Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İp Misina Eskime Sorunu

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında faktoriyel tarafından paylaşıldı.

1. faktoriyel

faktoriyel Üye

Merhaba Arkadaşlar;

Aranıza yeni katıldım herkese merhaba... Bu forumdaki ilk mesajım o yüzden forum kurallarına ya da formatına tam uymuyorsa şimdiden özür dilerim. İlk mesajım olduğu için kendim ve elimdeki malzemelerle ilgili kısa bir bilgi vereyim. Yaklaşık 4 aydır bu hobiyle ilgileniyorum. Asıl ağırlık verdiğim disiplin spin avcılığı. Hedef balığım ise limit üstü sayılabilecek (35-40 cm) levrek, Lüfer veya Lüfere yakın sarıkanat, ve Plamut. Bunun yanında yakala bırak şeklinde LRF de denemek istiyorum. Elimdeki ekipmanların bazılarının llistesi:
    Makine : Daiwa Procaster 2500 A
    Kamış 1: Caterplan (Decathlon markası) Lure 270 20-40 kamış
    Kamış 2: Favorite Spinning Laguna LGS 902MH 2.70m 5-28g Fast kamış
    Sahteler: Muhtelif Duo(10 Gr. 15 Gr.) Muhtelif Savagear (19 Gr. 21 Gr.), muhtelif Kendo (9Gr,19gr),Muhtelif Rapture (19 gr. 32 gr)
    Klips: Kendo 00 numara
    Kaşık: Muhtelif Hansen(18 gr 21 gr)
    Misina: Sufix Fuse Performance Multicolor 0.20 12 Kg çekerli (ip)
    Misina : PowerLine 0,30 13.8 Kg Çekerli (Naylon)
    Misina: Markasını bilmiyorum 0.13 4 Kg çekerli (Naylon)
    Misina: Trilene Big Game 20 lbs (Fluorokarbon)
    Ayrıca LRF için alınmış muhtelif jig kafası (yada zoka hangisi kullanılıyor tam bilmiyorum) ve silikon yemler.

Avlandığın noktalar genelde caddebostan ve dragos tarafları.

Şimdi sorunumu tam anlatmadan hangi aşamalardan geçerek burlara geldim onu aktarmaya çalışıyım. İlk alışverişim yapmadan internet üzerinden üstün körü bir araştırma yapıp spin avcılığına karar verdim. Bunun için ilk olarak hafif bir makine seçmek gerekliydi bu yüzden sadece ağırlığına bakarak Daiwa Procaster 2500 A yı aldım. Bu makine için birde kamış almam gerekliydi. Hiç bilgim olmadığı için gözüme en hoş görünen Caterplan 20-40 gr kamışı aldım. Bunların yanınada shimano 0.23 mm lik monoflament misina ve 20 gr lık birkaç tane sahte balık alarak ilk denemelereime başladım. İlk avımda 21 gr lık savagear marka sahte balıkla yaptığım 3-4 atıştan sonra kullandığım misina çat diyerek orta yerinden koptu ve sahte balığım gitti. Sonra benzer boyutta ikinci bir sahte balığı da aynı şekilde kaybedince doğruca av malzemeleri satan dükkanın yolunu tuttum ve başıma gelenleri anlattım. O da misinanın çürük olabileceğine kanaat getirip bana PowerLine 0.31 lik misinayı önerdi. Sonraki birkaç av bu misinayı kullandım ve o anki bilgi ve tecrübe seviyeme göre menun kaldım. Bir akşam yine deneme yaparken başka bir spinci ile karşılaştık. Ekipmanlarımıza bakarken benim misinayı gördü ve "bu çok kalın ip misina kullansana. 0.20 lik ip misinaları kullanıyorum çok memnunun " dedi.Bende hımm diyerek tekrar av malzemeleri satan dükkanın yolunu tutup Sufix Fuse Performance 0.20 ip misinayı aldım. Naylon'dan ipe geçince tabi alışık olmadığım şekilde ip misinada dolanma kuş gözü gibi sorunlarla boğuşsam da bir iki denemeden sonra kullanımına alıştım. Birkaç atıştan sonra farkettim ki ipin ilk atışta ağırlık binen ve oltadan çıkan ilk 1-2 metresinde böyle tiftik tiftik olma şeklinde anlatabileceğim bazı şeyler oldu. Bende ip misinanın huyu bu heralde dedim ve atmaya devam ettim. Ancak daha sonra atış yaparken bu sorunlu görünen yerden ip koptu ve sahtemi kaybettim. (32 gr. lık sahte). Daha sonra sorunlu kısmın kalanını kesip yeniden deneme yaptım. Hop ikinci sahte de gitti. Bunun üzerinde tekrar av malzemeleri satan dükkanın yolunu tuttum. Aslında LRF için kamış alacaktım ama sorunu anlatınca mutemelen kamışın fincanlarından kaynaklanıyordur diyerek hem spinde hemde LRF'ye yakın olsun diye Favorite Spinning Laguna 5-28 Gr. lık kamışı satın aldım. Bu kamışla da deneme yaparken farkettim ki ip misina da oluşan sorunlar gene başgöstermiş. Bende artık emin olamadığım için tekrar 0.31 lik naylon misinaya geri döndüm. İp misina kullanırken yaşadığım ikinci sorun ise üzerindeki kaydırıcı özellikteki kaplamanın 10 15 atış sonra özelliğini kaybetmesi. Bu nedenle düğüm atarken kayganlık olmadığı için ipin sarılan kısmı gövdeden belirili bir yüzeyi sıyırarak ipin incelmesine ve zayıflamasına neden oluyor.

