Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

iş arkadaşlarımla keyifl bir gün..

Konu, 'Göller, Barajlar, Akarsular ve Diğer Tatlısu Avlakları' kısmında erolarman tarafından paylaşıldı.

1. erolarman

erolarman Üye

Merhaba arkadaşlar,
    gece nöbetinde arkadaşlarla konuşurken aniden karar alındı.iş çıkışı kahvaltıyı çatalcadan kasap sucuğu ve köy yumurtası ile yapmak ..nerde yapalım..şurası burası derken ,balık olan bir yer olsun bari, 1-2 olta atalım dedim,keyifli olur...
    bir arkadaş göl balıkçılığıyla hayli ilgili..ben sizi bir yere götüreyim.turna çıkıyor demesi üzerine oraya karar kılındı.
    nevaleyi çatalcadan alıp düştük yollara.
    vardıktan sonra,başladık turnaya at çek yapmaya.balık alınca oldu herkes balık sevdalısı.Yemeği yapan yok..:))
    çok aç karnına hiç bu kadar kuru ekmeği lezzetle kemirmemiştim.:) Allah insanı açlıkla terbiye etmesin.
    öğleden sonra yemeği yapana kadar 2 turna yakalandı.
    yemek nefisti...
    turna için söyleyebilecegim tiyo, gövde sarı üstü kırmızı ,kuyruk sallayan silikona atlıyor.sabah erken saatte aldık balıkları .öğleye doğru kesti.
    dönüşte yaşatmada olan tüm balıklari sevip saldık.hiç balık almadık.geriye hatıralarımız kaldı.
    dönerken çatalcadan aynı kasaptan (Dörtyol kasabı-tavsiye ederim) eve de sucuk aldım.
    daha irileri sizlerin olsun.
    tatlı su balığından hoşlanmıyorsanız lütfen resim çekip salın.
    severek yiyiyorsanız ise afiyet olsun..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Mayıs 2013
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Spontane gelişen çok güzel bir av olmuş tebrikler.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler,
    Keyifli ve lezzetli bir av olmuş.

5. night fisher

night fisher Aktif Üye

Erol bey,t.su balıkçılığıyla pek ilgilenmediğinizden olsa gerek,15 nisan-15 haziran tarihleri arasında kızılkanat-çapak vs.nin üreme devresi dolayısıyla avının yasak olduğunu bilmiyorsunuz herhalde.Fakat t.su ile haşırneşir olan arkadaşınızın bu durumdan haberdar olmasını beklerdik.
    Balıkları suya iade etmeniz isabet olmuş,ancak özellikle o balıklara yönelik takımla avlanıp,havyarlı balıkları iğne ile yaralayıp,sıkışık livarda pullarına ve karınlarındaki yumurtalara zarar vermek pekte etik olmasa gerek.Bu konuda sizin bu bilgiden sonra daha hassas olacığınızı umuyor,avlarınızın neşeli,bereketli geçmesini diliyorum.

6. erolarman

erolarman Üye

Fatih bey merhaba
    Tatli su ile aram yok,evet.40 yilda bir.
    2/2 ve 3/2 sirkuleri deniz baliklari acisindan cok iyi okumustum.
    Tatli su kisminida okumustum ama kizilkanat ile ilgili bir kisim görmemistim.
    Uyarınız üzerine tekrar okudum.
    Sazan ve birkaç balik açıkça ismiyle yazilmış ve altında Diger türler diyor.
    Diger turleri neden açıkca yazmamışlar.
    Ben yasak oldugu belirtilen sazanın diger türleri, türevleri olarak anlıyorum.
    Yasak olup olmadigini googledan arastirdim.
    Yasak olup olmadigini tartisan cok kisi bulunuyor, yasaga girmedigini savunanlarda var, bu yüzden ceza kesildigini söyleyende..
    Zıpkıncılıgımdan biliyorumki sirkuleri yanliş yorumlayıp keyfe keder ceza yazan kolluk kuvvetleride bulunuyor.mahkemeye verip aklanabiliyorsun.
    DEVLETE BİR ÖNERİM OLACAK, bu sirkuleri yazarken açık açık isim belirterek yazmaları.
    Türkiyedeki balik populasyonu korumaya faydası olur, anlaşılabilirliği sağlar ve kolluk kuvvetleriyle oluşabilecek gereksiz tartişmalara sebep kalmaz..
    Diger türlerin icine herşey giriyorsa turna avida yasak o zaman.
    Yani tatlisu da her türlü baligın avı da yasak diye yorumlanabilir.
    İlginç bir durum:)
    Göl kenarları balikçı dolu,herkes yasak birşey yapiyor demekki.
    ýakalayip saldigim tum balıklardan özür diliyorum.
    Bir daha atmam tatlısuya olta.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Mayıs 2013
  7. Mert Özer

Mert Özer Aktif Üye

Tebrikler :)

8. night fisher

night fisher Aktif Üye

Turnayı zaman yasakları bölümünde ayrı başlıkta belirtmiş tebliğ,15 aralık-1 nisan arası yasaklamış(üreme dönemi).
    Tüm türlerin herbirinin listeye konması yerinde olacaktır tabi,ancak diğerleri kavramı gayet açıklayıcı,listede adı belirtilmemiş tüm türleri kapsıyor.
    Liste hazırlanırken,balıkların üreme dönemleri göz önüne alınmış,bölgelere göre zaman sınırlaması getirilmiş.
    O LİSTEDEKİ BENİM GÖRDÜĞÜM EN BARİZ HATA ,yılan balığına hiç değinilmeyip,diğerleri sınıfında değerlendirilmiş olması.Bilindiği gibi,yılan balıkları,meksika körfezinde doğup,iki yaşlarına kadar süren bir yolculuk yaparak akarsularımıza gelmekte,burada 7-12 yıl arası yaşadıktan sonra doğdukları yere göç yolculuğuna çıkıp,orada bir defa üreyip ölmekteler.
    Böyle spesifik bir balığın,diğerleri(sazangillerin üreme dönemiyle sınırlanması) sınıfına alınması,bilim etiği açısından büyük bir gaftır.Balık göç etmeden önce,denize tekrar adaptasyon sağlama,üreme moduna geçerken vücut yapısındaki değişiklikleri gerçekleştirme evresinde olduğundan,yemlenmeyide kesmektedir.5-10 YIL hiç üremeyecek bir balığın,sazangillerle aynı zamanda avının yasaklanması abesle iştigaldir.

Size yaptığım uyarıyı,kişisel algılamayınız.Sizinde bahsettiğiniz gibi,göl kenarları bilinçsiz(ya da bilipte umursamaz) amatörlerle dolu.Bu tür platformlarda ,uyarılarımızı yaptıkça,daha fazla kişiyi bilinçlendirme şansı doğacaktır.Malesef denetleme mekanızmalaramız yetersiz kalıyor.
    Şu an için kişilerin vicdanlarını harekete geçirip,''vicdani limit'' kavramını oluşturmaktan başka çare görünmemekte.
    RASTGELSİN.