Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ip misinayı makineye bağlama hakkında yardım

Konu, 'Misina Düğümler, Düğüm Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında dr.zeki tarafından paylaşıldı.

1. dr.zeki

dr.zeki Aktif Üye

Birkaç gün önce sipariş verdiğim berkley whiplash pro green 0.06 275 mt ipim yakında elimde olur inşallah :) şimdiden bu ipi makinelere nasıl bağlayabileceğim konusunda kararsız kaldım. Bant mı yapıştırmalıyım yoksa mono üzererine düğümlemelimiyim ya da direk mi bağlamalıyım. sarımsaklasam da mı saklasam yoksa... :) Daha önce kullanmadığım ip konusunda sizlerin tecrübelerinden yararlanmak istiyorum. makinalardan biri exage 2500, diğeri catana 4000; 275 mt ( 300 yards) bu makinelerin birer kafasını sarmaya yeter mi? hertürlü acemilik sorunsalına karşı yedek kafalara mono saracağım:)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Spin makinalara sarılı misinalar genelde dibi bulmaz. Zaten dibi bulduracak bir av denk gelirse de o misina o ava zaten dayanmaz.. :)
    Misinanın ucuna bir iki düğüm atıp kafaya da monoyu nasıl bağlıyorsan öyle düğümleyip bağla ve sar.

0,06 dediğin ip yaklaşık 0,15mm ye denk gelir. Kısaca özelliklerine baktığımda alacağın misinanın tamamını alabilecekmiş gibi gördüm.

Makinaların diplerine mono sarıp üst kısımlarını da iple devam edebilirsin ama mono ile ipi birbirine bağlarken çok çok dikkat etmen gerek. Düğüm kaliteli olmazsa o kadar hızlı birbirlerinden ayrılırlar ki şaşarsın. :) Bunun bir sakıncası da her avdan önce misinadan bir miktarını kesip atma zorunluluğudur. Ne kadar sağlam olursa olsun uç kısımlardaki aşınma yüksektir. Bedeli sağlam bir balığı kaçırmanın üzüntüsü olabilecekken tesellis ancak sağlık olsundur.
    Misinanın ucundan ata ata ip misina iş görmez boyutlara düşecektir. Oysa komple sararsan kalanı boşaltıp, altını doldurup uzun süre daha kullanabilirsin.
    Şimdiden hayırlı olsun ip misinan.

4. ragıp oy

ragıp oy Aktif Üye

Ben ip misinayı makaraya bağlamıyorum. Çok ince bir bantla bantlıyorum. İpin dibini bulduracak bir av geldiğinde hiç değilse giden ipim olsun, makarama veya kendime bir şey olmasın düşüncesindeyim.

5. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Ben ne bağlıyorum ne bantlıyorum elimle bir kaç tur sarıyorum misina iyice tutunca makine ile sarmaya devam ediyorum. Oluyor bitiyor.

6. dogu

dogu Aktif Üye

Ben ip misinayı makaraya fırdöndüyü bağladığım şekilde bağlıyorum.
    Tavsiye ederim sağlam ve pratik.

7. dr.zeki

dr.zeki Aktif Üye

yardımlarınız için teşekkür ederim. Bu ip konusu da biraz tecrübe istiyor galiba. özellikle meralarımın çoğu kumluk olduğu için ipin avantaj olacağını düşünüyorum. yakın çevremde ip kullanan yok. Bu nedenle ip yardımıyla kıyıya alacağım ilk trofede sizler aklıma geleceksiniz :) rastgelsin.

8. TR Angler

TR Angler Aktif Üye

İpi makinaya direk bağlamıyorum. Önce alt kısmını normal mono ile besliyorum. Göz kararı saracağım ip kadar en üstte yer bırakıp ip ile misinayı bağladıktan sonra ipi misinanın üzerine sarıyorum ve öyle kullanıyorum.

Spin veya baitcasting makinalar için ipte 100 veya 135 m olan uzunlukları tercih etmekte fayda var. Zaten atabilceğiniz en uzak mesafe yaklaşık 40 m bu boy ipte yeterli oluyor. Kalama açılır ise en fazla 15 m civarında kullanılır.

Surf casting makinada ise ipte 270 m civarında boylar yeterli oluyor.

Jig makinalar için nasıl oluyor bilmiyorum.