Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İp misinaya alternatif arayışları

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında korayandroid tarafından paylaşıldı.

1. korayandroid

korayandroid Üye

Arkadaşlar Merhaba,
    Bu konunun amacı ip misina kadar sağlam ve dayanıklı olmasada,her ne kadar uzağa erişebilirmiyiz bilmiyorum ama birincil olarak hissiyatı arttırmak ve yüksek olan maliyeti düşürmektir.Bunun yanı sıra dibe takılmalar, teknenin misinayı alıp götürmesi,meralardaki karışmalardan dolayı olan talihsizliklerden canımızın az yanmasıdır.Ayrıca ip misinaya benim gibi yeni başlayacak arkadaşların ilk ip misina tecrübesini bu yolla edinmesini sağlamak, ilerde daha kaliteli iplere geçişinde maliyeti düşürmektir.O yüzden olmaz bu demek yerine acaba olabilir mi diyerek yaklaşırsak sevinirim.
    Dyneemalar özel bir kimyasal maddeden yapılıyor.Tuhafiyelerde bu olmaz.Bunu aklınızdan çıkarmayın.
    Dün bir tuhafiyeciye gittim bana polyester yada naylon ip verebilirmisiniz ancak ip kolay kopmasın ve esnemesin dedim.Ne yapacaksınız dediler ,makinaya sarcam diyince hiçbirşey sormadılar daha :D
    İlk baktığım ip kolay koptu 50lik ipmiş.30luk ip baktım o daha kalın.Bu numaralar neye göre veriliyor bilmiyorum.Ayrıca tuhafiyede ip gramaj ile satılıyor metre ile değil.2.5 liraya bir ip aldım bu ip 100 gram.Daha büyük bobinlerde var onlarda 6.5 lira. 2.5 olanla makarayı komple doldurdum.1 Makara daha sararım tahminimce.Hatta kopma olursa zaten üzerine sarcağımız 200 300 metre birşey.4 sefer daha rahat sarar.Yani maliyeti makara başına yaklaşık 1 Tl.
    Daha henüz sahilde test edemedim ama evin içinde misinayı gergin tutarak denemeler yaptım.Hissiyat çok iyi.Kardeşimden rica ettim balık vuruşları gibi yaptırdım misinanın ucundan çok süper oldu.
    Tek aklımda kalan tereddüt ip tahminimce çabucak tiftiklencek.Zira kaliteli diye satılan iplerde de bu tarz sorunlar olabiliyor.Onuda deneyince göreceğiz.

Ayrıca palomar düğüm ile ipe çeker testi yaptım.Yaklaşık 5.75 kg gerçek çekeri var bu ipin.5 litrelik pet şişeye daha sonra çeşitli ağırlıklar ilave ettim yalnız onları çekemedim.

Başka arkadaşlarda değişik ipler ile bu tarz denemeler yaparak burada paylaşırsa,belki işimizi görcek uygun bir ip buluruz ucuza.Yemli avlarda süper olur fazla uzağa atmıyoruz zaten işimizi görsün yeter.
    Eğer moderatör uygun görürse lütfen bu konu sabitlensin.Bir nevi araştırma konusu :)
    Ayrıca bu ipe kolay makaradan boşalması için neler sürebiliriz yada sıkabiliriz?Mum,vazelin,sprey tarzı şeyler okudum.Bence makaradan rahat boşalıyor ip.Bu arada ipi kolay olsun diye motor ile sardım :)
    Resimleri aşağıda paylaştım.
    Sevgiler

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Ören bayan olta örgüleri, :D

4. arkadas

arkadas Aktif Üye

duvarci ipligi 30 sene evel en iyi balik ipigiydi ama tatlisu icin tokya terlikdende mantar yapardik hey gidi günler

5. Murat Çoşkun

Murat Çoşkun Aktif Üye

valla güzel konu.
    benim yeğenim körük imalatında çalışıyor körüklerin içine ip ilave ediyorlar,
    yada söyle tarif edeyim bazı araba lastiklerinin içinde ip vardır bilirsiniz,
    müthiş sağlam,öyleki 2 metrelik yayın balığı bile koparamaz,
    üstelik örgü, ama ne yazıkki çalıştığı şirketten ipin nerden alındığını öğrenemiyor,
    ve ipi dışarıyada çıkaramıyor. iki metrelik örnek bir ip getirmişti göstermek için.
    çok kullanışlı olacağı kesin. ama ipi temin etmenin yolunu bulamadık henüz.

6. korayandroid

korayandroid Üye

Abi şu ipin bir fotoğrafını yakından çekebilirmisiniz çok merak ettim. Belki başka arkadaşlar ne olduğunu bilir yada temin edebilir.

7. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Bence asıl test denizde olacaktır.
    Keza doğal olan ortamda yaptığınız ağırlık testi gerçekçi değil.
    Çünkü balığı yakalayacağınız ortam deniz!...
    Hatta en gerçekçi olanı da birkaç kullanımdan sonra ki sağlamlık testi olmalı.
    Yoksa ilk başlarda kullandığım ucuz fakat bu iş için üretilmiş iplerle çok takım kaybedince,
    Yeni felsefem ipte kesinlikle verdiğin paraya acımayacaksın.
    Bu tecrübeyle sabit.
    En azından bu benim için böyle.
    Halen berkley whiplash 20 libre 0,06 kalınlık kullanıyorum.

8. ottoman

ottoman Aktif Üye

ilginç bi çalışma olmuş faydalı olur mu bilemem ama sabit ağırlıkla yapılan deneme sonuçta verse gerçek test 180-200 gr ağırlıklarla uzak mesafe atışlarında olur ilk atışta patlatma olmasa bile ipin makinadan boşalımı ve klavuzlardaki sürtünmesi nasıl olur bilinmez denemek lazım balığa ve akıntıya karşı direncide önemli...

9. Turuncu

Turuncu Aktif Üye

Cogu ip tuzlu suyu gorunce bozulma yapiyor ilk basta iyi olabilir ama 2-3 hafta sonrasina bakmak lazim.

10. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Bence ilk kullanımda gam yapar, takımı suda bırakma riski mevcut. Ayrıca bu kalınlıkla zor. Çin malı örgüyü bile bir kere kullanmak zorunda kaldım. 10 rapalaya mal oldu bana. Bir daha mı asla...
    Bilinen markalardan şaşmam. Spiderwire, Berkley, Power Pro vs. gibi.

11. korayandroid

korayandroid Üye

Polyesteri tuzlu suyun etkilemediğini öğrendim tesadüfen.Dyneema sonrası türeyen dakronlarda aslında dynemaa.Bir plastiğin binlerce yılda geri doğada kaldığı düşünülürse direk etkilemez bence.Neyse biraz deneyelim sonuçları paylaşacağız.Başlarda kurşun takarız rapala takmayız