Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Iş yaptirilamayan sahteler - tavsiyeleriniz

Konu, 'Balık Avında Kullanılan Sahte Yemler' kısmında mafrox tarafından paylaşıldı.

1. mafrox

mafrox Aktif Üye

Atçek avlarina baslayali 4 ay kadar oldu.
    Sırttan çarpma ile gelen ve geri saldigim kefali saymassak, ciktigim 11 avda sifir cektim.

Minimum 2 kisi gidiyoruz. Ekip arkadaşlarimda sifir çekti. Hatta gittiğimiz bolgede diger spinciler de nadiren balik aldi. Takip, tutup birakma vs oldu saniyorum ama kovaya giren olmadi henuz.

Mera,sahte ve zamanlama kombinasyonlarinda efektif sonuçlara ulaşamadık. Elimdeki mevcut ekipman ve sahtelerle nerde ne zaman iş yaparım? Yol gösteren arkadaşlara minnettar olurum.

Metin

Spin ekipman
    Awashima ngage beast 2 10-45 gr 2.70 m
    Fladen maxximus tf 40-80 3.00 m
    Shimano Sustain 5000fe
    .16 4 kat örgü beyaz ip

Avlaklar ve saatler
    Poyrazköy 20-01
    A.feneri 06-10 ve 22-01
    A.kavagı 22-01
    Kandilli 22-01
    Kuleli 19-23
    Burunbahçe 07-11
    Çubuklu 21-01
    Ahirkapi 10-02 ve 14-18
    Caddebostan 05-08 ve 19-23
    Maltepe 21-01

En çok denenen sahteler

Soldan sağa
    Savagear prey 145
    Fortuna salty (ima komomo benzeri)
    Rapture magneto 170
    Kendo seabass 145 f beyaz
    Kendo seabass 145 f limon
    Kendo haryu limon
    Maria MGX
    Adana Reha Usta GES
    Daiwa SW minnow beyaz
    Daiwa SW ninnow limon
    Hansen 28gr bakir
    Hansen 32 gr mavi
    Hansen 42 gr sari

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Kasım 2014
    Barış Kaynar, adbakt ve barisgirgin bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. kIRIK OLTA

kIRIK OLTA Aktif Üye

En büyük ihtimal balık olmaması :)

İkincisi, sahte ile balık farklı derinlikteler birbirlerini görmüyorlar,
    bir de aksiyon vermede sıkıntı olabilir, sarım hızı dahil.

Sahtelerin suçu yok hepsinin saati yeri zamanı var. Denk gelicek bir kere.

Atçek işi sıkıntı ama vazgeçilecek gibi de değil :)

mrt55 ve mafrox bunu beğendi.
  4. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

O daiwada tutmadıysa merada balık yoktur bu arada accaip liste ve takip yapmışssın hayran kaldım hangi gün nereye falan şapka çıkartırım

mafrox bunu beğendi.
  5. kartallı

kartallı Aktif Üye

0-10 m. arası iş yapmayacak sahte yok orada...

6. ykbilen

ykbilen Aktif Üye

flora carbon misinadan shock kullanın.

mafrox bunu beğendi.
  7. Musti.barut

Musti.barut Daimi Üye

avlak yerleri sahteler ekipmanlar oldukça güzel kaliteli balık alamadıysan kesin balık yoktur ama bu bölgelerde alıcağına eminim kasım aralık karadeniz kıyıları kesinlikle iş yapması lazım
    bundan sonra rastgelir inş

8. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Pess mi? :) biz haftada kaç kere gidip eli boş dönüyoruz, uykusuz kaldığıma mı yanayım, yaptığımız masraflara mı.
    Sabırlı olun, Meralardan A harfi olanları çıkarın K olanları zorlayın derim.
    Ayrıca pahalı sahtelere gerek yok lüfer tutacaksınız alt tarafı. Önünden geçsin yeter tepki alacaksınız.

