Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ip misinama spin avcılığında şok gereklimi...

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında hakkı yeten tarafından paylaşıldı.

1. hakkı yeten

hakkı yeten Aktif Üye

herkeze iyi akşamlar allahın izniyle yarın gece spin avcılığı için boğazda yollara düşücem spin makinamda daiwa 12 mm ip kullnıyorum ucuna 7 mtre kadar şok yapmam gerektiği sölendi sizlerden yardım bekliyorum fluorocarbon 24 mm bu şok için uygunmudur...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Elixer

Elixer Aktif Üye Gold Üye

Lüfer için şok misina kullanmanıza gerek yok. Ip misina rengi dikkat çeken bir renk olmadığı sürece direkt rapala klipsine bağlayabilirsiniz.

4. hakkı yeten

hakkı yeten Aktif Üye

koyu yeşil daiwa breid spis serisi 12 mm ip kullnıyorum levrek ve lüfer avcılığı inş kısmetse hobim koyu yeşil problem olurmu...

5. Elixer

Elixer Aktif Üye Gold Üye

Üstadlar daha iyi bilir tabiki. Genel görüş lüfer için şok uygulaması gerekmediğidir. Levrek için ise konu biraz daha tartışmalı. Bazı üstadlar şok kullanırken, bazı üstadlar avcılığa pozitif bir katkı sağlamadığı görüşünde. Benim düşüncem bu balıklar gece ve nispeten karışık sularda avlandığı için şok uygulamasının çok katkısı olmayacağı şeklindedir. Gündüz ve sütliman bir denizde avlanılıyorsa gerekli olabilir.

6. hakkı yeten

hakkı yeten Aktif Üye

üstadlardan daha yorum gelmedi bende bu bilinmezin içinde kaldım :):)

7. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

1 m. kadar konabilir. Amaç, lüfer sahteyi bazen ıskalar. Bu durumda dişleri örgüye değerse hem balık hem sahteniz gider.

sabriyazici bunu beğendi.
  8. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Tolgahan selamlar,

Spin avında ipin önünde 1.5 metre kadar leader şok koymanda fayda var,

koyduğun misinanın fluorocarbon olmasına gerek yok,rapala avında fluorocarbon kullanmak demek para tuzağına düşmek demek,

Rapala atçek avında leader kullanmassan atış esnasında ip kamışın en uç fincanına takılma-dolanma yapabilir ve atış anında ipin patlar sahten güme gidebilir,

Rapala atçek avında leader kullanmassan,ipi direk rapalaya bağlarsan ip rapala mandalı klips ve iğnelere dolanma yapar canını sıkar,

kıssadan Hisseye.

peki ipi leadere nasıl bağlayacağım diye bir soru sorabilirsin sen sormadan sana en pratik ve sağlam yöntemlerden birini vereyim,

double-uni-knot.jpg

ipim 0.12 yazmışssın ipi 8-10 tur monoyu 3-4 tur yapacaksın,

Raporlarını bekliyoruz Rastgel
    e :)

coner, OnuR67, hakkı yeten ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  9. hakkı yeten

hakkı yeten Aktif Üye

özkan abi yorumun için tşk ederim çok güzel özetledin ve ben ne yazıkkı o para tuzağına düştüm şimdi ben spin yapıcam ipim 0.12 mm elimdeki fluorocarbon 0.24 lük bu benm için spin avında ideal olurmu :) bide surf makianmda 0.14 ip rapala at çek yapıcam ucuna şok gereklimi istanbul boğazı kandilli kuleli vs yerlerde avlanıyorum eğer gerekliyse bu fluorocarbon olurmu .?

10. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Tolgahan selamlar spin avında sahteye ne çakılacağı belli olmaz, bu yüzden 024 çok ince,atış esnasında olası takılmalarda dahi misinan kopabilir sahten güme gidebilir,

014 ip ideal kalınlık,ben daiwa 012 yi 2 yıl kadar kullandım ve artık ip iyice eskidi şimdi farklı bir ip sardım ipimi yeniledim,

Altdaki videoda 5 kilo üstü bir levrek denk geldi oltamda leaderim 031 balığı kıyıya aldım,bu balıkdan yaklaşık 1 ay sonra yine büyük bir parça daha takıldı oltama bu sefer ben kaybettim balık sahtemi aldı gitti :snzdglsn: diyeceğim oki alabalık çinekop için 024 iyi ama denizde ne geleceği belli olmaz sen 30-33'den aşağı kullanma ve kalamanı gevşek tutmayı unutma :p

OnuR67 bunu beğendi.