Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İP MİSİNALAR, KULLANIMI, DÜĞÜMLERİ HAKKINDA BİR KAÇ DETAY

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında Selahattin tarafından paylaşıldı.

1. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Üretilişi Hakkında Kısa Bilgiler:

Fazla tarihi bilgilere girmeden önceleri atın kuyruk kıllarından, hayvan bagırsaklarından , deri ve bitki liflerinden, vs. üretilen, günümüzde ise üretiminde sentetik fiber liflerinin ve dış kaplamasında özel reçinelerin kullanıldığı bu misinalara genel bir bakış açısıyla bilgim dahilinde yaklaşmak istiyorum..

İp yani örgü misinalar(braided lines) tarihte insanlar balık tutmaya başladıkları dönemden beri bilinen şekil ve formunda özellikle yayın,kılıç ve orkinos gibi çok iri boydaki balıkların avlarında zaten kullanılmaktaydılar. Çeşitli bitkilerden, hayvanlardan elde edilen liflerin örülmesi suretiyle örgü biçiminde sağlam ve dayanıklı ipler elde edilmekteydi. Son birkaç yüzyılda modern anlamda fly balıkçılığında da kullanılmaktalar.Özellikle denizde kullanılanların, çünkü sadece güç için değil aynı zamanda tuzlusu zarar da vermekteydi ,çapları şimdikilere göre oldukça kalındı ve bunlar güçlü misinalardı ancak avcılıkları şimdikilere göre tartışmalıydı.Ayrıca bakımları için de ciddi hazırlık ve zaman gerekmekteydi..Balık nesli o zamanlarda oldukça fazla ve avı için şimdiki kadar ciddi bir çaba gerekmese de günümüzde artık iyice azalan balık nüfusu avcılığı güçleştirmekte ve avcılar mükemmeliyeti aramak zorunda kalmaktadırlar.. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte örgü misinalar günümüzde hemen her alanda işimize yarayan kalınlıklarda üretiliyorlar. Çap ölçüleri inceldikçe avcılığı artmış olan bu misinalar artık bazılarımız için neredeyse vazgeçilmezdirler.. Spinning makinelere göre daha kalın misinalar kullanılan baitcasting tekniğinde zevkle kullanılan bu misinalar artık güvenle spinning makinelerde de kullanılıyorlar..

Sürtünmeye ve kopmaya karşı gayet dayanıklı olmakla birlikte ihtiva ettiği elyaf, naylon bazlı materyallerden dolayı monofilament misinalar gibi ateşe karşı dayanıksızdırlar. İncecik liflerin bir araya getirilerek örülmesi suretiyle üretilen bu misinaların üzerlerine güneş ışığına ve tuza karşı daha da dayanıklı olması için bir çeşit reçine de sürülmektedir..Bu reçine ayrıca sürtünürken yağ gibi kaymasını da sağlamakta makinemizin ve kamışımızın zarar görmesini maksimum derecede azaltmaktadır. Genelde bu misinalar üzerlerinde yazan değerlerden de fazla ağırlıklara dayanabilmektedirler çünkü yapısal olarak çok dayanıklıdırlar. Bunu basit bir örnekle mesela kağıt örneğinde de görebiliriz. Tek bir yaprak kağıdı kolayca yırtarken bir araya gelmiş bir düzine kağıdı yırtmak oldukça zordur mesela..Ayrıca bu misinaların esneme payları yok denecek kadar azdır..

Makineye Baştan Nasıl Sarılmalı?

İp misinamız üzerindeki kaplamadan ve ihtiva ettiği maddelerden dolayı oldukça kaygandır. Bu sebeple makine yatağında da kayacağı gayet açıktır. Bunu engellemek amacıyla eğer tamamen ip misina saracaksak genellikle paketin içinden zaten çıkan özel bantını veya yoksa normal bir plastik bantı makine yatağımıza bir kat olacak şekilde sarıp yapıştırıyoruz.. Bant sarmak yerine bir miktar düzgün sarılmış monofilament misinayı makinemizin yatağında bırakarak da bu kayganlığı giderebiliriz.. Dikkat etmemiz gereken nokta ip misinamızı sıkıca sarmamız gerektiğidir.. Bu misinalarda en çok karşılaşılan problem kuşgözü diye tabir ettiğimiz yumak şekline gelmiş düğümlerdir.. Bunun ana sebebi de misinanın sıkıca sarılmamasıdır.. Gayet sıkıca sardığımız ip misinamızı makine yatağını tamamen doldurmayacak şekilde ayarlamalıyız. Bir miktar pay bırakmamız olası karışıklıkları daha en baştan giderecektir..

Leader kullanılmalı mı?