mafrox, Musti.barut ve forkill96 bunu beğendi.
  9. senihcan

senihcan Daimi Üye

Hocam Pazartesi , Salı Çarşamba 3 gün Mersinde kofana kaynayan bir merada at çek yaptık . Daha önceleride aynı merada at çek yaptım . Spin işi büyük şans işi. Balık az kocaman bir deniz ve bir tane suda ses çıkaran su çıkaran alığa benzeyen bir nesne ile zaten az olan balığın dikkatini çekmeye çalışıyoruz. İstanbulda at çek balığın bol olmadığı veya sürü olarka kıyılamadığı zamanlarda çok büyük şans. Mersinde 5 km lik kumsalda toplam 4 saat bütün kumsalı tarıyoruz. 4 tane kofana , 1 tane akya , 1 tane levrek kaçırdım bu zamana kadar. Kısaca sahteye yağpıştırmaklada yetmiyor. Merada kaçırdım dediğim balıklar en az 3,4 kiloluk canavarlar. Çekebildiğim balıklar kiloluk akya palazı , 2 tane orfoz (1'i 1 -1 buçuk kilo son çektiğim 2 kilo civarı) 1 tanede palaska.
    Tuttuğumdan fazlasını kaçırdım . Mesela son yani dün sabah suyu avımızda ki görüntüyü söyleyim. Sabah 5 yen 7 ye kadar su dümdüz hiçbirşey yok . Saat 7 buçukta bir anda bütün sahil kaynamaya başladı. Önce lambukaları gördüm ardından sahilde kofanalar ufak balıkları sıkıştırdı her yer resmen kaynıyordu. İlk defa böyle bir av çılgınlığı gördüm. Merada aynı anda 1 den fazla tür avcı avlanıyordu. 15 kişi atçek yaptık . Her türlü sahteyi kullandık . 1 tane balık atlamadı sahteye. En son dönüş yolunda denizin sakin olduğu bir yerde daiwa zargana moifli sahteyi taktım ve ilk atışta orfoz bindi . Nesli tükenmekte olduğu için ve sadece 2 kiloluk bir yavru olduğu için saldım onuda.

Eğer spin avı yapacaksanız helede İstanbulda boş dönmeye alışın . Sadece şunu bilin eğer balık aldıysanız sahteyle çok şanslısınız :) Biz spin için binlerce kilometre yol yaptık . İnsanların balık aldığı yerlerde günlerce atçek yapıp 0 çektik . Be şahsen atçek işini Balıkesir ve Mersin hariç artık yapmıyorum . Bir de ilk balığınızı aldıktan sonra sakın yeni sahtelere yönelipde bir sürü para harcamayın. Marka modelin balığın gelmsiyle hiçbir ilgisi yok . Sadece atış erimi , iğne kalitesi değişiyo şahsi kanaatimce . Şahsen ben 100 tltlik popperımla atçek yaparken 1 tane vuruş almazken 50 kuruşluk silikonla kofana katliamı yapan amcalar oluyor :)

Spin işi sabır işi hele hele İstanbulda . Bir öneri yapayim hava poyrazsa ufak bir araştırma yapın nerde ne çıkıyor imkanınız varsa bilindik meraları gezin. Balık varsa atın ama ozamanda şöyle bir dez avanaj olacak akıntı fazla odluğu için kaşık atsanız alığın su üstünde olması lazım. Neyse Allah kolaylık versin :)

10. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Şansını bir gün kırarsın umutsuzluğa kapılma. Arkadaşların önerilerini de dinle. Ve bu sıralar sık sık balığa gitmeyi dene. En verim alacağın zamanlar şu sıralardır.

mafrox ve Musti.barut bunu beğendi.
  11. Can_Ordu

Can_Ordu Aktif Üye

Sahteleriniz bence de güzel. Geçtiğimiz haftasonu 7 balık aldığımız yerde bu hafta sonu sbah suyu 4-7 arası hiç takip dahi alamadık. Akşam aynı yer ve başka 2 yer olmak üzere 3-6 arası tekrar denedik toplam 6 saat bir günde deneme yaptık ama takip dahi alamadık. Bazen balık olmuyor ya da balık istekli olmuyor sanırım. Su aynı mera aynı...

mrt55, mafrox ve Musti.barut bunu beğendi.