Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

? in 1 / El yapımı

Konu, 'Balık Avında Kullanılan El Yapımı Sahte Yemler' kısmında diverozcan tarafından paylaşıldı.

1. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Neden böyle bir başlık attığımı soranları duyar gibiyim. Açıkçası; düşündüm daha uygununu bulamadım.
    Satırları okudukça sebebini siz de anlayacaksınız.
    Şimdiye kadar pekçok farklı sahte çalışmam olmuş ve kendimce yenilikler katmaya çalışmıştım (gerçek deri, zırhlı pul imitasyonu, kumaş giydirme, diş fırçası, smokin vs..). Sonuçları gayet başarılı da olmuştu.
    Bu seferki çalışmama başlarken başta aksiyondan şüpheliydim, ancak farklı eklentilerle denediğim aksiyonları, beklediğimden çok daha iyi görünce "yine yaptın yapacağını Özcan" dedim :) Hatta bu seferki modellerin aksiyonları şimdiye kadar yaptıklarıma göz atınca baş sıralarda diyebilirim.
    Sözü çok uzatmadan gelelim " ? in 1 " nasıl ortaya çıktı ?
    Başlangıçta; basit bir jointing(parçalı) model(13cm, 11gr) çalışayım dedim, yapmışken de daha küçük(10cm, 10gr) ve tek parçalı olanını ve bir büyüğünü de(13,5cm) kesmiş oldum. Küçük olanı gece avında kullanmak üzere favori renk olan siyaha boyadım; büyüğüne henüz karar veremedim.
    Farklı bir teknik olarak da VMC iğneleri siyaha boyayıp vernikledim.

Kullandığım Malzemeler :
    8 mm kalınlıkta balsa levha
    1,2 mm çapında krom paslanmaz tel
    3 mm kalınlıkta şeffaf mika
    çelik bilyeler
    şeffaf ahşap tutkalı
    5 dk. Devcon clear epoksi
    akrilik boyalar
    epoksi gözler
    Awa Shima 8237 perfection red kırmızı 6 no iğne
    VMC 9617PS karbon çelik 4 no iğne (siyaha boyadım)
    Silikon balıklar ve delikli iğneler
    Streamer (el yapımı)
    Mepps Black Fury 2 No döner kaşıklar

Yapımın teknik aşamalarını önceki açmış olduğum konulardan detaylı olarak takip edebilirsiniz.
    Streamer çalışmaları da enaz sahte yapımı kadar zevkli ve çeşitlilik hayal gücünüzle sınırlı.
    Renk tercihinize göre farklı silikonları istediğiniz formda kesip kullanabilirsiniz.
    Kullanmak istediğiniz döner kaşık ve diğer kaşık modellerinde ise sınır yok. Ekli, balsadan mamul kuyruk parçasını da istediğiniz renkte boyayabilirsiniz.

Hatta arkasına metaldan parça keserek pervane takıp farklı bir aksiyon da yaratabilirsiniz!! Bunu en kısa zamanda ben de deneyeceğim.

Şimdi neden bu başlığı kullandığımı daha iyi anlamışsınızdır sanırım.

Sağlıcakla kalınız.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. soner Yılmaz

soner Yılmaz Aktif Üye

Elinize sağlık. Hem çok güzeller hemde çok yaratıcı, iki parçayı birleştiriken epoxy mi kullanıyorsunuz yoksa yüzeyini mi kaplıyorsunuz.

Ürün geliştirmenize yardımcı olacağını düşündügüm naçizane bir öneride bulunmak isterim müsade ederseniz. Yan yana duran çelik bilyaları bağımsız birer deliğe oturtacağınıza aynı satıh üzerinde bir kanala oturtursanız yani delikleri birleştirirseniz, bilyalar içeriden ses yapacağından daha avcı olacaktır. Bazı marka ve modellerde bu tip özellik taşıyan sahteler olması benim tezimi güçlendirmekte sanırım. Daha evvelden yaptıklarınız içerisinde belki önerdiğim modeller vardır bilemiyorum fakat yoksa mutlaka deneyiniz.
    Tekrardan elinize Sağlık.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Eline sağlık Özcan
    Joker bir sahte yapmışsın

5. Asi ve mavi

Asi ve mavi Daimi Üye

Çeşitli bir sahte olmuş. Çok yaratıcı görünüyor.

Ellerinize sağlık.

6. burak KILINÇ

burak KILINÇ Yeni Üye

emegıne saglık hepsı cok guzel

7. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

İsmini Nar koyalım bence :)

Bakkaldan aldım bir tane eve geldim 1000 tane :D

Eline sağlık.

8. enis59

enis59 Daimi Üye

tebrikler eline sağlık abi

9. Murat BİLGE

Murat BİLGE Aktif Üye

Gerçekten çok güzel.
    Sen, bu sahteyi yaparken daha çok zorlanmışsındır.
    Sahte bu hale geldikten sonra, parçaları değiştirmek en kolayı olsa gerek.
    Ellerine sağlık. Umarım bunlarla gerçekleşen güzel avlarından birinide paylaşırsın.

10. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

El emeği harika işçilik ama cehaletimi mazur görün o bilyelerin içeride oynaması ve ses çıkarması gerekmiyor'mu? Sanki olduğu yerde durup hareket etmeyeceklermiş gibi duruyorlar.

11. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Teşekkürler Soner bey.
    İki parçayı birbirine neme dayanıklı şeffaf ahşap tutkalı ile yapıştırarak birleştiriyorum. Şeffaf epoksiyi damağı ve gözleri yapıştırırken aynı zamanda da sahtenin üzerini kaplarken(enaz 3 kat) kullanıyorum.
    Öneriniz için de ayrıca teşekkürler.Bu sahtedeki bilye yuvaları ayrı gibi gözükse de her yuvanın arasında bilyeler birbirine çarpıp ses yapacak kadar dar bir kanal mevcut. Bilyelerin sabit kalarak dengeyi muhafaza etmesi ama aynı zamanda da uygun tonda ses yapması için bu yöntemi kullandım.
    Sizin dediğiniz gibi kanal içinde hareketli bilyeler kullanarak(hareketli transfer denge sistemi) da çalışmalarım olmuştu. Özellikle Daiwa markasının geliştirdiği bir sistem bu. Ayrıca kanala bir mıknatıs ilavesi ile uzun atışlarda maksimum performans sağlayan benzer ağırlık transfer sistemleri de var(Daiwa mag ve tobimaru modellerinde olduğu gibi). Birkaç sahtemde uyguladım ve çok iyi sonuç aldım. Bir de yine birkaç sahtemde uyguladığım; ağırlıklara dokunmadan ayrı bir odacığa cam ve plastik boncuklar koyarak(aynı zamanda hava odacığı görevi yaparak sahtenin dengesini de sağlıyor) tıkırtı sesi elde ettim. Çok farklı yöntemler mevcut. Sahtede istediğiniz aksiyona göre en uygununu seçmek işin en uğraştırıcı ama en zevki yanı diyebilirim.
    İlginize tekrardan çok teşekkürler. Sağlıcakla kalın.