Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Inchiku

Konu, 'Jigging (Vertikal Jigging) Jig İle Balık Avı Teknikleri' kısmında spindoctor tarafından paylaşıldı.

1. spindoctor

spindoctor Aktif Üye

Selamlar uzun zamandan beri hep uzaktan baktığım bu teknik için takım yapma derdine düştüm malum alacak sahte kalmayınca yeni heveslere yöneliyoruz kaşıntı başlıyor. Kısacası düşündüğüm takıma bir makine buldum Penn Spinfisher 5500, 55 lık kafa bu av için benim işimi görür mü? Kamış nasıl seçmeliyim nelere dikkat etmeliyim bu konuda teklifleriniz nelerdir merak ediyorum. Sahte olarak Daiwa pirates çok duyduğum bir model avlanacağım yer şimdilik buralarda max 70mt gökova körfezine inersem 100mt nin üzeri yer çok ama genel olarak bodrum civarında deneyeceğim ve derinlik 70mt olacak 150gr bu sahte için benim işimi görür mü? Şimdiden cevap veren herseke teşekkür ederim...

hakan4117 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. HastaRuH

HastaRuH Daimi Üye

Inchiku nedir ki ?

hakan4117 bunu beğendi.
  4. Seddülbahir

Seddülbahir Aktif Üye

Ali Bey merhaba,

Inchuku'dan ziyade, olaya jigging diyelim her şeyden önce. Çünkü "inchuku" jigging disiplininde kullanılan bir jig yemi türüdür. En bilinen modellerinden biri de bahsettiğiniz Daiwa'nın Pirates jig modeli..
    Bu inchukular daha çok dip balıklarını hedefleyen sahtelerdir. Pelajik balıklar için başka modellerden de almanız gerekir.

Benim ilk etapta önerilerim şunlar (internette çok daha ayrıntılı bilgi de mevcut):
    1. Kamış alırken koltuk altına girebilen türden almaya dikkat edin. Teleskopik değil, parçalı türden 180- 210 cm boy aralığında olsun. 150 gr 'lık sahtelerle avlanacaksanız atarı max 150-200 gr olan kamış işinizi görecektir.
    2. Makine alırken "sağlam" ama olabildiğince hafif bir makine tercih edin.
    3. Makinenizde ip misina ve önünde FC leader kullanın.
    4. Sadece inchuku değil, diğer tip jig'lerden de edinin ve av sırasında değiştirmekten çekinmeyin.

Çok ayrıntıya girmeden, ana hatlarıyla yazmaya çalıştım. Bu konuda sitede de gayet faydalı bilgiler var, bir okuyunca daha da bilinçleneceksiniz.

5. Turuncu

Turuncu Aktif Üye

Bende ne uygun kamisi ne de makinasi var. Sadece 2 tane jig var arada esnek
    1.80 bot kamisi ile ziplatiyorum :) iste sansa da 2 kere orfoz yakaladim.
    Yakaladigim sahte Shimano engetsu bottom ship 135 gr.
    digeri de Daiwa Hot's bigfin 150 gr. ikiside pembe ahtapotlu.

Adana bolgesinde bu teknikle avlanan bir arkadasim ozellikle Shimano Lucanus jig
    tavsiye etti ama henuz hic rastlamadim.

hakan4117 bunu beğendi.
  6. Turuncu

Turuncu Aktif Üye

ARkadasima sordum Kamis olarak Shimano Jigwrex Bottom Ship 1.91 mt. ve
    Olympus Maverick 2.05 mt. kullaniyormus.

hakan4117 bunu beğendi.
  7. spindoctor

spindoctor Aktif Üye

Inchiku jig başlığı altında farklı bir disiplin, canlı yem ile av yapan da var sadece sahtelerle avlayan da, cumartesi 120gr daiwa pirates glow orange ile biraz test yaptık arkadaşımın takımlarıydı. Biraz yorucu olduğunu söylemeliyim balık bulucusu arıza yapınca rastgele yerler denedik ama sonuç sıfır. Balık bulucusu olmadan sanıyorum olmayacak ya da iyi birkaç koordinat alıp o bölgelerde deneyeceğiz. Benim asıl merak ettiğim kendim için bir takım yapmak ve bu malzeme konusunda bilgisi olan varsa önerilere açığım. Baktığım birkaç makine Penn Spinfisher 5500, Penn Conflict 6000, Penn Battle 6000 neden hep pen derseniz burda satıcı olan dostumun bir kıyağı olacak fiyat konusunda ve penn tek yönlü bir mekanizma olduğu için daha güçlü olduğunu düşünüyorum. Tek sorunum kamış seçimi bu konuda en ufak fikrim yok.
    İnchiku disiplini ile av yapan arkadaşlardan öneri bekliyorum. Sevgiler selamlar...

hakan4117 bunu beğendi.
  8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Sıfırdan takım kuracağın için benim tavsiyem klasik makinelerden değil de freespool makinelerden ve tetikli kamışlardan almanız.
    Bu yöntemle çok iri balıklar yakalanma imkanı olduğu için en güçlü klasik makinenin bile yetersizliği görülmüş şeyler.
    İmkanı olan hemen herkesin başarılı avlar yaptığı bu stil için en başından uzun süreli yatırım yapmak bence en doğrusu.

hakan4117 ve spindoctor bunu beğendi.
  9. spindoctor

spindoctor Aktif Üye

Şeref bey makine ve kamış için birer örnek verebilir misiniz? Çok anlamadım nasıl bir üründen bahsettiğinizi...

hakan4117 bunu beğendi.
  10. iasoslubalıkçı

iasoslubalıkçı Aktif Üye

Merhaba hemşehirlim. sana yakın sayılabilecek yerlerde avlanan abilerimiz var. Kıyıkışlacık (İasos) ta alagün dediğimiz bölgede (Teke Burnu tarafı) inciku ile avlanıyorlar ve en büyük yakaladıkları 4 kg civarı antenli mercan. balık bulucuları yok onlarında:) o taraflara gitme imkanınız olursa bir kaç yer söyleyebilirim özelden:) kullandıkları jig shimano bottom shipin sardalya rengi olan derinlikte 25-40 metre arası. müsait olunca ceptende ararım. görüşmek üzere hoşçakalın.

hakan4117 bunu beğendi.
  11. ergun0403

ergun0403 Üye

Ali Bey mailimi aldınızmı

hakan4117 bunu beğendi.