Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İp misinada kuşgözü,dolaşma vb. sorunlar...

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında O-M-M-G tarafından paylaşıldı.

1. O-M-M-G

O-M-M-G Aktif Üye

Uzun zamandır spinde ip misina kullanmaktayım,bir çok dostumun tavsiyelerine rağmen bana güven verdiği için bu tercihimden vazgeçmedim.İlk başlarda vasat ürünler kullanıp çok memnun kalmadığım için Berkley e transfer olmuştum,özellikle de Whiplash Crystal den çık memnumdum fakat özellikle son zamanlarda aşırı şekilde kuşgözü,düğüm vb sorunlar yaşamaya başladım.Son yaptığım avda duyduğum birşeyi uyguladım ve uzun zaman problem yaşamadım.Ava gitmeden önce misinamı evde yere boşalttım ve makinanın bazı parçalarını yağlamak için yeni aldığım sıvı gres i bir beze bolca sıktım ve misinamı elimde tuttuğum bu bezin içinden geçirerek geri sardım,yani bir nevi aşırıya kaçmadan misinayı yağlamış oldum.Belki bu makina kafasındaki ipe direkt sıkılarakta olur ( bugün öyle yaptım ama sonucu denemedim )Sonuç olarak uzun süre sorun yaşamadım,sizlerden böyle bir çözüm yolu kullanan varmı yada bunun gerçekten faydası yada zararı olurmu bilmiyorum ama benim işime yaradığı için paylaşmak istedim.Açıkçası bu yöntemi deneyen varsa yorumlarını merak ediyorum...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Okan abi merhaba..
    Bende atçek makinalarımda birinde 2 aydır diğerinde 1 haftadır ip misina kullanıyorum ama nedendir bilinmez şaşılacak şekilde hiç bir zaman ne karışma ne kuşgözü hiçbir şey olmadı abi..
    Çok kaliteli de değiller kullandıklarım ama anlaşılmaz şekilde kaliteli iplerde karışma konularını okuyorum..
    Yağlama olayı enteresan makinanın kafasından daha fazla ip salınımı yapacağı ve geri sararken gevşeklik olacağını düşündüğümden sanki bana geçici bir çözüm gibi geldi umarım yanılıyorumdur..
    Ama beraber yaptıgımız avda senin başına gelen o olayı ben hiç yaşamadım abicim..
    Kullandıklarım ise: Japanese 0.20 x4
    bojin 0.16

4. O-M-M-G

O-M-M-G Aktif Üye

İlk denediğim uzun süre idare etti,sabaha kadar sadece iki defa sorun oldu o da kolay halloldu ,bu sefer misina kafadayken üzerine sıktım ( çok fazla değil ama )Bu olayı birkaç kez daha denedikten sonra karar verecez bakalım,olmadı senin ipi kullanacağım.Yoksa son zamanlarda neler çektiğimi sende canlı olarak yaşadın,çekilecek dert değil :D:D

5. ykbilen

ykbilen Aktif Üye

Spin makinamda geçensene ip kullanmaya başladım oda sadece tatlı suda turna avında buşekilde bir sorunla karşılaşmadım,kullandığım malzemede 100 m. 14 TL. olan iplerden.
    Gres yağ misinayı veya ip'i birbirine yapıştırarak atış yaptığımızda makidan ipin salımını yavaşlatır düşüncesindeyim.:confused:

6. O-M-M-G

O-M-M-G Aktif Üye

İlk başta bende ipi birbirine yapıştıracağını düşünmüştüm ama,ipi gres sıktığım bezden geçirip sardığım için çok yağlama olmadı ve fazla bir sorun yaşamadım.Belki direkt makina kafasındaki ipe sıktığım için bu sefer dediğin olabilir,denemedim ama denediğim zaman sonucu yazarım...

7. mrtsezal

mrtsezal Aktif Üye

örgü iplerdeki bu keçeleşme,sürtünmeden dolayı deforme olma ve dolaşma sorunlarını ortadan kaldırabilmenız için söyle bir yöntemı tavsiye edebilirim,
    örgü misinanızı parafinleyerek bu sorunun önüne geçebilirsiniz(yani mumlayarak)hem sürtünmeyi çok azaltırsınız hemde dolaşma sorunlarını en aza ındırebılırsınız,
    yapılacak işlem çok kolay........2 tane mumu alıyoruz ve arasından mısınamızı geçiriyoruz,2 mumuda mıklatıs yardımıyla bırbırınıne (+)(-) kutupları bırbınıne denk getırerek sıkıştırmayı sağlıyoruz...böylede ip mumun içerisinden geçerken hep aynı gergınlıkte ve hep aynı mıktarda parafinlenmiş oluyor,yanlız bu çözümde geçici 3-4 avda bir tekrarlamanız gerekli....herkese rastgelsin................

8. O-M-M-G

O-M-M-G Aktif Üye

Evet, bu öneriyi bana birlikte av yaptığım bir dostum da yapmıştı,mantıklı bir çözüm...

9. mrtsezal

mrtsezal Aktif Üye

bir avantajı daha var bu yöntemın,unutmuşum yazmaya,bu işlemden sonra suda ıslanan örgü ipimiz, su tutmadığından dolayı ağırlaşmıyor,ve uzak atış için avantaj sağlıyor,parafinin su itici özelliğinden dolayı...

10. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Mumun Parafinden imal edildiğini duymuştum fakat manyetik alandan etkilendiğini okuyunca biraz araştırdım.
    Eğer Parafinleyerek bu işlemi yapacaksak,kullanacağımız mumun sentetik parafin olması gerekir.Doğal parafin yani petrolden elde edilen parafin manyetik alandan etkilenmez.
    Mıknatıs daha önce katalitize edilerek hidrokarbona dönüştürülen Karbonmonoksit ve Hidrojenin yeniden katalitik etkileşimini sağlıyor olabilir..
    "yeniden katalitik etkileşimini " yazdım ama bu mümkünmü hiç fikrim yok..:) Bildiğim kadarıyla Katalizörden geçip dönüşüme uğrayan gazlar ikinci kez aynı işlemle ilk hallerine dönmüyor..

11. mrtsezal

mrtsezal Aktif Üye

haklısınız,,yanı mumları bırbırıne sıkı şekılde tutması için 2 mıklatısın birbirini çekım gücünden faydalanılıyor:) nasıl anlatım çizmem lazım ama....söyle bir örnek verım o zaman,magazalardakı vıtrın camlarını sılmek için bir aparat vardır,hem içini hem dışını silersiniz 1 seferde camın,aynı işlemde camın yerınde mum düşünürseniz gözünüzde canlandırırsanız nedemek ıstedımı anlayabılırsınız...burda maksat sadece aradan geçen misinanın hep aynı gergınlıkte ve üzerıne aynı mıktarda mum alması için kullanılır ki,iplik aktarma ve parafınleme makınalarında 20 yıldır kullanıyoruz,