Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İlk ve en pahalı levreklerim

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında göcen tarafından paylaşıldı.

1. göcen

göcen Aktif Üye

Uzun ve benim cahiliye çağı dediğim dönemden sonra araştırıp okuyarak ve tatbik ederek öğrenmek için interneti karıştırırken balıksevdam ile tanıştım. Sanırım en büyük şansım bu oldu ki ilk avımda 2 levrek aldım. Spinning aklıma yatan ilk yöntem oldu burada okuduklarımla gözlemlerimi de harmanlayarak bir deneme yapmaya karar verdim. Fakat sevip sevmeyeceğimi de bilmediğimden öyle çok para akıtamadan basit bir takım oluşturmaya karar verdim. İlk olarak okuma Enezli değerli bir abimin tavsiyesi ile okuma avenger av40b bir makine aldım. Sonuçta spini sevmesem de diğer yemli avlarda kullanabilirdim.sırada kamış vardı sitede okumadık başlık bırakmasam da avlağı bilen abime yine danıştım. Tavsiyesi ile ekonomik sayılabilecek ve beni gayet memnun eden fladen xtra flex 2.40 10-40g atarlı bir kamış aldım. Takım gerçekten hesaplı oldu toplamda 130 lira. Sıra sahteye gelince ben yine kendimi denemek için ucuz bir rapala almak istedim. O sırada dükkanda olan ve oraların gediklisi başka bir abimizin tavsiyesi ile 15g 130mm üstü limon altı turunce maxrap aldım. Bunun yanına da ilk atışlar ile ısınmak koparır ya da taktırırsam diye üzülmemek için river marka üstü siyah altı simli 19g 130mm bir rapala da aldım. Aslında sitede balığın avladığı balık renklerinde sahtenin çalışacağını okumuştum ve bu kefal yavrusu görünümlü sahteyi de bu sebep ile seçtim. Cuma akşamüstü herşeyi tamamlayıp akşam suyuna yetiştim hatta biraz erken gelmiş olacağım ki benden önce dip atan iki kişiden başka kimse yoktu. Fırsat bu deyip kimseye kendimi rezil etmeden uzağa ve istediğim yere atmak için maxrapı klipse geçirdim ve ilk atışımı yapıp çekmeye başladım. İlk atışa göre başarılı sayılabilecek 25 27 metre arası bir atıştı. Daha 4 5 metre çektim ki olta ağırlaşmaya başladı. Yanımda dip atan arkadaşlar balık vuruyo sağlam diyince anladım ki diğer misinayı çekiyorum. :) özür dileyip rapalamı aldım, biraz moralim bozulsa da bu kadar hazırlık ve sırf balık için gelinen 200 km yolu düşünerek ters tarafa bir atış daha yaptım, yaklaşık 20 metrelik bir atışın ardımdan sararken yüzen sahteye levreğin atladığını gördüm, ilk levreğim geliyordu ve ben heyecandan tasma bile atamamıştım. Neyse ki şans "şimdilik benden yanaydı. Nasıl oşduğunu anlamadan balığı taşların üstüne aldım. Balık öylece taşın üzerinde yatıyordu ve ben sahteyi nasıl çıkarıcağımı ve balığı nereye koyacağımı hesaplıyordum işte asrın hatası biraz da heyecandan geldi. Eldivenimi takıp rapalı çıkardım ama poşet pek de yakın değildi :) . Tam poseti alıp balığı atmak için arkamı döndüm ki ölü gibi yatan balık zıplayarak kayalıkların arasına aktı gitti. O an inanın 2 dakika kadar dondum kaldım. Tek tesellim balığın düştüğü kayanın altının su olması ve denize bağlantısının olmasıydı. Giden sevgilinin ardından bakakaldım. O üzüntü ile ikinci atışta da makinenin kilidini açmayı unutunca güzelim maxrap uçarak beni terk eyledi. E gece vakti o ucuz siyah sırtlı rapalaya da balık gelmez diye arabaya atlayıp hemen bir maxrap daha aldım. 8 10 atıştan sonra o da takılmaz mı... bütün hevesim kursağımda kaldı. Saat artık 3. maxrapı almak için geç olmuş akşam suyunun da vakti geçmişti. Ertesi sabah tek kalan ve antreman için aldığım rapala ile tuttum Enez limanının yolunu. Avlakta 15 kişi var kafayı nere çevirsem her oltanın ucunda maxrap o limon sırtlı turuncu altlı rapala. Neyse ki hava karanlık sayılır ne attığımı kimse görmez diye oltayı atıp sarmaya başladım. Umut fakirin ekmeği hesabı :) . Amaaa bizim o yüzvermediğimiz, talim tüfeği kılıklı rapala ilk atışta yine balık almaz mı? Ben 4 köşe olmuşum, böbürlene böbürlene aldım taşın üstüne. Diğer yanda işin erbabı abiler homurdanmakta. Bu da benim ilk ve en pahalı levreğim oldu arkadaşlar.

