Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ingiltere`de balikcilik baskadir

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında elmexicano tarafından paylaşıldı.

1. elmexicano

elmexicano Üye

Belki hatirlarsiniz, gecen senelerde “Japonya`da balikcilik baskadir” diye bolumler aciyordum. Japonya`dan ayrildim. 2015 Kasim`dan beri Cambridge Universitesinde yeni gorevime devam ediyorum. Bir yandan solucanlar uzerinde Lamarck`in evrim mekanizmasini aciklayacak deneyler yaparken, bir yandan da bu guzel, yagmurlu ve kibar ulkenin denizkenarlarini kesfetmeye calisiyorum.

itiraf edeyim ki, ben bu kadar dogal ve guzel bir deniz kenari beklemiyordum. Vallahi sasirdim. Iskenderun ile Arsuz arasindaki (eski hali tabi, otoyol yapilmadan once) kirma tasli sahili hatirlatti bana. Ve ordan cok daha iyi korunmus bir yer burasi. Tam olarak Ingiltere`nin dogu kiyisinda bir kasabadan bahsediyorum.

Japonya`dan ayrilmam, malzemelerimi Ingilere`ye getirmem kolay olmadi. Ulke degistirmek oyle kolay degildir. Tatlar, dokular, kokular, insanlar ve akliniza gelecek hersey degisir. Bu benim dorduncu kez ulke degistirmem oldu. 2004-2005 arasinda Meksika`da yasadim. 2005-2009 arasi Istanbulda idim. 2010-2015 arasinda da Japonya`da yasadim. Simdi ise Ingiltere! Her gittigim yere bu tutukuyu da goturuyorum mutlaka. Balik avi!!! Malzemeleri tasimanin zorlugunun yaninda, yeni avlaklar kesfetmek kolay olmuyor. Gerci google maps`e tesekkurler, bugunku avlagimi oyle sectim ve nokta atisi yaptigimi da gordum. Bir yandan da Ingilizler`in olusturdugu bazi amator balikcilik klupleri var. Sagolsunlar, malzemem konusunda fikir verdiler.

Tabi isin en tehlikeli yani gel-git`in cok siddetli olmasi. Gunde su derinligi 5 metre degisiyor! O yuzden, baliga gidilecek saati cok iyi secmek lazim, yoksa aksam haberlerinde olum ilaninizi verebilirler. Hatta, kiyidan balik avciliginda can yelegi mecburidir burda. Herseye ragmen cok guzel bir avlaga gidebilmeyi basardim. Cambridge`den iki tren degistirerek 3 saatte gittigim bu yerde, onceden haritadan belirledigim noktaya gittim. Sehir merkezindeki dukkanlar falan dikkatimi cekmiyor, ben bir kere avlaga odaklanmisim. :). Resimlerde de goreceginiz uzere, muhtesem bir kiyi!

Gittigim avlaktan bir goruntu

O kirma taslarin uzerinde ayaklarim kayarak ilerlerken tek dusundugum seyin sahtenin pesine takilacak bir levrek baligini gormek oldugunu hatirliyorum. Rahatlamak boyle birsey iste. Daha ikinci atisimi yapmistim ki, ima salt skimmer sahtemin uzerinde oyle bir su patlamasi oldu ki, saskinliktan makineyi cevirmeyi birakmisim! 1-2 aniyeden sonra sarmaya devam ettim. Ve o anda levrek oldugunu tahmin ediyorum, kalamayi almaya basladi. bir iki sarimdan sonra kurtuldu maalesef. Ve ben atip cekmeye devam ettim. 3 atistan sonra yine sahtemin arkasinda inanilmaz bir patlama oldu. bu sefer hazirlikliydim ve sarmaya devam ettim. ikinci ve ucuncu defa yine patlama oldu, ama tasmalayamadim bu sefer. Adrenalin tam doz, ben mutluyum ama bir yandan da disari cikaramadigima uzuluyorum.

Bu takiplerden sonra, baska bir aksiyon olmadi. Su alti baska sahteler denedim ama maalesef hicbirsey cikmadi. O resimde gorunen kiyinin yarisini 4.5 saatlik dilimde gittim ve geldim. Inanilmaz bir zevk ve rahatlik. Hem temiz, hem guvenli ve benden baska balikci yok! Turkiye`de olsa nasil olurdu acaba? :)

Kullandigim makine, kamis ve sahteler!

Degerli ustalar, hobidaslar ve kardesler,

Hepinizie basarili avlar dilerim, ve simdiden kurban bayraminiz mubarek olsun.

O avlaklari yeniden deneyecegim. Turkiye`den surf takimlarimi da getirtecegim. Kisin kiyidan yemli buyuk balik avlari yapiliyor. “Cod” dedikleri bir balik var. Mezgitgillerden saniyorum. Boyle guzel avlaklari bulduguma ve boylesine iyi korunmus olmasina cok mutluyum. Darisi bizim memleketin basina!

selamlar

A.can

Hasan genc, Levreko, coner ve 14 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Çok güzel bir rapor.
    Eline sağlık..

Adamlar her yerlerini koruyup kolluyorlar. Kural koydular mı uygulayıp denetliyorlar.
    Sonraki denemelerinde en güzelini yakalayacağından hiç şüphem yok.

ps: Avlanmak için lisans izin vs gerekli mi?

4. elmexicano

elmexicano Üye

Deniz avi icin lisans gerekmiyor. ama levrek baligi en az 45 cm olacak sekilde kisi basina 2 tane avlanmasina izin veriliyor. ve mart-mayis arasi avi yasak saniyorum.

NRT75 ve agartan bunu beğendi.
  5. nzmcnr

nzmcnr Aktif Üye

Çok güZel bir yazı üstadım, mera konusunda
    Güneyde Bournemouth , poole sahilleri de keyifli, forsatınız olursa gidin derim, 2 sene yaşadım orada

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. centetic

centetic Aktif Üye

Öncelikle size imrendiğimi belirteyim. Yaşadığınız yerler (özellikle son ikisi) müthiş yerler. Ben de oralarda yaşama imkanım olmasını çok isterdim. Fotoğraflar bile ne kadar medeni, yaşanası yerler olduğunu gösteriyor. Bir tane bile çöp, plastik, pet şişe vs. göremedim ben. Ne kadar güzel.

7. halimyildiz

halimyildiz Daimi Üye

Ah ah abi nerde o günler orası türkiye olsaydı orasinin halini düşünmek bile istemiyorum

Her zaman rastgele abi

8. Seddülbahir

Seddülbahir Aktif Üye

Büyük bir hevesle okudum yazınızı..
    Ellerinize sağlık, rastgelsin..

9. Yusuf1905

Yusuf1905 Üye

benim ülkemin horozu bile farkldır

10. coner

coner Daimi Üye

Güzel günceniz için teşekkürler.Devamını merakla bekliyoruz.

11. Hasan genc

Hasan genc Aktif Üye

Hayatınızın bu yeni döneminde başarılar dilerim . Rastgele :)