Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

illa da spin kamış parçalı mı olmalı

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında dr.zeki tarafından paylaşıldı.

1. dr.zeki

dr.zeki Aktif Üye

shimano catana BX 270 MH 15-40 gr. almayı düşünüyorum. daha önce hiç at-çek yapmadım.ege de kıyıdan ve mendirekten at-çek yapmayı düşünüyorum. kamışın boyu konusunda kimi 3.00 m önerirken kimi ise 2.10- 2.40 m öneriyor.videolar da gördüğüm hep kısa kamışlar. 2.70 m için ne dersiniz. en önemli sorum ise az yer kapladığı için teleskopik olsun istiyorum. teleskopik ile spin olmaz diye yorum yapanlar ne kadar haklı; teleskopik spin kamışı olanlar lütfen tecrübelerini aktarsın. teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Hoşgeldin Zeki.
    Olmaz diye bir şey yok. Bir dal parçasıyla bile spin avcılığı yapılabilir.
    Ben el oltasıyla yapılanı bile gördüm. :)
    Parçalı kamışlarda daha iyi aksiyon ve mücadele olanakları mevcut.

Kamış boyu ise avlanılacak yer ile ilgili.
    Eğer sahilden ve veya suyun içine girerek avlanacaksanız kısa, mendirek vb gibi yüksekçe yerlerden avlanacaksanız da daha uzun kamışlar gerekir.

4. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

2.70 de iyi bir boydur fazla dert etmeyin ama 3 m uzun kaçabilir özellikle sahteye aksiyon verirken. Parçalı daha tercih edilebilir çünkü daha mukavemetli ve atış performansı daha yüksektir lakin 2 parçadır taşıma zorluğu vardır. Teleskopik ile spin olmaz diye bir şey yok canavar gibi olur.

5. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Selamlar Zeki bey,
    Öncelikle kamışın illaki parçalı olmasına gerek yok.Ancak,çok parçalı teleskopik kamışların performansı, az parçalı yada ayrılabilir 2 parçalılar kadar olmaz.Bunun nedeni iç içe geçen parçaların atış anında eğilme ve aktarma gücünü tek yada iki parçalılar gibi dengeli dağılamaması.
    Tabiki bazı markaların bazı modelleri teleskopik olmasına karşın verimleri iki parçalılara yakındır .
    Av esnasında çokda fark edilemeyecek olan bu durum, zaman içindeki kullanım,sağlamlık ve mücadelede verdiği güvenle ortaya çıkar.
    Kamış boyu ise kişinin avlağı ve tekniği ile alakalıdır.Suya sıfır kumsaldan yada suya girip avlanan birini kısa kamışa ihtiyacı olurken,kayalık sahil boyunca yada iskele ve benzeri yerlerde avlanan birinin nispeten biraz daha uzun kamışa ihtiyacı olur..
    Özetle;Eğer taşıma sıkıntısı işkenceye dönmeyecekse parçalı kamış almanızı önerebilirim.Eğer tercihiniz teleskopikten yana olacaksa en azında 3 parçalı bir kamışı tercih etmenizi öneririm.2,70 bir kamış için 3 parçalı teleskopik kamış 90cm ciivarı kapalı boya denkgelir..

6. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Kıyı ve mendirek için en uygunu 2.70 tir. Sectiginiz kamış da gayet keyifli kullanımı olan hafif bir kamıştır. Suya girmediğiniz sürece 2.70 boy en verimli kullanımı olan boydur. Ben de aynı kamışın 10-30 u var cok memnunum 15-40 ının ise sparişini verdim bekliyorum kafanız rahat olsun gayet iyi bir seçim yapmışsınız.

7. oktay16

oktay16 Moderatör

Aramıza hoşgeldin Zeki,

Parçalı kamışmı, teleskopik kamışmı sorusu yapılan yorumlar sayensinde sanırım kafanda az çok çözülmüştür. Daha önce hiç at-çek yapmadım demişsin, ozaman düşündüğün kamışa o kadar para vermek yerine aşağıda linkini verdiğim kamışa bir göz at istersen, kulanımı çok rahat, ben bizzat kullanıyorum ve çok memnunum. Selamlar..

Okuma Safina-X 42729 spin kam 270cm 10-35GR AVmarketi.com

8. dr.zeki

dr.zeki Aktif Üye

hoşbuldum; parçalı kamışların daha başarılı olduğunu anlamama rağmen daha az verimli olsa da teleskopik kamışın sürekli arabada yanımda olması daha iyi olur diye düşündüm. Ne zaman fırsat olur bilinmez:) kapalı boy 140 cm. oldukça uzun; 3 parçalıları da araştıracağım. makine olarak catana 3000 ya da 4000 FB ile okuma trio arasında kaldım. düşüncesini paylaşan herkese teşekkür ediyorum.

9. walras

walras Üye

Zeki Bey;
    Catana'nın Bx TE 330 H modelini yaklaşık 4 yıldır kullanıyordum. Sevgili arkadaşım Erkan kırmasaydı daha da uzun yıllar kullancaktım. İskenderunda uzak mesafelare atış yapmak neredeyse zorunlu olduğundan 3,30 metre tercih etmiştim. Spin için ideal, uzun saplı ve mukavemetli bir kamıştır. Dediğim gibi çok uzak mesafelere atmak zorunda değilseniz 2,70 hem ağırlığı hemde vereceğiniz aksiyon açısından avantaj sağlayacaktır. Bahsettiğiniz catana orta sert aksiyonlu bir kamıştır.İki parça kamışın bana göre tek dezavantajı taşınma, arabaya sığdırma vs gibi sorunlardır.

10. fredyss

fredyss Yeni Üye

hocam ben okuma trio kullanıyorum ve tek kelime ile harika.

11. ykbilen

ykbilen Aktif Üye

makinada
    catana veya imkanınız varsa exage tavsiye ederim.