İlk resim kaçan yaklaşık 40cm civarı ikincisi ise sabah aldığım 38 cm balıklardır.

IMG-20141205-WA0015.jpeg IMG-20141205-WA0015.jpeg IMG-20141206-WA0002.jpeg IMG-20141205-WA0015.jpeg IMG-20141206-WA0002.jpeg IMG-20141205-WA0015.jpeg IMG-20141206-WA0002.jpeg

sinarit_baba, İrfan, adbakt ve 13 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Cevat Göven

Cevat Göven Aktif Üye

tebrikler güzel av olmuş

4. galapagosluiguana

galapagosluiguana Aktif Üye

Tebrikler kardeşim..devamı gelir insallah..:harika:

5. sunny1403

sunny1403 Daimi Üye

Keyifle okudum guzel bir rapor olmus.Tebrikler.Afiyet olsun..

göcen bunu beğendi.
  6. Eray Aksoy

Eray Aksoy Aktif Üye

Tebrik ederim.Acemilikten dolayı hepimizin de zamanında yaşadığı olayları yaşamışsınız :) Zevkle okudum tüm yazıyı gerçekten.İnşallah şansınız her zaman daim olur ve bereketli avlara imza atıp bizimle paylaşırsınız :harika:

norsmen ve göcen bunu beğendi.
  7. göcen

göcen Aktif Üye

Arkadaşlar ikici balığın boyunu göstermek için yanına sigara kutusu koyarak hata yapsam da paketin üzerindeki yazı ile mesajı da vermiş oldum sanırım. Kusuruma bakmayın. Fakat bu işe başlarken 30 35 cm limiti koydum kendime. Balık 4 kutu (9cm) boyundan az büyük çıkınca alıkoydum balığı.

norsmen bunu beğendi.
  8. coner

coner Daimi Üye

Tebrikler niceleri rastgesin.

göcen bunu beğendi.
  9. forkill96

forkill96 Aktif Üye

keyifle okudum ellerinize sağlık :)

göcen bunu beğendi.
  10. hayalet avcısı

hayalet avcısı Aktif Üye

tebrik ederim akın daha ne paralar harcayacaksın bir bilsen kaybetmesende alacaksın artık,sahte balıkların büyülü dünyasına hoşgeldin:)

mrt55, akifd89, arifengin ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  11. göcen

göcen Aktif Üye

Haklısınız :) hatta bugün lülebugaza dönerken, balıkçıma uğrayıp 2 kendo aldım... sonra da yolda "e ben bunları denemedim" deyip 5 km yolu geri teptim. Levrek ya da torik olmasa da yolluk bi kalamarı da cebime koydum . 20141206_162622.jpg

Ekli Dosyalar:

zarg, anton, arifengin ve 2 kişi daha bunu beğendi.