Leader terimi ön bedende tercih edilen görünürlüğü düşük mono veya florokarbon tipi misinalar için kullanılmaktadır.. Şok Leader ile karıştırılmamalıdır. Şok Leaderlar kalın ve güçlü misinalardan seçilirken, Spin tarzı avlarda ise görünmezlik ön planda olduğundan olabildiğince ince ve şeffaf misinalar tercih edilirler..

Avlayacağımız balığa göre tabiî ki leader kullanılabilir.. Özellikle dikkatli ve ürkek olan levrek balığının avında mutlak suretle kullanılmalıdır.. Yalnız uygulama esnasında özel düğümlerden faydalanılmalıdır çünkü ip misinamız monoyu kesebilir.. Lüfer, ıskarmoz ve tatlısu turnası gibi gözükara ve agresif balıkların avlarında ise leader kullanmak çok da elzem değildir..

Leader için florokarbon kullanımı biraz sıkıntılı olabilmektedir.. Uzunca bırakılmış bir florokarbon leader sert yapısı yüzünden makineye de sarılamayacağı için bize sıkıntı yaratacaktır.. İllaki florokarbon kullanacaksak kısaca bir pay vermemiz yeterlidir.. Ancak mono misinalardan seçeceğimiz bir leaderi kamış boyunun iki katına yakın bile bırakabiliriz. Bu şekilde atışlardaki patlama olayları azalacak ve atışlarda istediğimiz sertlikte atış yapabilme imkanımız olacaktır..Seçeceğimiz leader esnek ve çok fazla sert olmamalıdır.. Bu şekilde oluşturulmuş bir spin takımda atışlarımız da istenilen seviyede olacaktır..

Kullanılan Düğümler :

Mono misina ile braided yani örgü misinayı birleştiren bazı düğümler ile en uçtaki klipsimize mono veya braided misinamızı bağlayacaksak işimize yarayacak bazı düğümleri aşağıda paylaşıyorum. Hangisi kolayınıza geliyorsa ve işinizi görüyorsa en iyisi odur , pratiklik ve zamandan tasarruf her zaman balıkçının lehinedir..

Hava ve Su Şartlarının Etkileri:

İp misinalar yapıları itibariyle esnek değildirler bu sebeple rüzgarlı havalarda ve akıntılı sularda normal mono misinalara göre çok daha fazla makinemizden sağılmakta ve sürüklenmektedirler.. Rüzgarlı havalarda atışımızı yaptıktan sonra makinemizi kapatıp ip misinamızı çıkış yönüne doğru sertçe bir iki kere çekip boşluğunu alıp sarmalıyız yoksa düğümlenme problemi yaşayabiliriz.. Akıntılı sularda da aynı şekilde fazla sağılma olacaktır.. Aslında olumsuz koşullar için makinemizin yedek kafasına her zaman mono bir misina sarmak işimize yarayacaktır.. Çok fazla zorluk yaşadığımızda monoya dönebilir avımıza kaldığımız yerden devam edebiliriz. Spinning de kafamızın rahat olması daha verimli çalışmamız için gereklidir..Rüzgarsız ve akıntısız sahillerde ise ip misinanın keyfini doyasıya çıkarabiliriz.. Ancak bu demek değildir ki rüzgarlı ve akıntılı sularda braided kullanılmaz..Tabi ki avcı tarafından tolere edilebilir ise braided da kullanılabilir.. Teknoloji her geçen gün gelişmekte ve olumsuz koşullarda da verimliliği sağlayacak braided misinalar üzerinde çalışmalar devam etmektedir..

Çaparide ve Yemlide Kullanım :

Özellikle İstanbul boğazında yaygın olan çapari ile avlanmada ip misinalar oldukça keyifli avlar sunmaktadırlar.. Akıntılı olan bu sularda bekleme yapmadığınız sürece çok fazla problem yaşamazsınız. Rüzgarlı havalarda ise ve eğer kalabalık bir ortamda iseniz karışma yaşayabilirsiniz.. Diğer avcıların misinaları ile en ufak bir temas içinden çıkılmaz durumlar ortaya çıkarabilmektedir.. Bu sebeple kullanmadan önce hava ve su durumunu ayrıca avlağın kalabalık olup olmamasını iyice araştırmakta fayda vardır.. Boğaz dışında çapari ile tekneden veya rüzgar olmayan sakin sularda yapılan avlarda kullanmakta herhangi bir risk olması bir yana tam tersine çok keyifli avlar yapılabilir.. Çaparinize gelen balıkları tek tek sayabilirsiniz.. Bunu sağlayan şey ip misinanın esnek olmaması ve her vuruşu ayrı ayrı hissettirmesidir..

