Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

israil sazanı mı? Havuz balığı mı?

Konu, 'Tatlı Su Balıkları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında reinamartini tarafından paylaşıldı.

1. reinamartini

reinamartini Yeni Üye

Arkadaşlar rastgele.
    Bugün bir sazlıbosna yaptık,malesefki bir çok kişiyle birlikte bizde sadece resimdeki balıktan 9 tane kadar tuttuk,biraz araştırdım görsellerden, birbirine çok benzeyen bu iki balıktan hangisidir acaba? yada israil diye bilinen balıkla havuz balığı aynımıdır?
    Ve bu yenebilir mi? yenirse öneriniz?
    Teşekkür eder, yüce bilgilerinizden beni mahrum etmemenizi temenni ederim.
    Saygılar.

Flashlı
    IMG_1855.jpg

Flashsız
    IMG_1857.jpg

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. CanDuymus

CanDuymus Yeni Üye

Kanımca israil sazanı, kendi tuttuğum İsraillerden bir görüntüyü avatarımda görebilirsiniz.

4. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Cevap: her ikisi de, ayrıca Trakya'da Karas da derler. Carassius sp. Tebliğdeki adı havuz balığı'dır. Diğer isimlendirmeler yanlış değildir, İsrail ile en ufak bir ilgisinin bulunmayışı dışında :)

Yeniyor mu, evet yeniyor. Tavasının yapıldığını biliyorum. Ancak yemiş veya tatmış değilim.

5. ykbilen

ykbilen Aktif Üye

Halk dilindeki, bilindik ismi İsrail sazanı, evet yeniyor ama cok kolciklidir, kilciklarini iyice temizleyip, iyicede kizartirsaniz biraz daha iyi olur,

6. Cevat Göven

Cevat Göven Aktif Üye

evet israil sazanı dediğimiz balık,arapların çok hoşuna gitmiş,arap ülkelerine ihracatı yapılıyor diye basında çıkmıştı,bizim istilacı balıklarımızdan,tadı iyi ama çok kılçıklı,çizip bol kızgın yağda pişirmek lazım

7. reinamartini

reinamartini Yeni Üye

Sanırım pullarını ayıklamadan kızartmak gerekiyormuş?

8. KalamA

KalamA Daimi Üye

Merhabalar, lezzetini falan bilmem ama google amca hoş şeyler söylemiyor İsrail Sazanı için, birçok sitede sularımız için bir tehdit oluşturduğu yönünde haberler var, diğer türlerin neslini tükettiği söyleniyor, diğer sazanların yumurtalarını yediği ve hırçın olduğu, avlamasının da zevk vermediği falan söyleniyor. Tabi ne kadar doğru bilemem. Her zaman rastgelsin, saygılarımla...

9. reinamartini

reinamartini Yeni Üye

evet istilacı bir balık olduğunu bende okudum,%90 dişi imiş bu gdo lu balık,yani laboratuvar balığı, senede 8 kere her seferinde 700 e yakın doğuruyormuş,ve en büyük özelliği diğer balık türlerinin yumurtalarını dölleyebiliyormuş,böylelikle çok ürüyormuş.
    Ayrıca okuduğum kadarıyla her şeyi yiyormuş,kendi türünü bile. Bunu aslında ben pazar günü kendi gözlerimle gördüm sazlıbosna da.
    Bir yılan mı balığı,yoksa balık mı yılanı yiyor o anda anlayamamıştım, fakat akşam gelip internette arayınca ve bu bilgilere ulaşınca,o resmi tekrar gözümün önüne getirdiğimde balığın yılanı yemeye çalıştığını anladım.
    yakalaması öğrenene kadar zor öğrendikten sonra çok kolay olmuştu bizim için.
    Arkadaşımla gitmiştik, ben en büyüyü 35 cm olan 1 tane olmak üzere toplamda 9 taneyi 1,5 saat gibi bir zamanda aldık. Fakat akşam araştırınca bunları yemekten vazgeçtim ve mahalledeki kedi,köpek,tavuk yemi falan yaptım.

Tekrar avlanmaya sazlıbosnaya gidersem yine aynı şeyi yapmayı ve sadece keyif için yapmayı planlıyorum,çünkü zaten zararlı türler arasında olduğu için hiç bir av kısıtlaması yok.

Saygılar...

10. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Arkadaşlar yapmayın. Genetik değiştirme yok bu balıkta. Bildiğiniz havuzlardaki büyük renkli japon balığı bunlar. Havuzlara sadece renklileri konduğu ve sadece onlar birbiriyle çiftleştikleri için baskın olmayan genleri bu şekilde bir seçilime uğratarak beyaz, kırmızılı nesiller ortaya çıkarmışlar. Bu seçilim olmadığında ise doğada balık gerçek rengine yani bu resimlerdeki haline dönüyor. Arada beyazlı, kırmızılı da görmek mümkün. GDO'lu değil kısaca. Yakalayın, yemeyecekseniz bile kedilere atın.

11. reinamartini

reinamartini Yeni Üye

İlginç bir yorum,yinede bilgimize bilgi kattıgınız için teşekkür ederim.
    Saygılar...