşte köye geçtik biraz insanları çok sıcakkanlı insanlardı. sağolsunlar çay ikram ettiler. ilk defa tekneden balık aldım ve çok zevk aldım. Bu zamana kadar niye kart almamıştım diye düşündüm. sebebini biliyorum aslında bu kart cebimde olduğu sürece beni kimse denizden alamaz her hafta gitmekten korkuyordum. nitekin öyle oldu dayanadım 2 hafta sonra arkadaşlara kart aldırdıp yine kale köyün yolunu tuttuk. tarih 29.09.2012 yine aynı yerde balıktayım. yine aynı balıklar mercan ve gümüş. arada bir kolyoz geliyordu. bu sefer tüy kullanmadım. İnternettten tekne için çıkrık aldım ama teknenin arkasında sırtı yapıyım dedim mesina dolaştı. ondan canım sıkıldı. Yine aynı balıkları aldık. hiç gerçek mercan almadık hepsi kırma mercandı. bi önceki avımızda bi kaç tane almıştım ama bu sefer hiç alamadım.

16.09.2012 tarihli avdan temizlenmiş
    kolyoz ve palamut

bunlarda mercanlarımız

bunlarda 29.09.12 tarihli avdan

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Aslında güzel avlar yapmışsın Mehmet. Hatta bereketli de ..
    Bunu gölgeleyebilecek tek şey yakalanan palamutun (ki o balık yazılı orkinos) ve kolyozların limit altında kalıyor olmaları.
    Yazılı orkinos için boy limiti:45 cm ve en fazla 2 adet
    Kolyoz için boy limiti:18cm ve toplamda 5 kg.
    Bu sirkülere göre 2 adet yazılı orkinos yakalandığında av biter ama zaten teknede kalabalık olduğunuz için yaptığınız avlar toplam limiti geçmez.

Limit ve kurallarla ilgili genel bilgileri buradan bakabilirsin.

Her ihtimalde yaptığın avlar için tebrikler.
    Sende balıkçılık geni var muhtemelen.
    Daha iyileri rastgelsin

4. emek79

emek79 Üye

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Kolyoz yasal boyları ile ilgili bilgim vardı. Yakaldıklarımın çok büyük kısmı 18 cm üstüdür. Arada bi kaç tane kaldı onlarda maalesef iğneden çıkarırken zarar gördüler. Yazılı orkinos hakkında bilgim yoktu onu da sizden öğrenmiş oldum. ilk defa tekne avına çıktığım için bilmiyordum teknecide palamut ve yasal boyutlarda diyince bende aldım. Ben ve teknede ki bir kaç arkadaşım küçük kelebek balıkları yakaladık hepsini denize iade ettik.

5. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Tebrikler arkadaşım. Hepimiz hergün yeni bir şeyler öğreniyoruz. Rastgelsin.