Yemli avlarda ise kıyıdan avlanıyorsak özellikle yine İstanbul Boğazı için fikrim olabildiğince uzak durun olacaktır.. Akıntı sebebiyle devamlı boşluk alma ve bir türlü misinayı sabit tutamama gibi problemler yaşayabilirsiniz.. Lüfer familyası çok ufak vuruşlarla oltanızı yoklayacağından zaten pür dikkat beklerken bir de boşluk alma derdi sizi epey yoracaktır.. Ayrıca etrafınızda ,özellikle çinekop , sarıkanat ve lüfer mevsiminde , avlanan avcılar oltanız için sürekli bir risk oluşturacaktır.. Siz yemli beklerken çapari atan bir vatandaşın en ufak bir yanlış hareketi avınızı berbat edebilir.. Boğaz dışında ise yemli her türlü avda ip misinanın farkı büyüktür.. Mercan avlarındaki hassaslığı ve balığın mücadelesini direkt size iletmesi son derece keyiflidir.. Kıyıdan özellikle çipura avına değinmek istiyorum.. Çipura avında mono misinanın esnekliği bize son derece yardımcıdır. Kafa darbelerini emerek zaten balığın çok sert olan ağzına güçlükle batmış olan iğnemizin yerinde kalmasına yardımcı olur.. Yani benim fikrime göre çipura avında mono misinalar , örgülere göre daha avantajlıdır.. Ancak tekneden yemli avlarda özellikle de derin sularda tartışmasız örgü misinaların üstünlüğü vardır.. Vuruşları iletmeleri , hızlı batmaları ve dik durmaları her zaman bize avantaj sağlayacaktır..

Spinningde kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle makinemize tam olarak sıkıca sardığımıza emin olduktan sonra ip misinamızın önüne leader ekleyip eklemeyeceğimize karar vermeliyiz.. Ekleyeceksek uygun bir düğümle bunu yapmalıyız.. Misinanın yani takımın en ucuna uygun bir klips veya rapala düğümü ile direkt sahtemizi takacağız.. Klips kullanımı sahte değiştirirken bize zaman kazandıracaktır.. Düğümleri tamamladıktan sonra bir miktar ucunu uzun bırakmalı ve ucundan az bir miktarı çakmakla yakmalıyız ki liflerinden ayrılıp bizi yarı yolda bırakmasın..Misinamızın rengini parlak olmayan koyu yeşil tonlarından seçebiliriz. Doğala en yakın renklerden biri olup fazla dikkat çekmez.. Fosforlu sarı ve turuncuyu özellikle leader kullanmıyorsak seçmemeliyiz.. Kullanıyor isek de leader boyunu gayet uzunca tutmalıyız..
    Atışımızı yaptıktan sonra sahtemizi izlemeli ve suya düşer düşmez makinemizi kapatmalıyız.. Ve oluşan boşluğu almadan önce sertçe birkaç kere misinanın çıkış yönüne doğru çekerek makine yatağındaki misinada oluşabilecek boşluğu almalı, daha sonra deniz yüzeyindeki misinayı toplamalıyız.. Toplarken de ilk birkaç metreyi elimizde sıkarak sıkıca toplamalıyız. Bu şekilde kullanılan ip misinanın dolaşma yapması imkansızdır.. Bu uygulama ilk başta zor gelebilir ama alıştıkça ve işe yaradığını gördükçe gözünüze batmayacaktır.. Kalama ayarımızı avdan önce yapmalıyız. Misinamız esnek olmadığından özellikle levrek avında kalama kullanmak işimize mutlaka yarayacaktır.. Levreğin ağzı yırtılabilir ve balığı kaçırabiliriz.. Öte yandan lüfer avında ise asla boşluk vermemeli balığı olabilidiğince çabuk yanaştırmalıyız çünkü genellikle lüferin sert dişleri iğnenin tam olarak ağza oturmasına engel olmaktadır.. İri balıkların avlarında ise spin kamışımızın kırılmaması için dayanabileceği sertlikte kalamamızı ayarlamalıyız.. Asla balığı kamış ile sudan kaldırmamalıyız yoksa kırılacaktır..

Not : El oltalarında ip misina kullanırken lütfen dikkatli olalım. Gelebilecek iri bir balık elinizi kesip yaralanmanıza sebep olabilir çünkü tırtıklı ve kaygan yüzeyi ile ip misinalar son derece kesici ve aşındırıcı bir yapıya sahiptirler..

Not: Sorularımızı , cevaplarımızı , tecrübelerimizi ve tavsiyelerimizi buraya yazarak konunun zenginleşmesini sağlayıp yeni başlayan arkadaşlarımıza faydalı bir paylaşım ortaya koyabiliriz. Şimdiden teşekkür eder, saygılarımı sunarım..

Son düzenleme: 6 Ocak 2015
    1volkan, EBU ŞEHRAZAT, 3rdem ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Eline sağlık Selahattin, güzel konular kaleme alıyorsun. Ekleme yapmak isteyen arkadaşlarımız ekleme yaparlarsa daha da zenginleşecektir konu.

