Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İp misina stoper kullanımı

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında yamtar tarafından paylaşıldı.

1. yamtar

yamtar Üye

Geçen gün yapmış olduğum eşkina avında makinama hamdi abiden aldığım power pro 0,23 ip misinama stoper taktım 5 6 atış sonrasında ip koptu.2 gün önceki eşkina avımda da stoperin olduğu yerde aşınma gördüm...aşınmayı görmem kamışı kontrol ettiğimde uç halkanın iç kısmının porseleninin küçük bir parça attığını gördüm ama ipin deydiği kısımda herhangi bir hasar yok tu...şimdi acaba ip misinalar stoper kullanıma uygun değil mi yada porselen deki hasardanmı kaynaklı ipin aşınması...birde şamandıranın halkası var tabi...kullandığım kamış kudos dragon 3.90...resimlere bakarak yorumlarsanız sevinirim... 20160403_235851.jpg 20160403_235625.jpg

Son düzenleme: 4 Nisan 2016
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Lazarus

Lazarus Aktif Üye

atış sırasında ıpın nereye deydiğini tam olarak bilemezsın genelde en sondaki halkada takılma olur naylon mısınalar daha kaygan oldugundan stoperi biraz kaydırararak takılmaları abzorbe edebilir lakin ip misina takılmalarda aşınma olayı daha fazladır.. bu yüzden spinde de kaya gibi yerlere sürtmelerde takılmalarda aşınmasın diye lider kullanılır.. aşınma olan yüzükleri değiştirmeni tavsiye ederim.. muhtemel atış stillini de biraz daha yumuşak yapman gerekebilir.. ayrıca stoperlerınde 0,20 misina 0,30 misina ya göre olan şeklinde farklılıkları var.. oval stoper de takılmayı bır mıktar engelleyebilir ..

yamtar ve Önder Kanığ bunu beğendi.
  4. yamtar

yamtar Üye

Teşekkür ederim...uç halkayı değiştireceğim...stoperi ipin yada misinanın kalınlığına göre alıyorum...aklımada şöyşe bir şey geldi stoper değilde şemsipaşa düğümü ile stoper hizzasına ek yapıp önüne boncuk,şamandıra,klips kullanmayıda düşünüyorum stoperin takılmasını önlemiş olurum bir nebze boncukca uçta kalır...stoper suya indiğinde şamandıra boncuğu düğüme kadar ilerletir ve durur gibime geliyor..

5. Lazarus

Lazarus Aktif Üye

düğüm mantıksız yüzükleri değistirip oval stopper kullanmak ve biraz daha atışlarınızı yumuşak yaparsanız sorun olmayacak kanaatindeyim..

6. yamtar

yamtar Üye

Dediklerinizi uygulayacağım....

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Ben defalarca ip misinalar ile stoper kullandım.
    Hem de sıradan çin malı iplerlerle. Her hangi bir sorun yaşamadım.

Stoperi ileri geri ayarlarken eğer liflerden biri aşınıp zayıflıyorsa bu kopmalar olabilir.

Son zamanlarda pek rağbet gören çok katlı iplerin bir yerinden bir lif aşınıp koptuktan sonra o noktadan daha kolay bir şekilde kopabildiğini gördüm.
    Bir kaş defa da başıma geldikten sonra çok katlı misinalara olan güvenim sarsıldı. Ben temkinli davranıp kontrol ederken arızayı fark ettiğim için malzeme kaybetmedim ama diğer iplerimde başıma gelmeyen bir sorun olduğu için yazayım dedim..

yamtar bunu beğendi.
  8. yamtar

yamtar Üye

Stoperi takarken ipi olduğu gibi ıslattım...tabi ilk ip kullanımım olduğu için 5 6 atışta patlayacağı kimsenin aklına gelmez...son avda kontrol ederek atışları yaptığım için ipteki aşınmayı gördüm...tabiki benim için önemli olan iğnede balık varken bunlar yaşandığında balığın kaçtığına değil takımın balığın ağzında kalması beni çok üzerdi...bundan sonra çok dikkatli davranarak avlanmakta yarar var anlaşılan...

gürbüz bunu beğendi.