Konuyu fazla uzattğımın farkındayım o nedenle hemen soruma geçiyorum. İp misinanın yaşattığı bu sorunların nedeni nedir. Benim atış stilim yanlış olabilir mi? Makine de sorun olmadığını düşünüyorum. Keza kamışı mı değiştirdim ancak sorun devam ediyoı. Peki ip misina da üretim hatası falan olabilir mi? Yoksa ip misinaların genel davranışı mı bu şekilde?

Yardımlarınınz için şimdiden çok teşekkür ederim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. YusufZiyaDeniz

YusufZiyaDeniz Aktif Üye

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Yaşadığınız olaylar cidden moral bozucu, ama inatla üzerine gitmenizde takdire şayan bir durum:harika: İp misina siparişimi bende dün verdim. Hep misina kullanıyordum. Açıkçası biraz ürktüm şimdi. Kamışın fincanlarından mıdır bilemem. Tecrübesi olan arkadaşlarımız muhakkak sizi tatmin edici cevaplar verecektir.
    Avınız daim olsun inşallah:tskler:

4. kIRIK OLTA

kIRIK OLTA Aktif Üye

Yüzükler ( misina kılavuzları ) sakat muhtemelen, orada bir pürüz bişey olabilir, kamışını bir kontrol et derim. iki kamışta da aynı sorunu yaratıyor ise, makinenin misina sarım bilyesi çalışmıyor olabilir. ( line roller bearing ) bir kontol et bakalım.
    Kolay gelsin.

5. aliaygun

aliaygun Yeni Üye

Bende aynı sorunu yaşadım ama şöyle yapacağım,
    İlk atışta fincana değen yükü karşılayan kısmı .35 falan yapacam yaklaşık 3 mt yeter gibi geliyor sonraki yük almayan kısmı ise .22 ip ile devam edeceğim.
    Muhtemelen sorun o zaman kalmayacak.
    Ancak ek yerlerini iyi düğümlemek lazım yoksa oradan kopabilir

6. faktoriyel

faktoriyel Üye

Merhaba;

Kamıştan olması düşük ihtimal çünkü yeni aldığım kamışla ilk avımda da aynı sorunu yaşadım. Makinede bahsettiğiniz misina klavuzunda misinayı makaraya aktaran bölgede ipin geçiş noktasındaki dönen parçayı da söküp elimle kontrol ettim. Orada da sorun yok. Zaten prinç malzemeden yapılmış ipi aşındıracağını sanmıyorum. Ben atış stilimle ilgili olmasından şüpheleniyorum baya abanarak atıyorum çünkü.

7. kIRIK OLTA

kIRIK OLTA Aktif Üye

Hocam, istediğin kadar aban, abanmak sadece yükün sahteye binmesi ve misinanın esnemesi ( ipin esneyememesi ) ile ilgili bir konu, ve düğüm yerinden kopar çoğunlukla. Sistemde bir arıza var belli ki, yakındaki bu işle uğraşan birine sormak lazım. Çok garip. Ben anlayamadım.

8. aliaygun

aliaygun Yeni Üye

Tamam işte ipin sürtündüğü nokta mecburen kilolarca sürtünmeye maruz kalıyor.O sürtünen kısmı daha kalın misina kaşılarsa mesala .35 falan 3 mt devamı yine ip olsun belki o zaman kopma falan olmaz şaklatmadığıın süre.
    Yada her 20 30 atışta sonra 3 mt ipten kesip klipsi tekrar takacaksın seç birini

9. faktoriyel

faktoriyel Üye

Merhaba;

Yukarıda belirtmedim ama söylediğiniz yöntemi de denedim. 3 3.5 metrelik flourocarbon misina ile leader olacak şekilde bağlayıp atış denedim. Bunun içinde internetten yer alan birden fazla düğüm metdounu kullandım. her seferinde birleşme noktası atış yaparken kamış halkalarına (özellikle en uçtakine) takılıyor ve atış erimini inanılmaz düşürüyor. Hatta biraz zorladığım için de tam düğüm noktasından kopma yaşadım bir sahte de böyle kaybettim. :)

10. aliaygun

aliaygun Yeni Üye

Düğüm yerinin yavaşlatması engelini düşünmemiştim tabi.Ama benim beceremediğim bir bağlama var düğüm yeri gerçekten çok ince oluyor belki o yavaşlatmaz ben yinede deneyeceğim.
    Yada dediğimi gibi işte her 20 30 atışta ipten 3 mt falan kesip kısaltacam

11. faktoriyel

faktoriyel Üye

Siz isterseniz bir deneyin ama özellikle spin oltaların halkaları küçük olduğu için takılma yaşayacağınızdan eminim. Ben neredeyse bütün leader düğümlerini denedim hep aynı şey oldu. Sizin kullanacağınız belki özel bir şeydir. Eğer başarılı olursanız ve paylaşırsanız çok sevinirim. 15-20 atışta bir ipin sorunlu kısmını kesmek tabiki bir çözüm ama ip misina fiyatları düşünüldüğünde çok fizibıl gelmiyor bana malesef. Ayrıca bu ip misinayı çok kullanan var herkes de aynı sorun yaşanmadığına eminim. Bir yerde bir yamukluk var ama nede :)