Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İp Misina ve Penn Makina

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında cem1 tarafından paylaşıldı.

1. cem1

cem1 Aktif Üye

Geçen sene Nippon marka 20 lik ip misinayı Remikson Infinity makinama sarmış ve yemli avlarımda kullanmıştım, memnunda kalmıştım. Şimdi 16 lık bir ip misina almak istiyorum. Penn Affinity makinama sarıp yemli avlarda kullanmak istiyorum.
    Sizce Penn Affinity makina iple kullanmak için uygunmu ve ip misina öneriniz ne olabilir. Şimdiden teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. kIRIK OLTA

kIRIK OLTA Aktif Üye

Selamlar, bende de surfblaster var ( seninkinin kardeş modeli ) ve ip olayından hiç memnun kalamadım. Ben mi kullanmayı beceremedim bilmiyorum. Sürekli düğüm şeklinde kusmalar yaşadım. Bu kusmaların çeşitli sebepleri var. Makina sarım şekli, hava koşulları, gergin ya da yumuşak sarım karmaşası. Bunu idare etmekte gerçekten zorlandım ve monofilament yolu göründü bana. Bu konuda da şu an 0,22 shimano technium spinning misina deniyorum, memnun kalacağım gibi. Çok çok yumuşak bir misina %12 esneme payı var. mücadeleci bir balık çekmeyeceksen ağır tonajlarda iş görür gayet.

4. cem1

cem1 Aktif Üye

Daha önce başka bir makinada ip kullanmışmıydınız acaba? Sormamın nedeni; bildiğiniz gibi ip kullanımına alşmak biraz zaman alıyor. Kullanmaya ilk başlandığında sorun yaşanabiliyor. Daha önce başka bir makinada kullanıp memnun kaldıysanız o zaman Penn makinanız uygun değil belkide.

5. kIRIK OLTA

kIRIK OLTA Aktif Üye

Hayır kullanmadım, dediğim gibi belki benimle ilgilidir problem. Ama ip kullananlar ne yapıyor ekstra da sorun yaşamıyor bilemiyorum. Makinada sanırım yedekli iki kafa olması lazım, ip için olan sığ makara ve mono için derin makara. Penn ip' i destekliyor düşünüyorum bu durumda.
    Slow oscillation (yavaş sarım diyorum ben) özelliği ip kullanımını ne yönde etkiliyor bir fikrim yok, bilen varsa paylaşırsa seviniriz.

6. cem1

cem1 Aktif Üye

Teşekkürler

7. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Muhtemelen siz makaraya olması gerekenden fazla ip sarmışsınız. Başka bir deyişle ipin altını fazla doldurmuşsunuz. (Gerçi derin makaramı kullandınız bilmiyorum, tahmin yürütüyorum.)
    Tahminim doğruysa ip bu durumda kusma yapıyor. Ancak ipi her denizle buluşturduktan sonra eve gelip kaseti ılık tatlı suya yatırmak gerekiyor, en azından ben öyle yapıyorum. Sebebi ipin ömrünü uzatmak, biliyorsunuz çürürse kopar ve takımınız denize...
    Ben şu anda Berkley Whiplash marka ipi kullanıyorum. İlk başladığımda ucuz çin malı ipler kullandım, sizin gibi ip kullanmaktan vazgeçmek üzereyken bir arkadaşım bu markayla tanıştırdı beni. Şimdi ise 2. sezonuma giriyorum bu ipimle. Tekneye kayaya takıp kesilmediği sürece hiç sorun yok.
    Bu arada sizin yaşadığınız kusma işini bende yaşamıştım. 30-40 metre ipim avcımda öbek halinde kalmıştı.
    Benim tecrübelerim iple ilgili böyle.
    Son bir şey daha!..
    İple avlanmak misinadan çok daha zevkli. Misina sağır oluyor, ipse tüm hareketi anlık hissettiriyor. Adrenalin özellikle Palamut, Lüfer-Sarıkanat gibi balıklarda iyi tırmanıyor. Birde bunu spin takımla yaşadığınızı tahmin edemiyorum :) Henüz bende yaşamadım.
    Benim makaramın adı Daiwa CrossCast 4000 modeli surf sınıfı bir makine.
    Umarım işinize yarar,
    Sevgiler

8. kIRIK OLTA

kIRIK OLTA Aktif Üye

Gürcan Bey, çok teşekkürler yardımınız için, berkley whiplah'ı forumda övmeyen ya da beğenmeyen yok sanırım :) ben de denemek istiyorum fakat biraz pahalıca. işin ilginç yanı berkley in kendi web sitesinde bu ip modelini göremiyorum. bölgesel bir üretim marka model değişikliği olabilir belki. Ben power pro kullandım super 8 slick, nanofil denedim. bir gün boyunca hiç kusma yaşamıyorum diyelim, başka bir gün 10 atıştan 3 tanesi direkt kuş yuvası :) sanırım rüzgarla ilgili bir durum var. sert sarımın yumuşak sarım üzerine gelmesi alt sarımlara karışması da olabilir. evet makaramı sığ olanına sardım ve büyük titizlikle kesinlikle fazla sarım yapmamaya dikkat ettim. Nanofil inanılmaz iletken yalnız bunu heryerde söylüyorum her bir tıkırdı parmaklarınızın ucunda ( spin makinede denedim ) mükemmel. Whiplash a da bir şans vereceğim ilerde muhtemelen.