Şahsen ben yemlide ve çaparide çok randıman aldım. Hissetmesi çok daha kolay oluyor. Derin suda küçük bir vuruşu bile hissedebliyorsun.

4. marasliozkan

marasliozkan Aktif Üye

Usta bu işin kompedanısın sen benim gözümde valla, kartalda kullandığım surf takımıma almayı düşünüyordum ama kafamda soru işaretleri vardı çözüldü hepsi sayende, sagolasin

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Eline sağlık Selahattin.
    Güzel pratik bilgiler içeren bir konu olmuş.
    Ben yıllardır ip misina kullanıyorum takımlarımda.
    Tekneden çapari ve yemli sarkıtma, kıyıdan çapari ve yemli bekleme türü avlarda da en küçük vuruşları hissettirmesi çok büyük bir avantaj ve zevk. Bu tarz avlarda misinanın çok pahalı ve kaliteli olmasına da bence gerek yok.
    Ebaydan 500 metresi 20-30 liraya gelen bir misina almıştım bir iki sene önce. Gayet verimli kullanıyorum.
    Ondan önce de 2-3 sene evvel 100 metresi 15 lira olan bir misina kullanıyordum. Ağır takımlarda sorun yaşamadım.
    Ancaaaakkk. İp misina spin takımda kullanılacaksa mutlaka çok kaliteli olmalı, tuzdan etkilenmemei, su çekip tuzun da etkisiyle katları birbirine yapışmamalı. O ucuz iplerle spin tarzı avlarda çok sorun yaşadım ve onları spin makinalarımdan çıkardım.

6. ryetik

ryetik Aktif Üye

Çok faydalı bir paylaşım Selahattin ellerine sağlık.
    İp misinalar çift taraflı bıçak gibiler kullanmaya alışana kadar azap çektiriyor , alıştıktan sonra balıkçılığa zevk katıyorlar :)
    Ben lüfer , turna gibi balıklar dışında gece avlarındada leader kullanmıyorum. Birde spin avlarda ip misina kullanımında makina çok önemli , düzgün ve sık sıralı sarım yapan bir makina avcının işini kolaylaştıracaktır.

7. Selahattin

Sağol Hamdi Ağabey:) Boşlukta boş boş oturmaktansa bişeyler karalıyorum dilim döndüğünce..

Aman kardeşim ben usta musta değilim öyle de bir iddiam da yok valla :D Beğenmene sevindim işinize yarıyorsa benden mutlusu yok bilesin:) Beraber bunları uygulayacağız kardeşim haber vericem gelmeden:)

Evet Şeref abim özellikle spin ve ip misina olayı çok farklı dikkatlice seçmek ve en iyi markalardan kullanmak herzaman mantıklı.. Piyasada çeşit var ancak genelde yemli takım için ucuz olanları tercih etmek lazım..

Teşekkür ederim abi. Kattığı zevk ve yarar gerçekten gözle görülür derecede fazla.. Makine dediğin gibi bu işe uygun olanlardan seçilmeli yoksa hüsran kaçınılmaz oluyor.. Katkın için teşekkür ederim:)

8. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

teşekkürler selahattin birde kamışlar vede uygun olmayan makinalar üstündeki etkilerini onlarında ip misineler için etkilerini de ekleseydin başka bir sorum yok teşekkürler

9. Selahattin

Valla tam anlayamadım ama elimden geldiğince cevaplayayım:D Uygun olmayan kamışlarda fincanlarda aşınma ve hasar aynı şekilde makinalarda da misinayı sararken aşınma yapacaktır. İp misinaya etkisi ise karışma ve kuşgözü olacaktır bu durumun.. Ancak yeni nesil iplerde kullanılan dış kaplamalar bu durumları azaltmakta.. Ama karışma olayı makine eğer düzgün sarım yapmıyorsa ve geri fren sistemi yoksa kaçınılmaz. Yani spine uygun makine ve kamış şart:)

10. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

halkaları ve makinanın misina sarmaya yardımcı olan rulmanını neden kesiyor ilk aldığımızdan bir zaman sonra nasıl bakım yapabiliriz o bahsettiğin kaplaması bir zaman sonra kayboluyor ben yaklaşık 4 senedir mustad dynema kullanıyorum artık nereden geçerse kesip gidiyor :D tiftik tiftik oldu ne yapılabilir birde tüm alba star kamışlarımın halkalarını tesviye etti :D

11. Selahattin

Sende Catana yok mu arkadaşım Catana varken neden kullanmıyorsun:D Makineyi kamışı ve misinayı toptan değiştir kurtul bence hiç uğraşmana gerek yok:D