Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İspendek ve Lüfer Tefrikası

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Horozbina tarafından paylaşıldı.

1. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

2 Nisan
    Salı günü kardeşim gelecek, akşam ona gidip, birkaç gün onunla kalarak, onun evinin yakınlarında daha önce tespit ettiğim otlak mı mera mı ne diyorlar, orada avlanacağım. Sabahın köründe arkadaşın ceviz kabuğu sandalıyla Edremit körfezinin ortalarına ulaştık. Bir mığrı, bir fener, 4 iskorpit, 5 bako, bir istavrit ıvır zıvır mercan ıskaroz vs. yakaladım. Mercanları çok seven sandal sahibi arkadaşa mercanları bırakıp diğerlerini aldım. Öğleden sonra da kıyıdan, bırakmada yem olarak kullanmak için 1 ıskaroz, 3 kaya balığı yakalayıp 19 litrelik su bidonuna koydum. Saat 17 de kardeşim gelmişti, ben de onun evine gidip bize birkaç gün yetecek yiyeceğimiz sabahki balıkları bıraktım. Sonra sahile.
    4 bırakma hazırlayıp, yaklaşık 15 gün önce 2.4 kg levrek yakaladığım yere yerleştirdim.
    Spin için arabada takımları hazırlarken 80 yaşında biri geldi, benim bırakmalardan birinin önünde açık havada dışkılar gibi çömelip ipi çekmeye başladı. Uzaktan bağırıp engellemeye çalıştım ama ben oraya koşana kadar benim bırakma çömelmiş adamın yanına ulaşmıştı. Meraktan çektiğini 80 yaşında olduğu için çalma amacının olmadığını eskiden Kalamış’ta kırlangıç avladığını falan anlattı.
    Neyse ben işime dönüp hedef levrek ancak bir ispendek bir kofana, 5 lüfer tuttum. Yanımda kova benzeri bir şey olmadığından balıkları naylon poşete koyup üzerine orada bulduğum bir ağ parçasını atıyordum. Kofana ve bir lüfer naylonu delip, denize atlayarak intihar ettiler. Kofana ve lüferlerin birlikte olmasından, büyük sürü var kanısına vardım.
    Kamış: Okuma V system 2.70 10-40 gr.
    Makine: Shimano Twin power 4000SW
    Sahteler: Sea spin Mommotti 14cm ve Savagear Prey 11cm SS01S Pshyco (sırtı yeşil)
    Sabahki ve akşamki karışık balıkların bazıları.

Sahteler

Biraderin aramasıyla 19:30 dolaylarında eve döndüm. Önce sabahki balıklardan yedik. Bakolara nefisti. Ancak 300gr et çıkmış fener de arada kaynadı.
    Yemek sonrası mutfakta 3kglık mığrıyı yüzmeye başladığımda kardeşim içerden şunun resmini çekelim dedi ancak mıngırı strip tease’e başlamıştı. Sonra dilimleyim soğan ve zeytinyağı ile bir günlük marine işlemine başladı. İskorpitlerle de iki gün sonra çorba yaptım.

Mığrı

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Çarşamba
    Sabah 5:30 da uyandım evden çıkacakken musonlara yakın yağmur nedeniyle caydım. Yanıma yağmurluk almamışım. 7 de yağmur azaldı doğru benim yeni otlağa. Bir ispendek ile bir lüfer sonrası kardeşim kahvaltı için aradı. Yağmur da yine başladığından eve döndüm. Akşam da yağmur devam ettiğinde evde pinekledik. Bırakmalardan birindeki canlı balık yok olmuş, üçünün de misinası hemen taş sonrası kesilip üzerindeki owner iğneler ile yok olmuştu.
    Bu sene levreğin az olmasını lüfer bolluğuna bağlayanların aksine önceki gün de bu sabah ta ispendekleri levrek sürüsü içinden çektim.

Dr. Zeki’yi aradım bulunduğum yerde lüfer olduğunu söyleyince sevindi, ancak yarın da yağmur sürüyormuş dedim. O da Perşembe akşamı arabasının nöbetçi eşi tarafından alıkoyulacağı için Cuma akşamı gelebileceğini ve rapala ile çok levrek tuttuğunu fakat lüfer avlamadığını söyledi.

4. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Perşembe
    Sabah yağmur sürdü, hiç ayva ağacı bulunmayan Ayvalık’ta alışveriş, sanayi bölgesi vs dolaştık durduk. Akşama doğru yağmur durdu. Sonuç 13 cm lik ne olduğunu hatırlamadığım Japon malı bir sahte ile iki lüfer yakaladım. Kardeşimin revize ettiği tekneye yardım için balık avını bırakıp güneş batmadan eve döndüm. O da yağmur durduğu için teknede yapacaklarını acele bitirmek istiyordu. Ayrıca kamışın en uç kısmı yerinden döndü, çektim çıktı. Bundan sonraki günler yedek 20-60 gr atarlı kamışa kaldı.

5. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Cuma
    Sabah 6:30 da yine 3 ispendek, ve 1.5kglık bir levrek. Lüfer açıkta var, fakat daha ağır atarlı diğer kamışla sahteyi uzağa fırlatamıyorum. Kıyıdan ispendek topluyorum. Bu kez yalnız değilim, elinde yemli olta ile bir inşaat işçisi var. Abi gidiyor diye bağırdı, naylon poşetten levrek ve ispendeğin biri firar etmiş, o daha yakın ve benim oltada balık var . Koş yakala senindir dedim. Levrek suya atladı, ispendeğe de adamın ayakkabısı çarpıp onun yardımıyla suya düştü. Adamcağız neredeyse ağlayacak. Üzülme bak bir tane daha geldi, yakalarız yine diyorum, sanki o neden olmuş gibi kusura bakma abi diyerek yalvarıyor. O sırada bir ispendek daha tutmuşum ardından bir daha geldi, al bunlar en tazeleri deyip ikisini de adamcağıza verdim.
    Kardeşimi n asıl amacı tekneye yardım olan, kahvaltı çağrısı telefonu ile biri denize düşen kiloluk 5 ispendek ve yine denize düşen bir levrek ile sabah avı bitti.
    Sabahtan bana kalanlar.

Dr. Zeki’yi aradım sabah lüfer açıkta ama ispendek boldu, 6 elime değen ve birkaç takip ile işi bıraktığımı söyledim. Ve gelirken uzağa atabilmek için ağır sahte ile hafif atarlı kamış getirmesini söyledim. 17-17:30 civarı hastaneden çıkabileceğini söyledi.
    16 yı az geçe ben otlağa geldim. Bir kiloluk ispendek sonrası bir lüfer geldi. Mr. Zeki’yi aradım. Lüfer var işi bırak hemen gel dedim. 60 km uzaklıktan gelecek, bir de yolun son 10 kilometresi perişan. Tamam çıkıyorum dedi. Ama sırada 10 dan fazla bekleyen hasta varmış. Saat 18 den sonra geldi ben o sıra ispendek yakalamıştım arabadan inerken uzaktan görmüş balığın devam ettiğini düşünerek heyecanlanmış. Yanıma geldiğinde son balığı görmek istedi, 30cm altı ispendekleri bırakıyorum o da denize geri döndü dedim. Yerimi ona verdim 60-70 metrelik birkaç atış sonrası sahte ile ilk lüferini çekti. Ardından devam etti. Galiba o da 6 lüfer bir ispendek ile günü sonlandırdı. Ben de 2 ispendek 6 lüferle işi bitirdim. Eve iskorpit çorbasına davet ettim. Gelemedi. Ertesi gün sabahın köründe sözleştik.

Akşamkiler

6. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Cumartesi
    Dün balık pek yoktu. Çeşitli sahte denemeleri yaptık. Ona bu bölgede 7-9cm sahtelerin iş yaptığını söylüyorlarmış. Ben de 19 cm dahi kullanabileceğini söyledim. Sonra 14 cm lik geniş kesitli morumturak bir sahte ile bir ispendek yakalayarak bu varsayımı çürüttü. Ben daha çok güneşin altında metabolizmamın alkol ihtiyacını giderdim. Silikon attık. Levrekler yanımıza kadar kovaladı bizi görünce kaçtılar tutamadık.
    Doktor kıyıya gitti orada denemeler yaparken bana koca bir levrek geldi, bağırıp el işareti ile onu çağırırken benden 1.5 metre uzakta yüzdürdüğüm benim levrek tüydü. Arada çok iri levreklerin bulunduğu başka bir yere köpek havlamaları arasında gittik. Sonuç alamayıp geri döndük. Doktor koca gün iki lüfer bir ispendekle 17:00 de evine döndü. Hemen sonra benim bölgeye ikisi bırakmacı 5 kişi gelince bende döndüm. Bırakma yapanlara çalındığını söyledim. Onlar da onaylayıp başında beklediklerini söylediler. Geçen hafta 8 kiloluk bir levrek almışlar.
    Pazar sabahı meraya gitmeden eve döndüm, yoksa biraderin başlayacağı polyester işinden zaten çiftçi eline dönüş ellerim daha da perişan olacaktı. Yağmur öncesi çim biç, ev işleri, kokmuş bulaşık vs. sonrası bunları yazdım.

Bakalım Dr. Zeki tuttuklarına ait konu açacak mı? Onunkiler de çok güzel balıklar.

7. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Bülent abi, her gün değişik bir av olmuş. :)

8. trake

trake Aktif Üye

:harika::harika::harika::harika:

9. drasty41

drasty41 Aktif Üye

Tebrik ederim Bülent abicim harika günler geçiriyorsun tam emekli işi :) bu harika raporun ve avların için tebrik ederim devamlarını dilerim. Saygılar.

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Bülent
    Balık safarisi olmuş bu av serisi.. :)

berkerbaris bunu beğendi.
  11. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Telefonda anlattığım lüferler bunlar işte.
    Dr. Zeki de beni kırmayıp gelerek ava son günler katılınca daha keyifli oldu.
    İnce Çizgiye gelip sizlerden yeni yöntemleri öğrendiklerimle bunları yakalayabildim. Ben de İnce Çizgi ve çalışanlarına teşekkür ederim.
    Oraya her geldiğimde bir şeyler öğreniyorum. Bana denemem için önerdiklerinizin hepsi işime yarıyor.

Teşekkürler.

Kan grubu çift + lı pek pozitif arkadaşım, seninle bir türlü ava gidemedik. Umarım o da olacak.

Teşekkürler Şeref, ne yapalım, balık pahalı ve doğadan elde ettiğimiz nadir besinlerimizden bize ancak bu kaldı. Domuz avına pek iyi gözle bakmıyorlar. :D